Αναπαραγωγή Είναι φυσιολογικό η καναρα να κάνει μόνο 2 αυγά;

xristos ntavaris

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2016
Μηνύματα
91
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω μιας και είναι η πρώτη μου γεννά... Αν είναι φυσιολογικό η καναρα να κάνει μόνο 2 αυγουλακια; Ευχαριστώ
 
Πόσες μέρες έχουν περάσει από τότε που έχει κάνει μόνο αυτά τα δύο;
Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις λίγες ακόμα πληροφορίες; Πόσο καιρό είναι μαζί το ζευγάρι; Είδες βατέματα;
Το μυαλό μου πάει μόνο σε άσπορη ωοτοκία...
 
βάτεμα δεν είδα.. Έχουν περάσει 3 μέρες από το δεύτερο αυγό... Είναι μαζί αρκετό καιρό το ζευγάρι... Μου το χάρισαν και δεν ξέρω αν είχε προετοιμαστει
 
βάτεμα δεν είδα.. Έχουν περάσει 3 μέρες από το δεύτερο αυγό... Είναι μαζί αρκετό καιρό το ζευγάρι... Μου το χάρισαν και δεν ξέρω αν είχε προετοιμαστει
Μόνο άσπορη γέννα μπορώ να σκεφτώ. Κανονικά θα έπρεπε να γεννήσει και άλλα.
Αυτή τη στιγμή κάθεται στη φωλιά;
Άστα 3-4 μέρες ακόμη και εάν δεν γεννήσει και άλλα, κάνε ωοσκόπηση. Λογικά άσπορα είναι...
 
Θα πρέπει να δούμε την ηλικία του θηλυκού, την κατάσταση της υγείας του καθώς και την όποια "πίεση" ασκήθηκε σ' αυτό για να ζευγαρώσει..
Όλα μαζί θα καλύψουν ένα ικανοποιητικό φάσμα από τις πιθανές αιτίες αυτής της "μισής" γέννας.
Αν όμως όλα τελικά είναι φυσιολογικά στο πουλί... Τότε υποθέτω πως σύντομα θα έχεις μια ολοκληρωμένη γέννα...
Και αν υπάρξει μια γέννα με 4-5 αυγά... Τότε σίγουρα οι καταστάσεις πίεσαν το καναρίνι να μπει σε αναπαραγωγή ενώ τελικά δεν έπρεπε...
Για αυτό και ανταποκρίθηκε πλημμελώς στα αναμενόμενα..
 
οι πληροφορίες που ξέρω .. Καθώς μου τα χάρισαν πολύ πρόσφατα είναι...ότι είναι περίπου 2 χρ τα πουλάκια η κατάσταση της υγείας τούς δείχνει άριστη έχουν ξαναδώσει γέννα μαζί εγώ εδώ και 10 μέρες προσπαθώ να τα δυναμώσω διατροφικά
DSC_0063222.webp ..
 
τελικά σήμερα μετά 4 μέρες από το δεύτερο αυγό έκανε το τρίτο... Κατά πόσο είναι φυσιολογικό δεν ξέρω...
 
κατά πόσο είναι φυσιολογικό δεν ξέρω...

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν είναι φυσιολογικό. Κανονικά γεννάνε ένα αυγό κάθε ημέρα. Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που σταματά για μια μέρα και συνεχίζει κανονικά. Αλλά 4 μέρες διαφορά ανάμεσα στην γέννηση των δύο αυγών δεν θεωρείται φυσιολογική.
 
το καταλαβαίνω δεν εχω άλλη επιλογή θα περιμένω και βλέπουμε.. Τελικά 12 Απριλίου το δεύτερο αυγό 15 Απριλίου το τρίτο είδα το τεφτέρι μου...
 
Δεν έχεις και πολλές επιλογές...
Αφήνεις τη φωλιά να εξελιχθεί όπως πάει και να ευχηθούμε όλοι για το δυνατό καλύτερο...
Οι διακοπές στην ωοτοκία ακόμη και μιας ημέρας δείχνουν ορμονική και ίσως οργανική ανετοιμότητα.
Σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και πρόβλημα.
 
Σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο. Οπως και να χει κανε μια ωοσκοπηση με ενα φακο σε σκοτεινο μερος 7 μερες μετα το τελευταιο αυγο. Αν δεν εχεις εμπειρια και φοβασαι τοτε απλά πρειμενε 16-17 μερες απο το τελευταιο αυγο και αν δεις νεοσσο... Να σου ζησει!
 
3 αυγά τελικά τα δυο πρώτα κανονικά το τρίτο μετά 3 μέρες κλωσάει κανονικά περιμένω και βλέπουμε από βδομάδα πρέπει να έχουμε εξελίξεις
 
3 αυγά τελικά τα δυο πρώτα κανονικά το τρίτο μετά 3 μέρες κλωσάει κανονικά περιμένω και βλέπουμε από βδομάδα πρέπει να έχουμε εξελίξεις
Έκανες ωοσκόπηση τα 2 πρώτα και ήταν γονιμοποιημένα;
Δεν κατάλαβα.
 
oxi δεν έκανα έτσι γέννησε τα δυο πρώτα ένα κάθε μέρα το τρίτο μετα 3 μέρες ανωμαλία φαντάζομαι τώρα περιμένω να δω αν θα βγάλουμε κανένα μικρο αν και χλωμό...
 
oxi δεν έκανα έτσι γέννησε τα δυο πρώτα ένα κάθε μέρα το τρίτο μετα 3 μέρες ανωμαλία φαντάζομαι τώρα περιμένω να δω αν θα βγάλουμε κανένα μικρο αν και χλωμό...
Άσπορη μου φαίνεται θα είναι. Έχω περάσει την ίδια περίπου κατάσταση και δεν εκκολάφτηκαν νεοσσοί ποτέ.
 
Τελικά τα αυγά έσκασαν ή όχι; Πόσες μέρες επώασης είναι σήμερα;
 
Back
Top