Ασθένειες Είναι φυσιολογικές οι κουτσουλιές του αρσενικού καναρινιού μου;

Xara221987

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2020
Μηνύματα
73
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω για τις κουτσουλιές του αρσενικού καναρινιού μου. δεν μου φαίνονται πολύ φυσιολογικές... και νομίζω ότι κάποιες είναι λίγο μεγάλες... να πω επίσης ότι αρκετές φορές κάθετε κάτω στο κλουβί σε μια γωνία... αλλά τον ακούω να κελαηδάει και αρκετές φορές! Η καναρα είναι στην φωλιά... στην τελευταία της γεννα.. έχει δυο αβγουλακια! Τώρα που σας γράφω κελαηδάει και χαλάει τον κόσμο αλλά βρίσκετε κάτω στο κλουβί...
 

Συνημμένα

  • C044AA18-B40F-492F-9E62-25858864A7CF.webp
    C044AA18-B40F-492F-9E62-25858864A7CF.webp
    33,2 KB · Προβολές: 27
  • 677BBA4C-32D7-4C33-94F4-336E527D582C.webp
    677BBA4C-32D7-4C33-94F4-336E527D582C.webp
    26,8 KB · Προβολές: 27
  • 1BC8FF53-8543-4E95-A981-783F9F2E89E8.webp
    1BC8FF53-8543-4E95-A981-783F9F2E89E8.webp
    39,4 KB · Προβολές: 27
@sarpijk καλησπέρα ! Αυγό η αλήθεια είναι ότι δεν εχω δώσει τις τελευταίες μέρες...
[automerge]1621803899[/automerge]
@Tony Forpus μπορεί και να είναι της καναρας.. δεν μπόρεσα να δω για να ξέρω... κάθετε κάτω και καμία φορά κελαηδάει κιόλας ... δεν μπορώ να πω ότι μου έχει δώσει κάποιο άλλο δείγμα για να υποπτευθώ κάτι... απλά το βλέπω 2 εβδομάδες σχεδόν που το κάνει αυτό.
 

Συνημμένα

  • 20FF214C-ECC7-4E04-9ABA-6E08CF9E9698.webp
    20FF214C-ECC7-4E04-9ABA-6E08CF9E9698.webp
    41,4 KB · Προβολές: 37
  • 1460EA54-1687-4EEF-8389-D040912FEB26.webp
    1460EA54-1687-4EEF-8389-D040912FEB26.webp
    32,1 KB · Προβολές: 35
Όταν κάθεται κάτω πατάει με τα πόδια του ή ξαπλώνει πάνω στην κοιλιά του; Τι υπάρχει κάτω στο κλουβί, σχάρα;

Ποια ακριβώς είναι η διατροφή τους; Ποιο μείγμα σπόρων τους δίνεις;

Βγάλε την κούνια. Άφησε ελεύθερο το χώρο στα πουλιά για να μπορούν να κάνουν μια μικρή πτήση από πατήθρα σε πατήθρα.
 
Από ότι έχω δει κάθετε στην κοιλιά του... δεν μπορώ να καταλάβω και πολύ γιατί όταν πλησιάζω φεύγει... κάτω στο κλουβί έχει σχάρα και από κάτω βάζω άμμο της εταιρίας versele-alga θα σας βάλω φωτό. σπόρους δίνω της ίδιας εταιρίας Versele Laga Prestige Canary...

θα σας βάλω επίσης φωτό! αυγοτροφη δίνω από το pet shop χύμα... και βάζω και αυγό αλλά τώρα έχω να βάλω περίπου μια εβδομάδα...
Την κούνια θα την βγάλω αν και κοιμάται εκεί από την πρώτη μέρα που τον έχω!

να πω βέβαια ότι δεν κάθετε συνέχεια κάτω... πετάει στα κλαδάκια τρώει και πίνει νερό κανονικά...
 

Συνημμένα

  • D419A82D-C254-4AF3-8CC6-8C0AC8E1E005.webp
    D419A82D-C254-4AF3-8CC6-8C0AC8E1E005.webp
    3,8 KB · Προβολές: 4
  • 256D8F54-11B1-4C93-8A80-C0DB6BD144B3.webp
    256D8F54-11B1-4C93-8A80-C0DB6BD144B3.webp
    6,4 KB · Προβολές: 4
κάθετε στην κοιλιά του
Δεν θα έπρεπε στο το κάνει αυτό.

Για να βεβαιωθείς ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας, πρέπει να το πιάσεις για να ελέγξεις τα πόδια του από κάτω και επίσης την κοιλιά και το στήθος του με παραμερισμένα πούπουλα. Αν το κάνεις, ανέβασε φωτογραφίες για να σου πούμε τη γνώμη μας.

αυγοτροφη δίνω από το pet shop χύμα
Καλό είναι να τη σταματήσεις αυτή. Είναι προτιμότερο να μείνεις στο αυγό ή αν θέλεις να δίνεις οπωσδήποτε αυγοτροφή, να πάρεις μια συσκευασμένη κανονική αυγοτροφή.
 
@Stavros Κύριε Σταύρο σας βάζω φωτογραφίες να μου πείτε τι γνώμη σας...

C7621.webp

Στο στήθος τι είναι αυτό το άσπρο μπιμπικακι που φαίνεται;

46B14A3.webp
[automerge]1621861776[/automerge]
80E18.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει πολύ λίπος στην κοιλιά. Παραδόξως, το στήθος φαίνεται εντάξει.

Πιθανόν η συμπεριφορά που παρουσιάζει να οφείλεται στη φυσική του κατάσταση που επιβαρύνεται από αυτή τη συσσώρευση λίπους (εξωτερικά και εσωτερικά στην κοιλιά). Για να καταλήξει κάποιος σε αυτό όμως πρέπει να παρακολουθήσει για λίγη ώρα τη συμπεριφορά και τις κινήσεις του γενικά.

Κρατώ μία επιφύλαξη να υπάρχει πρόβλημα στο συκώτι, το οποίο διακρίνεται αχνά μέσα από το λίπος.

46B14A3-2.jpg

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πρόκειται για μια κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπιστεί.

αυγοτροφη δίνω από το pet shop χύμα
Αυτό πάντως πρέπει να το σταματήσεις άμεσα.

Στο στήθος τι είναι αυτό το άσπρο μπιμπικακι που φαίνεται;
Δεν μου φαίνεται για κάτι που προκαλεί ανησυχία.

τα πόδια του από κάτω
Φαίνονται εντάξει.

Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα πιάσεις το πουλάκι, βγάλε του το δαχτυλίδι, δεν χρειάζεται να βρίσκεται εκεί. Εκτός φυσικά αν του το έχεις βάλει εσύ για κάποιο λόγο.
 
@Stavros την έβγαλα κιόλας την αυγοτροφη... τι πρέπει να κάνω για το λίπος; Και πως συσσωρεύτηκε τόσο λίπος ; Να σημειώσω ότι το πουλάκι αυτό το έχω 6 μήνες... και η διατροφή του είναι ίδια με της θυληκιας! Τι έκανα λάθος ατην διατροφή του; Και τι κάνω από εδώ και πέρα; Με το συκώτι τι κάνω; Τα ποδαράκια του είναι εντάξει;
 
τι πρέπει να κάνω για το λίπος; Και πως συσσωρεύτηκε τόσο λίπος
Να διαβάσεις το το άρθρο που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα μου. Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες πάνω σε αυτό, μπορούμε να τις συζητήσουμε.
 
Οι φυτικές ίνες, είναι σημαντικές για τον καθαρισμό των εντέρων από τοξίνες. Η ενθάρρυνση της κατανάλωσης φρέσκων φρούτων και επαρκής ποσότητα φρέσκων λαχανικών, προσθέτει φυτικές ίνες και θρεπτικά συστατικά.
@Stavros Να βάζω πιο συχνά φρέσκα λαχανικά και φρούτα; Αυγό να του δίνω ; Αλλά να πω την αλήθεια με το θέμα του συκωτιού δεν κατάλαβα; Πως να το αντιμετωπίσω ; Επίσης έχω και αλόη φυτεμένη στο μπαλκόνι μου μπορώ να του δίνω τζελ στην ποτίστρα με νερό;
 
Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα πιάσεις το πουλάκι, βγάλε του το δαχτυλίδι, δεν χρειάζεται να βρίσκεται εκεί. Εκτός φυσικά αν του το έχεις βάλει εσύ για κάποιο λόγο.
Ποιο από τα δυο; Έχει και στα δυο του ποδαράκια.. δεν τα έχω βάλει εγώ έτσι το πήρα... Το έχω πάρει από pet shop στις 15 Οκτωβρίου 2020!
 
Όσο βρίσκεται στο ζευγάρι, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μέχρι να ανεξαρτητοποιηθούν τα μικρά. Στη συνέχεια, το αρσενικό πρέπει να απομονωθεί για να ξεκινήσει μια διατροφή μόνο με σπόρους από κάποιο μείγμα συντήρησης χωρίς πολλά λιπαρά.

Πράσινα φυλλώδη λαχανικά εποχής και συμπληρωματικά είναι καλό να δίνεις είτε σε σπόρους γαϊδουράγκαθου, είτε κάποιο συμπλήρωμα milk thrisle στο νερό.

Ποιο από τα δυο; Έχει και στα δυο του ποδαράκια.. δεν τα έχω βάλει εγώ έτσι το πήρα... Το έχω πάρει από pet shop στις 15 Οκτωβρίου 2020!
Αυτό στο δεξί πόδι. Το άλλο, ούτως ή άλλως δεν μπορεί να βγει έτσι απλά.
 
@Stavros αν αποκτήσω μικρά.😏 είναι στην τρίτη γεννα... μόνο στην πρώτη απέκτησα ένα μικρούλη που δυστυχώς το έχασα από κάποιο (αρπακτικό; ) στην δεύτερη με 4 αβγουλακια ασπορα και τώρα έχω 2 που δεν ξέρω ακόμα.., είμαι στην Πέμπτη μέρα! Τα κοίταξα και δεν είδα κάτι μέσα.Μήπως λόγο του λοιπούς του έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα αναπαραγωγής; Γιατί τον έχω δει πολλές φορές να την βάτευει!
 
Μήπως λόγο του λοιπούς του έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα αναπαραγωγής;
Είναι πιθανό. Το λίπος στην περιοχή της κοιλιάς δημιουργεί λειτουργικά προβλήματα κατά την επαφή. Δεν ολοκληρώνεται σωστά με αποτέλεσμα τη γέννηση άσπορων αυγών.
 
Είναι πιθανό. Το λίπος στην περιοχή της κοιλιάς δημιουργεί λειτουργικά προβλήματα κατά την επαφή. Δεν ολοκληρώνεται σωστά με αποτέλεσμα τη γέννηση άσπορων αυγών.
Το φαντάστηκα... τώρα μου λύνονται οι απορίες γιατί στις 27/3/21 μου χάρισε ένα όμορφο πουλάκι και μετά στην δεύτερη γέννα τίποτα... όπως και τώρα δεν πιστεύω ότι θα έχω κάτι...!
 
@Stavros κύριε Σταύρο καλησπέρα σας! Σας βάζω φωτό μετά από 12 μέρες δίαιτας να μου πείτε αν δείχνει να έχει αλλάξει κάτι... πάντως τις τελευταίες μέρες δεν τον έχω δει να κάθετε καθόλου κάτω... ίσως γιατί έχω βγάλει και την φωλιά και η καναρα είναι στον ίδιο χώρο όποτε έχει το μυαλό του να την κυνηγάει συνέχεια... αυτή όμως δεν του κάθετε.🤣. περιμένω απάντηση σας όταν ευκαιρήσετε. ευχαριστώ πολύ!
Αριστερά είναι στις 26 Μαΐου
Δεξιά είναι σημερινή
 

Συνημμένα

  • 4D057C27-B4FB-4B8F-BD0C-52F35AD4B775.webp
    4D057C27-B4FB-4B8F-BD0C-52F35AD4B775.webp
    9 KB · Προβολές: 22
  • EDAA7D98-BB4D-496F-8F2A-9E81E3D86A1B.webp
    EDAA7D98-BB4D-496F-8F2A-9E81E3D86A1B.webp
    16 KB · Προβολές: 22
Back
Top