Γενικά Είναι φυσιολογικές οι μεγάλες πρωινές κουτσουλιές;

dimitris777

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2020
Μηνύματα
67
Πόλη
Ορεστιάδα
Μήπως τελικά είναι σε οίστρο όπως σου είχαν πει τα παιδιά;🙂
Το βράδυ έχουν οίστρο δεν θα έπρεπε να το κάνει και κάποια άλλη ώρα της ημέρας; άλλαξα και μπριζα το λαμπάκι στο δωμάτιο χθες και παρατήρησα δεν είχε κάνει κουτσουλιές ολο το βράδυ αλλά όταν άνοιξα τα παντζούρια και είδε το φως της ημέρας εκανε μια μεγάλη 🤔
 
όταν άνοιξα τα παντζούρια και είδε το φως της ημέρας εκανε μια μεγάλη 🤔
Έτσι κάνει και ο δικός μου...το θεωρώ καλό, πάει να πει ότι κοιμούνται σερί...
 
Το σκεπάζεις το βράδυ? Έχω παρατηρήσει πως τα πουλιά που κοιμούνται σκεπασμένα συνήθως το κάνουν αυτό απο ένστικτο να μην λερώσουν την "φωλιά" τους.
Οχι δεν το σκεπάζω μόνο χθες σκεπασα το επάνω μέρος κάι πίσω πλευρά με ενα σεντόνι, γιατί προσπαθώ να βρω τι είναι αυτό που το κάνει να είναι σκυμμένο όταν νυχτώνει και καμιά φορά το κάνει και αργά 2 η 3 η ωρα τα ξημερώματα... περίεργο
 
κάπως έτσι είναι και από τα δικά μου οι πρώτες πρωινές κουτσουλιές. Εγώ το έχω συνδυάσει σαν να κρατιούνται και να το κάνουν αμέσως μόλις βγούνε από το κλουβί. Με το που ανοίγω την πόρτα από το κλουβί ή θα κάτσουν σε ένα σωλήνα οριζόντιο από το καλοριφέρ ή στην πόρτα και θα κάνουν την ανάγκη τους σε μεγάλη ποσότητα. Μετά όλες οι άλλες είναι νορμάλ.
 
Έχω παρατηρήσει πως τα πουλιά που κοιμούνται σκεπασμένα συνήθως το κάνουν αυτό απο ένστικτο να μην λερώσουν την "φωλιά" τους.
Εγώ είχα διαβάσει ότι δεν ενεργούνται κατά τη διάρκεια του ύπνου, οπότε θεώρησα τη μεγάλη πρωινή κουτσουλιά καλό σημάδι...
Πάντως πολλές φορές, απλά ακούγεται ένα "πατ" προτού ξεσπεπαστεί, με το που ανοίξει η πόρτα του δωμάτιου του και καταλάβει ότι ξυπνάμε.
 
Back
Top