Φροντίδα Είναι φυσιολογικό με τόσο κρύο να κάνουν αυγά τα πιγκουίνανια;

Giannis223

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα θα ήθελα λίγη βοήθεια με τα πουλάκια που έχω. Είναι δυο Java finch πιγκουίνανια κλασικού χρώματος, τα έχω έξω στο μπαλκόνι που έχω βάλει νάιλον τέντα στα πλάγια για να μην μπαίνει κρύο ρεύμα. Εγώ σκέφτομουν να τους βάλω μια φωλιά (όπως και στα ζεμπράκια που μπαίνουν μέσα για να είναι ποιο ζεστά ) γιατί τα έβλεπα να είναι φουσκωμένα, τους έβαλα μια ξύλινη φωλιά σαν κουτί. Την πρώτη μέρα άρχισαν να μπαίνουν σιγά σιγά αλλά μετά από μια βδομάδα (σήμερα το ειδα) ειδα από το πορτακι να έχει μέσα κομματάκια από το χαρτυ κουζίνας που βάζω για το υπόστρωμα και ένα αυγουλάκι το θεωρείτε φυσιολογικό με τόσο κρύο να κάνουν αυγά? Έχω διαβάσει πως από τον Απρίλιο αρχίζει η αναπαραγωγική περίοδος. Να επισημάνω πως είμαι από την Κρήτη χαμηλά. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη
 
Καλησπέρα!
Μήπως εκτός από εσένα έχουν μπερδευτεί και τα πουλάκια με τον τρελόκαιρο που είχαμε μέχρι τώρα και που (νομίζω) ότι εξακολουθείτε να έχετε στην λεβεντομάνα Κρήτη;
 
Καλησπέρα!
Μήπως εκτός από εσένα έχουν μπερδευτεί και τα πουλάκια με τον τρελόκαιρο που είχαμε μέχρι τώρα και που (νομίζω) ότι εξακολουθείτε να έχετε στην λεβεντομάνα Κρήτη;. Τι να σου πω Σήμερα έχουμε 10 βαθμούς κελσίου γενικά χαμηλές θερμοκρασίες

Καλησπέρα!
Μήπως εκτός από εσένα έχουν μπερδευτεί και τα πουλάκια με τον τρελόκαιρο που είχαμε μέχρι τώρα και που (νομίζω) ότι εξακολουθείτε να έχετε στην λεβεντομάνα Κρήτη;
@Zamarias Antonis Τι να πω δεν ξέρω ... Σήμερα έχουμε 10 βαθμούς κελσίου γενικά χαμηλές θερμοκρασίες όλοι την βδομαδα.
 
Καλησπέρα Γιάννη,
Το σκεπτικό να χρησιμοποιούμε τις φωλιές ως κατάλυμα και χώρο ξεκούρασης των πτηνών για ύπνο κλπ είναι λανθασμένο. Οι φωλιές εξυπηρετούν μονάχα τις γενετήσιες ανάγκες των πτηνών για αυτό σε είδη όπως τα εξωτικά και οι παπαγάλοι δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται κατά αυτό τον τρόπο. Ουσιαστικά τους έδωσες κίνητρο για αναπαραγωγή αυτή την περίοδο. Εφόσον όπως λες οι συνθήκες δεν είναι ευνοϊκές εγώ δεν θα συνέχιζα την απόπειρα. Μπορείς να αφαιρείς καθημερινά τα αυγά που θα βλέπεις στην φωλιά, έως ότου πάψει το θηλυκό να γεννάει, και έπειτα να αφαιρέσεις και την φωλιά. Μπορείς είτε να ξανά προσπαθήσεις αργότερα για αναπαραγωγή είτε να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν πράγμα που δεν θα συμβούλευα. Καλή συνέχεια!
 
@Γιαννης17 ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αυτό θα κάνω θα βγάλω την φωλιά απλά ήθελα να είμαι σίγουρος για να μην κάνω κάποιο λάθος και να αναστατοθουν
 
@Giannis223 μία καλή λύση είναι να χρησιμοποιούμε κουρνιάστρες στα κλουβιά μας. Προσφέρουν άνεση στα πουλιά ενώ παράλληλα τις χρησιμοποιούν για να απομονώνονται και να ξεκουράζονται. Φτιάχνονται αρκετά εύκολα και μπορούν να αποτελούνται από ένα ή και περισσότερα κομμάτια. Αρκεί βέβαια και το κλουβί να είναι μεγάλο ώστε να χωράνε. Screenshot_20230210_215405.webp
 
Ας σκεφτείς και την πιθανότητα να δώσεις ό,τι χρειάζεται για τη δημιουργία σωστής φωλιάς, (δεν ξέρω να σου πω αν το συγκεκριμένο είδος απαιτεί υπόστρωμα από νήμα), χωρίς να πετάξεις το αυγό ή τα υπόλοιπα που θα γεννηθούν. Ποιο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα; Είτε να εκκολαφθούν νεοσσοί είτε όχι. Στην πρώτη περίπτωση, μπορεί τα πράγματα να μην είναι τόσο αίσια, λόγω εποχής και τα μικρά να πεθάνουν είτε από ελλιπή σίτιση, μια και η διάρκεια της ημέρας είναι σαφέστατα μικρότερη από ό,τι θα είναι την άνοιξη είτε από το κρύο. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για αυτό, ενώ στην περίπτωση που πετάς τα αυγά, ειδικά πριν ξεκινήσει η εκκόλαψη, δεν έχει νόημα να μιλάμε για θάνατο σε κάτι που δεν είναι ζωντανό. Επίσης μια συνέπεια ακόμα είναι ότι το θηλυκό θα χάσει ενέργεια (όχι για τη δημιουργία των αυγών, γιατί αυτή θα χαθεί ούτως ή άλλως) αλλά κατά το κλώσημα και τη σίτιση των μικρών.
 
@ianos @ianos έχετε απόλυτο δίκιο γι'αυτό ανησυχώ περισσότερο αλλά αν είναι το θηλυκό να επιβαρύνεται χωρίς λόγο και ειδικά τον χειμώνα που πρέπει να είναι ποιο "ανθεκτικό" καλύτερα να την βγάλω την φωλιά και εξάλλου είναι η πρώτη φορά που κάνουν αυγό και δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να τα μεγαλώσουν εάν βγουν
 
Back
Top