Γενικά Είναι φυσιολογικό να βγάζει πούπουλα το ringneck μου;

minaaaa

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2024
Μηνύματα
77
καλημέρα σας !! έχω παρατηρήσει εδώ και 2 3 μέρες βλέπω μικρά μικρά πουπουλακια άσπρα στο κλουβι σε διάφορα σημεία επειδή διαβάζω εδώ διαφορά έχω αγχωθεί..κάπου διάβασα από τη ζέστη κάπου διάβασα άγχος κάπου ασθένεια πως μπορώ να καταλάβω αν είναι όλα οκ φυσιολογικά?
 

Συνημμένα

  • 20240618_122130.webp
    20240618_122130.webp
    447,5 KB · Προβολές: 9
@minaaaa είναι φυσιολογικό ! Θα αρχίσετε να ανησυχείτε αν δείτε φτερά σπασμένα ,με αίμα στις άκρες η όταν κάνει κενά το φτέρωμα κ δείτε δέρμα !
 
@Marr @Ιβαν έχω άλλη μια ερώτηση παρακαλώ. ήρθαν κάτι φίλοι μου χθες και μου είπαν ότι παχύνε η αλήθεια είναι ότι το ταΐζω λαχανικά πιπεριά κολοκυθάκι μετά τροφη που έχω πάρει από δω με ηλιοσπορους και ακόμη μια έδωσα σήμερα για αλλαγή τροφη που έβρασα για 20 λεπτά μέσα έχει όσπρια διαφορά και αρακά καλαμπόκι καθ κάθε απόγευμα όταν βραδιάσει για να το βάλω μέσα να κοιμηθεί τρώμε μια φέτα μήλο..κάνω κάτι λάθος? πρέπει να βγάζω τη τροφη για κάποιες ώρες ? είναι φυσιολογικό και αυτό? είναι 2.5 μηνών θα σας το δείξω και σε φωτογραφία να μου πείτε γιατί θέλω να είναι με σωστή διατροφή ☺️
[automerge]1718721323[/automerge]
@Marr @Ιβαν έχω άλλη μια ερώτηση παρακαλώ. ήρθαν κάτι φίλοι μου χθες και μου είπαν ότι παχύνε η αλήθεια είναι ότι το ταΐζω λαχανικά πιπεριά κολοκυθάκι μετά τροφη που έχω πάρει από δω με ηλιοσπορους και ακόμη μια έδωσα σήμερα για αλλαγή τροφη που έβρασα για 20 λεπτά μέσα έχει όσπρια διαφορά και αρακά καλαμπόκι καθ κάθε απόγευμα όταν βραδιάσει για να το βάλω μέσα να κοιμηθεί τρώμε μια φέτα μήλο..κάνω κάτι λάθος? πρέπει να βγάζω τη τροφη για κάποιες ώρες ? είναι φυσιολογικό και αυτό? είναι 2.5 μηνών θα σας το δείξω και σε φωτογραφία να μου πείτε γιατί θέλω να είναι με σωστή διατροφή ☺️
δε ξέρω αν το έθεσα σωστά.καθε πρωί αλλάζω τροφη απλά τρώει παραπάνω τους ηλιοσπορους το αφήνω μέσα και όταν το βγαζω τρώει και έξω. και ενδιάμεσα θα δώσω και λαχανικά φετουλες σήμερα τ πρωί για αλλαγή έβαλα αυτά τα βραστά όσπρια με λαχανικά που είχε μέσα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@minaaaa το μόνο τζανκ φουντ και παχυντικό στην διατροφή που λες είναι οι ηλιοσποροι. Αν μπορείς ελαττωσε τους αλλιώς να τους έχεις μόνο για λιχουδιές. Τώρα για το μηλο, αν είναι να του δίνεις καθημερινά, δίνε πολύ μικρές ποσότητες λόγο ζάχαρης
 
Δεν έχω σχεδόν καθόλου γνώσεις στα ringneck. Παρόλα αυτά θα αποτολμήσω να ισχυριστώ ότι ένα τόσο νεαρό πουλάκι, 2,5 μηνών, χρειάζεται οπωσδήποτε υγιεινή διατροφή, αλλά πολύ πλούσια επίσης. Επομένως, στη θέση σου @minaaaa δεν μείωνα τίποτε απολύτως αλλά ίσως και να εμπλούτιζα με διάφορα χορταρικά, κηπευτικά, βότανα. Τώρα για τους ηλιόσπορους που περιέχει η τροφή, δεν θεωρώ ότι πρέπει να τους αφαιρέσεις ακόμα, πριν το πουλί λάβει όλη του την ανάπτυξη. Είναι φυσικό να τους τρώει με προτεραιότητα, διότι απλά του φαίνονται πιο νόστιμοι. https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
@ianos@Marr είδα όλα αυτά που μου στείλατε για τα τοξικά και μη.
ήθελα να ρωτήσω τις σταφίδες που υπάρχουν στα μάρκετ μπορώ να δώσω? πήρα από δω λιχουδιές και είχε μέσα αποξηραμένο και τρελάθηκε αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν σταφίδα η τύπου δαμάσκηνο αποξηραμένο σε τρίμματα..αυτά από το μάρκετ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω?
 
προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα αποξηραμένα εφόσον μπορώ την κατάλληλη εποχή να βρω φρέσκα. Ο λόγος είναι ότι αφενός η θρεπτική τους αξία ελαττώνεται, αφετέρου διότι έχουν αυξημένο γλυκαιμικό δείκτη ανά μονάδα βάρους, δλδ, υψηλό ποσοστό σακχάρων. Θεωρώ ότι τα λαχανικά και τα βότανα (φρέσκα εννοείται) είναι πιο κατάλληλα για ένα πτηνό που ζει σε αιχμαλωσία (οι καύσεις που χρειάζεται να κάνει είναι σαφέστατα λιγότερες από ένα ελεύθερο)
 
Back
Top