Αναπαραγωγή Είναι φυσιολογικό η καρδερίνα να μην κλωσσά τα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sts21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sts21

PB New Member
Εγγραφή
4 Απρ 2013
Μηνύματα
16
Πόλη
Χίος
Καλησπέρα,
Το πρόβλημα που συνάντησα είναι ότι έχω 2 ζευγάρια καρδερίνες εκτροφής περσινές πρωτόγεννες έκαναν κανονικά φωλιά και έκαναν 4 και 3 αυγά αντίστοιχα αλλά δεν έκατσαν να τα κλωσήσουν. Έτσι τα πήρα και τα έβαλα σε κανάρες. Χθές βγήκαν τα πρώτα 3 αλλά δυστυχώς τα 2 δεν τα κατάφεραν διότι δεν τα τάιζε η κανάρα το πήρα το 1 που έμεινε το έβαλα σε άλλη αλλά τα ίδια. Το ερώτημα είναι ότι έχω τα άλλα 4 αυγά σε κανάρα και φοβάμαι μην βγουν και ψοφήσουν και αυτά επειδή δεν τα ταΐζει η κανάρα.
1)Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;
2)Είναι φυσιολογικό η καρδερίνα να μην κλοσσά τα αυγά;
 
Δεν ειναι ασυνήθιστο να μην ταιζουν οι καρδερινες, δυστυχώς.
Οι κανάρες δεν τάιζαν, οι καρδερίνες δεν εκατσαν να τα κλωσήσουν ποτέ.
[automerge]1583747759[/automerge]
Ο χώρος που βρίσκονται τα κλουβιά τους είναι αρκετά απομονωμένος;
Ναι είναι απομονωμένα και οι καρδερίνες και τα κανάρια.
 
Οι κανάρες δεν τάιζαν, οι καρδερίνες δεν εκατσαν να τα κλωσήσουν ποτέ.

Ειτε το μη ταισμα ειτε το ζεσταμα των αυγων ειναι συμπεριφορες που θα πρεπει να περιμενεις σε καποια ιθαγενη.

Οι καναρες που δεν ταισαν ηταν σε αναπαραγωγικη διαδικασια;
 
Ειτε το μη ταισμα ειτε το ζεσταμα των αυγων ειναι συμπεριφορες που θα πρεπει να περιμενεις σε καποια ιθαγενη.

Οι καναρες που δεν ταισαν ηταν σε αναπαραγωγικη διαδικασια;
Ναι φυσικά είχαν κάνει φωλιά και αυγά.
 
Δεν είχαν θέμα απλά ήταν ατάιστα. Εγώ αυτό που συμπαιρένω είναι ότι την φύση δεν την ξεγελάς και πρέπει να βρω μια κανάρα να ταίζει καρδερινάκια.😛

Μηπως υπηρχε μεγαλη διαφορα ημερων αναμεσα στους νεοσσους;
 
Να ενημερωσω πριν διαβάσετε την γνώμη μου ότι δεν είμαι ειδικός και οτι βλέπω κάθε χρόνο στην αναπαραγωγικη διαδικασία προσπαθώ να το μοιραστώ και να βοηθησω όποιον έχει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα που συνάντησα. Λοιπόν πέρσι σε ένα μου ζευγαρι ο αρσενικος ήταν τόσο πυρωμενος που δεν άφηνε λεπτό την θηλυκια με σκοπό να είμαι μόνιμα σε μια γωνία, μια φούσκωμενη και μια να περνει θάρρος μέχρι να την τραμπουκιζει πάλι λόγο πυρωματος. Κάνει φωλια και βρίσκω τα αυγα θαμμενα. Κατω από το υλικό τέρμα. Δεν εκατσε λεπτό. Περνω τα αυγα τα βαζω σε καναρα έμπειρη με χρόνια να βγάζει και να ταιζει μικρά. Τα αφήνει αταιστα και ψωφαν. Δεύτερη γεννα καρδερινας πάλι δεν κάθεται τα περνω και τα βαζω σε πρωτάρη καναρα που δεν είχε κάνει άλλη γεννα η πρώτη της... Τα μεγαλώνει κανονικότατα όλα. Τρίτη γεννα καρδερινας του πέρασε η καψα του αρσενικου κάθεται στα αυγα η θηλυκια και ταιζει κιόλας.
 
Back
Top