Γενικά Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά του κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evou88
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evou88

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2022
Μηνύματα
57
Πόλη
ATHENS
Καλησπέρα σε όλους!Έχω ένα κοκατιλ εδώ και 20 μέρες.Χωρις δαχτυλίδι,είναι δυόμισι μηνών θεωρητικά.
Ενώ του αρέσει να έρχεται στον ώμο μου από την πρώτη μέρα σχεδόν και να κάθεται,κάποιες φορές όταν ανεβαίνει αρχίζει και χτυπάει τα φτερά του χωρίς να πετάει (δείγμα θυμού νομίζω) και κάποιες άλλες ίσως πουλήσει και τσαμπουκα στο αυτί μου!δεν τσιμπάει δυνατά,απλά κάνει αυτήν την τσιριδα ενόχλησης.Φταιει που δεν με έχει συνηθίσει ακόμα;από επιλογή του ανεβαίνει επάνω μου.
 
@Evou88
Όλα αυτά που περιγράφεις είναι πολύ φυσιολογικά.
Τώρα αρχίζει η μεταξύ σας γνωριμία, και με τα ελαφρά δαγκώματα που κάνει στο αυτί σου προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σου.
Σου δείχνει την αγάπη του με αυτό το τρόπο.
Μπορείς να τον έχεις στο χέρι σου ή στον ώμο σου, επάνω στο κεφάλι σου όμως μην του το επιτρέπεις γιατί θα σου πάρει τον αέρα.
Τα φτερά του δεν τα χτυπάει από θυμό,
έτσι κάνουν όταν βγαίνουν από το κλουβί τους, και ειδικότερα όταν έχουν ώρες να πετάξουν.
Άλλωστε είναι μωρό ακόμη τώρα αρχίζει να μαθαίνει να πετάει.
 
Πολύ θετικά όλα αυτά που μου λέτε!Χαίρομαι! Κάθεται και να τον χαϊδεύω στο κεφαλάκι και το απολαμβανει.Απλα αναρωτιομουν γιατί είναι μια έτσι και μια αλλιώς!
Στο κεφάλι μου είναι η αλήθεια πως ανεβαίνει που κι που, αλλά πολύ ήρεμα με το χέρι τον οδηγώ στον ώμο μου ξανά.Οποτε το έχει ελαττώσει κάπως.
Πρώτη φορά έχω παπαγάλο ήμερο και ακόμα μαθαίνω τις συμπεριφορές του.
 
Back
Top