Ασθένειες Είναι φυσιολογικές αυτές οι κουτσουλιές του παπαγάλου μου;

Alora_Mal

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2017
Μηνύματα
36
Πόλη
Πειραιάς
Σήμερα του αλλάξα τροφή κ μου έκανες αυτές τς κουτσουλιες.. είναι φυσιολογικό?
 

Συνημμένα

  • 15163567594522122640404.webp
    15163567594522122640404.webp
    56,9 KB · Προβολές: 0
Οι αλλαγές των τροφών των πτηνών δεν θα πρέπει να γίνεται απότομα αλλά σταδιακά ώστε και ο οργανισμός να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα αλλά και η νέα τροφή να γίνει αποδεκτή από το πουλί. Αρχικά δηλαδή αραιώνουμε την παλιά με λίγη νέα.. και σταδιακά σε βάθος περίπου μήνα την αυξάνουμε σε ποσοστό μέχρι να γίνει απόλυτη αλλαγή.
Τώρα για το θέμα σου θα πρότεινα να παρακολουθείς και να περιμένεις λίγες ώρες…
Αν όντως είναι «εντερικό» λόγω της αλλαγής.. Θα συνέλθουν οπτικά το επόμενο εικοσιτετράωρο. Αν έχεις μεγαλύτερη ανησυχία ή φόβους τότε θα πρέπει να πας δείγμα σε γιατρό για ανάλυση και οδηγίες.
 
Η νέα τροφή περιέχει χρωματιστά πέλετς; Το σχήμα και η πυκνότητα δείχνουν καλά, το χρώμα τους μόνο έχει αλλάξει;

Το χρώμα έχει αλλάξει... Ναι έχει χρωματιστά κ κόκκινα μαζί...

Οι αλλαγές των τροφών των πτηνών δεν θα πρέπει να γίνεται απότομα αλλά σταδιακά ώστε και ο οργανισμός να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα αλλά και η νέα τροφή να γίνει αποδεκτή από το πουλί.
Δεν το ήξερα αυτό... μάρκα αλλάξα κ του πήρα μια με ποιο πολλές βιταμίνες... Θα τον παρακολουθήσω.. αν δω κάτι θα πάω στον γιατρό να τον δει...
 
Δεν το ήξερα αυτό... μάρκα αλλάξα κ του πήρα μια με ποιο πολλές βιταμίνες... Θα τον παρακολουθήσω.. αν δω κάτι θα πάω στον γιατρό να τον δει...

Χύμα τροφή δίνεις και με χύμα του έκανες τη αλλαγή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Λογικο ειναι να αλλαξει χρωμα η κουτσουλια και απο την αλλαγη της τροφης αλλα και επειδη η τροφη περιεχει κοκκινα μερη!
 
Του άλλαξες δηλαδή τη συνηθισμένη που έτρωγε κάποιο καιρό με κάποια διαφορετικής εταιρείας;

Ναι που έχει περισσότερες βιταμίνες

Χύμα τροφή δίνεις και με χύμα του έκανες τη αλλαγή;

Όχι με συσκευασμενη τροφή.. Απλά αυτή την φορά πήρα με περισσότερες βιταμίνες γιατί πέφτουν τα φτερά του τώρα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Είναι φυσιολογικό να συμβεί εφόσον η τροφη περιέχει κόκκινα "μπισκοτάκια" που προφανώς έχουν μέσα κάποια χρωστική. Μήπως χρησιμοποίησες αυτήν την τροφή:

AA1500_A-150x150.jpg
 
Η loro parque έχει μπισκοτάκια μέσα; Την είχα πάρει προ ετών και δεν είχε.
 
Ναι Μαρία η συγκεκριμένη τροφή έχει "μπισκοτάκια" κόκκινα, μπεζ και πράσινα αν θυμάμαι καλά. Την θεωρώ πολύ καλή τροφή αλλά προτιμώ την Prestige της ίδιας εταιρείας για τα πάρροτλετ μου.
 
Αυτή του την έδινα πριν... Σήμερα έφαγε αυτή στην εικόνα..

Αυτήν δίνω και εγώ στα δικά μου αλλά οι κουτσουλιές τους δεν είναι "χρωματιστές", αν και τα "μπισκοτάκια" όπως τα λέτε είναι από τα αγαπημένα τους και τα "τσακίζουν" πρώτα από όλα όταν τους βάζω να φάνε. Βάζω φωτό με την τροφή για όσους θέλουν να δουν τι περιέχει.IMG_5401.webp
 
Η loro parque έχει μπισκοτάκια μέσα; Την είχα πάρει προ ετών και δεν είχε.
Μαρία πρέπει να έχει να κάνει με την παρτίδα, όντως σε ένα πακέτο που άνοιξα δεν είχε μέσα και τρελάθηκα, νόμιζα ότι πήρα άλλη μάρκα, είδος και κοίταγα το σακουλάκι ξανά και ξανά.
 
Back
Top