Ασθένειες Είναι φυσιολογικές οι κουτσουλιές του African grey μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Είναι φυσιολικες οι κουτσουλιές μου φαίνονται νερουλές είναι 4 μηνών
 

Συνημμένα

  • 09A871CB-83E0-40C8-8DBA-8A145D3149A0.webp
    09A871CB-83E0-40C8-8DBA-8A145D3149A0.webp
    105,4 KB · Προβολές: 23
@Ιβαν
ΟΧΙ, δεν είναι φυσιολογικές.
Το συντομότερο να επικοινωνήσεις με την Κομοτηνή και να στείλεις δείγμα.
Η διάθεση του πως είναι;
Ποιά είναι η διατροφή του;
 
@Vada Μου τον έφεραν εχθές το βράδυ γύρω στις10.30 εξερεύνησε το κλουβί έβγαζε φωνούλες ήπιε νερό και έφαγε μερικά σπόρια κοιμήθηκε 12το πρωί ξύπνησε 9.30 ήπιε νερό έφαγε λιγα σπόρια τα Πελετ όμως τα παίρνει στο στομα τα παίζει και τα πετάει κάτω
[automerge]1671353133[/automerge]
@Vada από διάθεση μου φαίνεται πολύ καλός σκαρφαλώνει όλο το κλουβί έχει σχεδόν χαλάσει ήδη το ένα του παιχνίδι , ο εκτροφέας μου είπε ότι τρώει Πελετ και σπόρια αλλά δεν τα πολύ πλησιάζει σήμερα
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Μου τον έφεραν εχθές το βράδυ γύρω στις10.30
Στείλε τις φωτογραφίες με τα περιττώματα του στον άνθρωπο που σου τον έδωσε, να σου πει κι αυτός την άποψη του.
Μπορεί να είναι αγχωμένο από την αλλαγή του περιβάλλοντος, και να κάνει υδαρή περιττώματα, σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα έπρεπε να έχουν αυτή την εικόνα.
Είναι σίγουρα 4 μηνών;
 
@Vada ο εκτροφέας του έτσι μου είπε… τον έχω πάρει από τον κ. Λευτέρη από το epapagaloi και έχω ακούσει τα καλύτερα … και εκείνος μου είπε ότι δεν είναι φυσιολογικές αλλά έχει στρεσαριστει και από το ταξίδι …. Μου είπε να το παρακολουθώ και βλέπουμε από αύριο εγώ όμως έχω αγχωθεί παρά πολύ
 
@Ιβαν
Εντάξει, αφού το πήρες από τον Λευτέρη ότι και να είναι θα το διευθετήσει ο ίδιος.
Δεν έχει άρρωστα πουλάκια, δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ τι έχει γίνει.
Και το δικό μου ζακό, η Λίλα είναι πουλάκι του Λευτέρη.
Επειδή είσαι καινούργιος στην φροντίδα των παπαγάλων και σου είναι δύσκολο να καταλάβεις πότε ένας παπαγάλος είναι άρρωστος διάβασε το παρακάτω άρθρο.


Η αμάρα του είναι καθαρή;
 
@Vada ναι πεντακάθαρη ….το έχω διαβάσει το άρθρο δεν μου παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα ασθένειας…. Επίσης παίζει πολύ κελαηδάει καθάρισε τα φτερά του και διαλέγει από το φάι του τους σπόρους ενώ τα Πελετ τα παίζει και τα πετάει … το πρωί για ένα 10 λεπτό κοιμήθηκε στο ένα του πόδι μετά ξύπνησε ζωηρός και είχε όρεξη για παιχνίδι
 
@Ιβαν
Όλα αυτά είναι καλά σημάδια.
Μην αγχώνεσαι, αύριο το πρωί μόλις θα ξυπνήσει λογικά θα κάνει μία μεγάλη κουτσουλιά.
Άν όλα είναι καλά θα πρέπει να είναι πιο φυσιολογική, και όλο αυτό να είναι λόγω του στρες και τις πιθανής ασιτίας από το μεγάλο ταξίδι.
Υπομονή και αύριο άν θέλεις ανέβασε καινούργιες φωτογραφίες για να δούμε την εξέλιξη.
 
Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα απο τις πρώτες κουτσουλιές μετά απο ταξίδι. Το πουλάκι έχει στρεσαριστεί προφανώς. Αν συμπερεφέρεται φυσιολογικά και τρώει τότε δώστου λίγο χρόνο. Τι τροφές τρώει?
 
@Φοίβος μακάρι γιατί έχω στεναχωρηθεί πολύ … του έβαλα εχθές μιξ Πελετ psittacus με σπόρους versele laga και deli nature έφαγε μόνο τους ηλιόσπορους και δεν πλησίαζε το μπολ του… σήμερα του έβαλα deli nature με Πελετ …. Τα Πελετ τα πέταξε όλα έξω … του έδωσα μήλο το πρωί δεν το ακούμπησε καν γενικά το πρωί δεν έτρωγε με τίποτα … φοβήθηκα και τον δελέασα με χουρμά τον οποίο τον έφαγε και μετά από αυτόν έφαγε και σπόρους
 
@Ιβαν
Καλημέρα.
Όλα καλά, σήμερα δείχνουν φυσιολογικές οι κουτσουλιές του.
Μάλλον το ταξίδι και το στρες ήτανε η αιτία για τα μη φυσιολογικά περιττώματα.
Να τον χαίρεσαι και περιμένουμε να μας τον παρουσιάσεις με φωτογραφίες.😍
 
Σε κάθε περίπτωση άλλα και για το μέλλον,από την στιγμή που βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει λόγος να στείλεις κουτσουλιεςστην Κομοτηνή.
Υπάρχουν πτηνιατροι στην πόλη.
 
Σίγουρα η αλλαγή περιβάλλοντος, σε συνδυασμό και με την καταπόνηση από το ταξίδι προκαλεί στρες με συνέπεια μια προσωρινή διάρροια. Οι κουτσουλιές όντως αρχίζουν να είναι πιο φυσιολογικές. Φρόντισε να είναι σε άνετο, ήρεμο περιβάλλον, προσπάθησε αυτές τις μέρες να μην του δίνεις πολύ ζουμερές τροφές και συνέχισε να παρατηρείς τις κουτσουλιές και τη συμπεριφορά του.
Να τον χαίρεσαι και να έχετε μια υπέροχη συγκατοίκηση!
 
@AthinaJR καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση … συνεχίζουν να με ανήσυχουν οι κουτσουλιές του σήμερα είχαν την παρακάτω εικόνα … δεν ξέρω πως είναι οι φυσιολογικές
[automerge]1671551928[/automerge]
@jimakosk τα ίδια του δίνω , μόνο σήμερα τα πλησίασε λίγο
 

Συνημμένα

  • ED03FCDD-C255-4933-9B80-61A58B233A37.webp
    ED03FCDD-C255-4933-9B80-61A58B233A37.webp
    67,1 KB · Προβολές: 17
@Ιβαν Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ποτέ μεγάλο παπαγάλο και δεν γνωρίζω πως ακριβώς πρέπει να είναι οι φυσιολογικές κουτσουλιές του. Αυτή η κουτσουλιά αν και έχει αρκετά υγρά, δεν πιστεύω ότι είναι διάρροια. Είναι συμπαγής.
Απο συμπεριφορά πως είναι ο φίλος σου;
Ας περιμένουμε να μας απαντήσουν και πιο έμπειροι.
 
@AthinaJR φαίνεται παρά ποκυ καλά παίζει τρώει πετάει ….αλλά όπως έχω διαβάσει πι παπαγάλοι κρύβουν πολύ καλά την ασθένεια τους και για αυτό ανησυχώ περισσότερο
 
@Ιβαν
Γιατί ανησυχείς τόσο πολύ;
Η κουτσουλιά που βλέπουμε στην τελευταία φωτογραφία είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΌΤΑΤΗ.
Ετσι όπως πρέπει να είναι για ένα πουλάκι που τρέφεται με σπόρους.
Τα περιττώματα των πτηνών αποτελούνται από τρία συστατικά:
  1. Περίττωμα
  2. Ουρικό οξύ
  3. Ούρα
Το περίττωμα είναι το σκούρο στερεό τμήμα της κουτσουλιάς που έχει τη μορφή σκουληκιού. Το χρώμα του μπορεί να είναι σκούρο πράσινο (συνήθως στα σποροφάγα) ή καφέ (συνήθως στα πουλιά που καταναλώνουν pellets).
Το πράσινο χρώμα του περιττώματος των σποροφάγων οφείλεται στο γεγονός ότι οι σπόροι που καταναλώνουν συνήθως δεν χρωματίζουν οπότε υπερισχύει το πράσινο χρώμα της χολής
Το χρώμα ή και η σύσταση του περιττώματος επηρεάζεται ιδιαίτερα από τη διατροφή οπότε μπορεί να εμφανίσει έντονες μεταβολλές μετά από κάποια αλλαγή στη διατροφή
Το δεύτερο συστατικό στοιχείο της κουτσουλιάς είναι το ουρικό οξύ (εστέρας ουρικού οξέος). Τα άλατα του ουρικού οξέος είναι υποπροϊόντα της πέψης και του μεταβολισμού των πρωτεϊνών στον οργανισμό του πουλιού. Αποβάλλονται μέσω των νεφρών.
Το ουρικό οξύ έχει λευκό προς ανοιχτό κρεμ ή ελαφρώς κιτρινωπό χρώμα.
Το τρίτο τμήμα των κενώσεων ενός πουλιού είναι τα ούρα, τα υγρά απόβλητα που παράγουν τα νεφρά του πτηνού.
Η ποσότητα τους αλλάζει ανάλογα με την ποσότητα νερού που καταναλώνουν.
Εάν διαβάσεις προσεκτικά το άρθρο που σου έδωσα στο post#2 θα βρεις περισσότερες πληροφορίες.
Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι πάντα ίδια τα περιττώματα, άλλες φορές έχουν περισσότερα, ουρά και ουρικό οξύ, άλλες φορές λιγότερα.
 
Back
Top