Ασθένειες Είναι φυσιολογικές οι κουτσουλιές από το κοκατίλ μου;

Andromaxi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας, μπορεί να μου πει κάποιος εάν είναι φυσιολογικές οι κουτσουλιές από το κοκατίλ; Ήταν σκούρο πράσινο με άσπρο στην μέση και 4 μέρες τώρα είναι έτσι...
[automerge]1566401861[/automerge]
IMG_20190821_183213.webp
 
Τρώει τα πάντα από λαχανικά και από φρούτα μήλο, μπανάνα, αχλάδι! Γενικά του αρέσει πολύ το φαγητό, έχει ημερεψει πολύ, το χαϊδεύω, το βγάζω έξω από το κλουβί και γενικά η συμπεριφορά του είναι υπερβολικά καλή! Αυτές τις 4 μέρες τον δίνω μόνο τους σπόρους του και τίποτα άλλο! Επίσης έχει αρχίσει και αλλάζει το πτέρωμα του δεν ξέρω εάν πέζει ρόλο και αυτό... Και επίσης από καθαριότητα... Το καθαρίζω κάθε μέρα τις κουτσουλιές, το φαγητό, το νερό... Μου έκανε εντύπωση πάρα πολύ πως από σκούρο χρώμα πήγαν σε ανοιχτό οι κουτσουλιές του και χωρίς να ξεχωρίζει και το άσπρο...
 
Οι σπόροι του είναι οι Versele Laga
[automerge]1566413984[/automerge]
Μήπως φταίει αυτό; Το συγκεκριμενο κοκατίλ το έχω περίπου 6-7 μηνες. Ξέρετε κάποια άλλη μάρκα να μου προτείνετε;
 
Οι σπόροι του είναι οι Versele Laga
Μήπως φταίει αυτό; Το συγκεκριμενο κοκατίλ το έχω περίπου 6-7 μηνες. Ξέρετε κάποια άλλη μάρκα να μου προτείνετε;
Την αλλάξατε τώρα την τροφή; Η τροφή είναι μια χαρά
 
Εφοσον το πουλακι ειναι ορεξατο κ δε δειχνει κατσουφικο η αρρωστο κτλ θα ελεγα να συνεχισεις να δινεις μονο τους σπορους του τις επομενες μερες κ τιποτα αλλο για να δουμε αν θα υπαρξει διαφορα!
 
Η συγκεκριμένη τροφή νομίζω έχει μέσα από εκείνα τα πολύχρωμα πραματάκια με το εντυπωσιακό όνομα. Αυτά βάφουν τα περιττώματα, οπότε πιστεύω ότι εφόσον δεν έχεις παρατηρήσει κάποια άλλα, ανησυχητικά συμπτώματα που μπορεί να παραπέμπουν σε ασθένεια, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις για λίγες μέρες μια άλλη επώνυμη τροφή που να αποτελείται ΜΟΝΟ από σπόρους για να δεις αν θα υπάρξει αλλαγή στα περιττώματα, αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο εφόσον ισχύουν όσα προανέφερα.
 
Καλησπέρα σας και πάλι, το κοκατίλ μου τώρα κάνει κάτι μικρές λεπτές κουτσουλιές σε ανοιχτό πράσινο χρώμα... Και μερικές φορές διάρροια... Το πήγα από εκεί που το πήρα και μου είπε ο κύριος που το "εξέτασε" ότι έχει κάποιο εντερικό πρόβλημα... Μου έδωσε το beaphar Bogena Astricycline για 7 μέρες, είμαι ήδη στην τρίτη μέρα και δεν βλέπω καμιά διαφορά, και μετά από αυτό να δώσω για 4 μέρες liviferm... Ποια είναι η γνώμη σας; Γνωρίζει κάποιος κανέναν καλό γιατρό με άριστες γνώσεις στα πτηνά στη Θεσσαλονίκη να το πάω; Η συμπεριφορά του είναι ακόμα πάρα πολύ καλή, όπως ήταν! Αλλά ανησυχώ...
 
Αυτός που το "εξέτασε" ήταν πετσοπας;
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν πτηνιατροι και καλό θα ήταν να είχες απευθυνθεί εκεί πριν δώσεις κάποιο φάρμακο. Έστω και τώρα όμως δεν είναι αργά. Ψάξε στη λίστα και θα βρεις τις σχετικές πληροφορίες.
[automerge]1566841122[/automerge]
 
Το πήγα από εκεί που το πήρα και μου είπε ο κύριος που το "εξέτασε" ότι έχει κάποιο εντερικό πρόβλημα...
Μην εμπιστεύεσαι διαγνώσεις από πετσοπ (σωστά έγραψες ότι το "εξέτασε"). Εκτός του ότι έχουν έλλειμμα γνώσεων, θέλουν γενικά και να πουλήσουν.
Καλύτερα σε πτηνίατρο: λίστα
ή εξέταση κουτσουλιών εδώ .

Τα φάρμακα έχουν και παρενέργειες. Πόσο μάλλον οι αντιβιώσεις. Δεν τα δίνουμε ποτέ χωρίς συνταγή γιατρού, εκτός αν είμαστε 100% σίγουροι για την πάθηση (πολύ δύσκολο).
 
Σε pet shop είναι και είναι εκτροφέας..
[automerge]1566841737[/automerge]
Είδα την λίστα που βάλατε, για Θεσσαλονίκη έχει 2 τον Κ. Σαντοριναίο και τον Κ. Γκιουρτζίδη... Έχει πάει κανείς σε κάποιον από τους 2; Για να ξέρω ποιον να επιλέξω...
 
Είδα την λίστα που βάλατε, για Θεσσαλονίκη έχει 2 τον Κ. Σαντοριναίο και τον Κ. Γκιουρτζίδη... Έχει πάει κανείς σε κάποιον από τους 2; Για να ξέρω ποιον να επιλέξω...
Εγώ πήγα πολλές φορές στον Γκιουρτζιδη. Δεν έχω άσχημα πράγματα να πω, παρολα αυτά θα σου πρότεινα κι εγώ τον κ. Σαντοριναιο.
 
Back
Top