Ασθένειες Είναι φυσιολογικες αυτες οι κουτσουλιες κοκατιλ;

Δεν μου φαίνονται και τόσο φυσιολογικές ☹ όλες έτσι είναι; Μήπως έφαγε κάτι πρόσφατα διαφορετικό ή νεοεισερχόμενο στην διατροφή του;
 
Αλλαξα την τροφη τους εβαζα την padovan natural mix και τωρα βαζω την versele-laga big parakeets prestige.
1-2 φορες την βδομαδα λαχανικα φρουτα και αυγο!
αυτες της μερες ζευγαρωνουν 2-3 φορες την ημερα! Μηπως ειναι της θυληκιας μου;
 
αν είναι της θηλυκής και ετοιμάζεται για αυγό ίσως να δικαιολογείται. Μπορεί και η αλλαγή της τροφής. Ωστόσο πρέπει να βάλεις καθαρό άσπρο χαρτί και να βεβαιωθείς ποιος κάνει, τι. Κόψε λίγες μέρες τα λαχανικά κατ' αρχήν. Δεν φαίνεται καλά, δεν έχει και αμάσητα σποράκια μέσα, έτσι;
 
Οχι αμασητα σπορακια δεν υπαρχουν ο αρσενικος επισης απτην μερα που ζευγαρωνουν εχει γινει πολυ επιφυλακτικος δηλαδη τωρα οταν παω να αλλαξω τροφη και βαζω το χερι μου μεσα να παρω την ταιστρα προσπαθει να με δαγκωσει και ερχεται πολυ κοντα μου
 
Τι σε έκανε να το ψάξεις; Η συμπεριφορά του πουλιού ποια είναι;
 
Τι εννοεις τι με εκανε να το ψαξω; Ο αρσενικος ειναι πολυ κινητικος το ιδιο και η θυλικια

Λοιπον οι κουτσουλιες ειναι καφε με ασπρο σε ενα απτα δυο πουλιαα πρεπει νσ βρω ποιο ειναι δεν ειναι νερουλες οπως της προηγουμενες
 
λοιπον εχει γινει επιθετικος ο αρσενικος τελεφταιος οταν καθαριζω το κλουβι και οταν αλλαζω τροφες η γενικα οταν ασχοληθω με το κλουβι
και πρωτη φορα στους τρεις μηνες εχω δει διαφορετικες κουτσουλιες
και επισεις ειναι κι ενας τροπος να δουμε αν εχουν καποια αρρωστια αυτο με εκσνε να υποπτευομαι οτι κατι δεν παει καλσ
 
Η επιθετικότητα έχει να κάνει με την αναπαραγωγική φάση τους. Τσέκαρε τις κουτσουλιές, την αναπνοή, αν είναι καθαρά τα ρουθούνια τους και γενικά την στάση σώματος και λοιπής συμπεριφοράς τους
 
η θυληκια τρωει κανονικα και ο αρσενικος το ιδιο κουτσουλιες σας ειπα καφε με ασπρο αλλα καπου διαβασα οτι τα κοπρια πανω κατω περιπου ειναι πρασινα -καφε τους προσεχω αρκετα δεν ακουω θορυβο στην αναπνοη ρουθούνια οκ στην συμπεριφορα αυτην του αρσενικου μονο η επιθετικοτητα αλλαξε ισως να περιμενει αυγο η θυληκισ; Επειδη εχω ακουσει οτι οταν περιμενουν αυγα η θυληκιες η κουτσουλιες γινονται μεγαλες και υδαρες δεν ξερω αν αλλαζουν χρωμα.
 
Το χρώμα πρέπει να είναι κάπως πρασινωπό αλλά εξαρτάται και από την διατροφή, το χρώμα μπορεί να επηρεάζεται. Το θέμα είναι πως είναι υδαρά. Έχεις βάλει φωλιά; Μπαίνουν μέσα; Σουπιοκόκαλα όλα οκ;
 
Εχω κανει προετοιμασια 3-4 βδομαδες μπενει ο αρσενικος η θυληκια τον βλεπει μπαινει και βγαινει σουπιοκοκκαλο παντα σταθερα στο κλουβι και υδατοδιαλυτο ασβεστιο! Καθαρίζονται μαζι
Εννοειται οτι τα εχω σε εσωτερικο χωρο!
Σημερα την πετυχα μεσα για κανα 10λεπτο
 
Back
Top