Ασθένειες Είναι φυσιολογική αυτή η κουτσουλιά του parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. 🙂
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η κουτσουλια θεωρειται φυσιολογικη.
Είναι από αρσενικό parrotlet 7-8 μηνών περίπου.
Αναρωτιέμαι γιατί έχασα το budgie μου πέρσι πολύ απότομα.. Δυστυχώς χειροτερεψε πολύ ξαφνικά.. Και από τότε φοβάμαι περισσότερο.. Οπότε αυτή τη φορά θέλω ότι και να συμβαίνει να το καταλάβω όσο πιο άμεσα γίνεται.
Κατά τ'αλλα ο μικρούλης είναι ζωηρός, τρώει κανονικά, έχει διάθεση να είναι συνέχεια πολύ συχνά πάνω μου.. Απλά κάποιες κουτσουλιές τις τελευταίες δυο μέρες μου φαίνονταν αρκετά υγρές και κάποιες λίγο μικρουτσικες..Βεβαια τώρα αυτή στη φωτό την έκανε πριν λίγο και μοιάζει στη κανονική ποσότητα που εκανε πάντα.
Το μόνο που με ανήσυχησε και για αυτό άρχισα να παρακολουθώ καλύτερα τις κουτσουλιές είναι πως χθες το μεσημέρακι κοιμήθηκε για λίγο έξω ενω είχε φώτα και θορύβους και τρομαξα, λέω μην έπαθε κάτι.
Αλλά νομίζω στα parrotlet τους αρέσει να κοιμουνται και λίγο κάπου κάπου μέσα στη μέρα. Έτσι δεν ειναι;
Πείτε μου αν μπορείτε τη γνώμη σας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200116_154043.webp
    IMG_20200116_154043.webp
    12,5 KB · Προβολές: 37
Και ακολούθησε κι αυτή..
Δε ξέρω, με μπερδεύει.
Απ' την άλλη δεν είναι και απαραίτητο να κάνει νομίζω ακριβώς τις ιδιες κουτσουλιές.
Απλά σας τις δείχνω να μου πείτε αν βλέπετε κάτι περίεργο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200116_162951.webp
    IMG_20200116_162951.webp
    16,3 KB · Προβολές: 27
Οι κουτσουλιές δεν δείχνουν κάτι περίεργο ή ανησυχητικό. Τι σε προβλημάτισε;
Το ότι μιλούσαμε, είχε φώς(δεν ήτανε σκεπασμένο δλδ το κλουβι) γτ ήτανε 3 το μεσημέρι και ψιλοκοιμηθηκε για λίγο στη φτερούγα.
Συνήθως χουζουρευει έτσι όταν θα του σκεπάσουμε ελαφρώς το κλουβακι απ' τη μια μεριά και ησυχάζει λίγο το μεσημέρι.
Αλλά τώρα με φώς κ θόρυβο με τρόμαξε.
Μπορεί να χω πάρει φόβο απ' το πρώτο κιόλας και τώρα με το παραμικρό ψαχνομαι.😛
Ωραία χαιρόμαι που φαίνονται οκ.
Μπερδεύομαι πολύ γενικά με το θέμα κουτσουλιές.
Ευχαριστώ πολύ :)
 
Τελικά ενημερωτικά, ο Αλφακος χθες μου έκανε το πρωί 3-4 φορές σκέτο νεράκι..χωρίς κουτσουλια..
Τρόμαξα γτ δεν είχε ξανακάνει κάτι τέτοιο.
Και παρόλο που μετά έκανε πάλι κανονικά, είπα να μη το ρισκάρω και τον πήγα στον κτηνίατρο.
Μου είπε ότι έχει σκουληκακια αλλά είναι στην αρχή,ίσως από στρες από κάτι και μου ειπε να δώσω tenzianine για ένα 24 Ώρο, μετά πολυβιταμινες και γενικά να προσπαθήσω να τον παχυνω λίγακι γτ είδε ελαφρως καρίνα στην αρχή της λόγω του εντερικού.
Τα ξεκινήσαμε ήδη φυσικά.🙂
 
3-4 φορές σκέτο νεράκι..χωρίς κουτσουλια.. Μετά έκανε πάλι κανονικά

Κι αυτό φυσιολογικό είναι, ειδικά αν δεν έχει φάει πολύ τις προηγούμενες ώρες. Τα σκουλήκια πως τα διέγνωσε;
 
Κι αυτό φυσιολογικό είναι, ειδικά αν δεν έχει φάει πολύ τις προηγούμενες ώρες. Τα σκουλήκια πως τα διέγνωσε;
Ναι στην αρχή αυτό μου είπε και αυτός όταν μιλήσαμε από τηλεφώνο.
Μετά όμως που ξαναέκανε και τον έβλεπα κ λίγο πιο πεσμένο από άλλες φορές στη συνέχεια της μέρας ειπα να μη το ρισκάρω κ το πήγα.

Τον εξέτασε στην κοιλιτσα και είδε και λίγη καρίνα στην αρχή της οπότε μου είπε να δώσω teniazine για ένα 24 Ώρο και μετά πολυβιταμινες.
[automerge]1579342244[/automerge]
Ευχαριστώ πολύ..
Δεν ξερω επίθετο γτ είναι κτηνιατρος ο οποίος συνεργάζεται με το πετ σοπ που αγοράζω τις τροφουλες του κλπ.. Και επειδή έχω και κάρτα εκεί, έχει όλο το 24ωρο κτηνιατρο που μπορώ ανά πάσα στιγμή να πάω και να το δει.
Με έχει βοηθήσει κι άλλες φορές πιο παλιά οπότε ξαναπήγα εκεί.
Σε ποιον πήγατε Φιλιώ;

Περαστικά.
[automerge]1579342474[/automerge]
Κι αυτό φυσιολογικό είναι, ειδικά αν δεν έχει φάει πολύ τις προηγούμενες ώρες. Τα σκουλήκια πως τα διέγνωσε;
Είδε και τα περιττώματα εννοειται.. Ξέχασα να το διευκρινισω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top