Αναπαραγωγή Είναι φυσιολογικό να κάνουν μόνο ένα αυγό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kournas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kournas

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Χανιά
Εχω ενα ζευγαρι σε εσωτερικο μερος οταν τα εβαλα μαζι ζευγαρωσαν αμεσως καναν φωλια και μετα απο 6 μερες καναν το πρωτο αυγο τους που ηταν και το μοναδικο τωρα και 6 μερες η καναρα ειναι συνεχεια στη φωλια ειναι φυσιολογικο να κανουν 1 αυγο η μπωρει να ειναι ασπορο ευχαριστω
 
μπωρει να ειναι ασπορο
τι πρεπει να κανω για το ζευγαρι με το ενα αυγο τωρα δλδ
Μπορείς να κάνεις ωοσκόπηση για να βεβαιωθείς αν είναι ένσπορο.
Καλό θα είναι να την αφήσεις να το επωάσει για να της δώσεις χρόνο να προετοιμαστεί καλύτερα για την επόμενη γέννα.
Γνωρίζεις την ηλικία της κανάρας;
 
Εχει μαυρο δαχτυλιδη και μου ειπαν οτι ειναι πουλι του 19
Αν μπορείς μάθε ποιον Μήνα γεννήθηκε.
Το ένα αυγό δείχνει μικρή ανέτοιμη κανάρα.
Πρόσθεσε στην φωλιά 2 ψεύτικα αυγά.
Απο ποσα αυγα πρεπει ενα ζευγαρι να κανει για να ειναι φυσιολογικο;
Συνήθως κάνουν 4-6, είχα κανάρα που είχε κάνει 7.
 
με 3 αυγα που εχω ενα αλλο ζευγαρι και εκει παλι λεσ να εχω προβλημα
Δεν είναι πρόβλημα ούτε το 1ούτε τα 3 αυγά.
Το γεγονός ότι
Εβαλα 5 ζευγαρια την ιδια μερα με την ιδια διατροφικη προετοιμασια σε ολα
δεν σημαίνει ότι όλα τα πουλιά ήταν 100% έτοιμα, 5 κανάρες = 5 διαφορετικοί οργανισμοί.
Καλό είναι να γνωρίζεις την ακριβή ημερομηνία γέννησης των πουλιών για να μπορείς να βγάζεις ασφαλή
συμπεράσματα για οτιδήποτε συμβαίνει.
 
τα αγορασα απο ενα εκτροφεα και μου ειπε οτι ειναι πουλια του 19 τα πιο ετοιμα που εχει
[automerge]1581723790[/automerge]
εχω πολλα πουλια αγοραζα μονο αρσενικα εχω 16 αρσενικα και 3 καρδερινοκαναρα τρωνε παντα καλες τροφες απο το εμποριο φρουτα λαχανικα και αυγο 2 φορες την εβδομαδα ειναι η πρωτη φορα που πηρα θυλικα και ζευγαρωνο και γι αυτο τα εχω βρει σκουρα μεχρι να βγαλω τα δικα μου καναρινακια
 
τα αγορασα απο ενα εκτροφεα και μου ειπε οτι ειναι πουλια του 19 τα πιο ετοιμα που εχει
Αν μια κανάρα έχει γεννηθεί μέσα Ιουλίου 2019 τώρα είναι 7 μηνών = μικρή για αναπαραγωγή
Αν μια κανάρα έχει γεννηθεί μέσα Ιουνίου 2019 τώρα είναι 8 μηνών = οριακά μικρή για αναπαραγωγή
Αν μια κανάρα έχει γεννηθεί μέσα Μαίου 2019 τώρα είναι 9 μηνών = έτοιμη για αναπαραγωγή

Όπως και να έχει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, παρακολουθείς και καταγράφεις τα ζευγάρια σου και σίγουρα στην 2ή γέννα θα είναι ακόμα πιο έτοιμα.
 
Στην δευτερη αναπαραγωγη δεν πειραζω τα ζευγαρια τα αφηνω οπως ειναι
Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα να παρουσιάσεις τα ζευγάρια σου και να μας δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως την ράτσα τους (φωνής, χρώματος,τύπου) και να σου πουν την γνώμη τους οι φίλοι του forum που ασχολούνται με τα αντίστοιχα πουλιά.
μονο τα αυγα πεταω
Προφανώς εννοείς τα άσπορα της πρώτης γέννας οπότε ναι μετά την παρέλευση των 14 ημερών + 2-3 ημέρες τα πετάς.
Είναι σημαντικό να κρατάς ημερολόγιο με τις ημέρες γέννησης των αυγών, την ημέρα που η κανάρα άρχισε να επωάζει τα αυγά και φυσικά την ημέρα γέννησης των νεοσσών.
 
Το κόκκαλο σουπιάς καλό θα ήταν να υπάρχει μόνιμα μέσα στο κλουβί του κάθε πουλιού. Αποτελεί πηγή ασβεστίου, και κάποιων ιχνοστοιχείων, και ειδικά στη φάση της αναπαραγωγής και της πτερόρροιας είναι απόλυτα αναγκαίο. Επίσης το κόστος τους είναι πολύ μικρό.
Επίσης, πάντοτε στην αναπαραγωγή θα πρέπει κανείς να έχει στη διάθεσή του σκεύασμα υγρού ασβεστίου για πουλιά. Αυτό το "πρέπει" έχει να κάνει με τη δυνατότητα άμεσης αντιμετώπισης της δυστοκίας των θηλυκών, αλλά επίσης αποτελεί μια συνήθη πρακτική το να προστίθεται στο νερό η ανάλογη δοσολογία σταγόνων ασβεστίου κατά τις πρώτες ημέρες της απόθεσης των αυγών.
 
Back
Top