Γενικά Είναι φυσιολογικό το καναρίνι μου να έχει πτερόρροια αυτήν την εποχή;

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια. Είναι φυσιολογικό το καναρίνι μου να εχει πτερωροια αυτην την εποχή;.
Επησεις βλέπω τα πορτοκαλοκκοκινα φτερά πού ρίχνει παρατηρήσα πως έχουν και άσπρο μιπος Είναι βαμμένο με ειδικές τροφές;.
Αυτή απο το πεστ σοπ μου ειπαι πως Είναι φυσιολογικό το χρομα του δηλαδή δικό του.
και τι διατροφή χρειάζεται για το καινούργια φτερά που θα βγάζει;'
Αυτα παιδιά Ευχαριστώ.
 
Καλησπερα τι χρωμα ειναι το πουλακι η τι ρατσα αν γνωριζεις;
Δεν ειναι φυσιολογικο να εχει πτεροροια τετοια εποχη.
Που το εχεις το καναρινι μεσα εξω;
 
Είναι φυσιολογικό το καναρίνι μου να εχει πτερωροια αυτην την εποχή;.
Δεν είναι φυσιολογικό, όχι. Διάβασε αυτό. https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/

και τι διατροφή χρειάζεται για το καινούργια φτερά που θα βγάζει;'
Εδώ https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
 
Αν ειναι μπροστα στην κοιλια μονο ειναι απολυτως φυσιολογικο να χανει πουπουλα (δεν ειναι πτερορροια). Συμβαινει γιατι ετοιμαζεται να γεννησει και να κλωσσησει και αδειαζει λιγο εκει μπροστα για να αισθανεται καλυτερα. Αν ειναι μονο εκει το θεμα οτι χανει πουπουλακια τοτε ριξε αρσενικο μεσα αμεσως
 
Τι ταίζεις το καναρίνι; Σε τι χώρο το έχεις; Με τι θερμοκρασία και με πόσες ώρες ημερήσιου φωτισμού; Μήπως έγινε κάτι που το στρέσαρε πολύ;
 
Το καναρίνι μου είναι αρσενικό.
Το πρωί το βγάζω Εξω τα βράδια μέσα.
Ειναι χρώμα πορτοκαλί προς Κόκκινο.
Δεν ξέρω ράτσα.
Και δεν νομίζω να έγινε κάτι να στρεσαρε.
Αφού δεν είναι φυσιολογικό εγω τι πρέπει να κάνω τώρα :/
 
Το καναρίνι μου είναι αρσενικό.
Το πρωί το βγάζω Εξω τα βράδια μέσα.
Ειναι χρώμα πορτοκαλί προς Κόκκινο.
Δεν ξέρω ράτσα.
Και δεν νομίζω να έγινε κάτι να στρεσαρε.
Αφού δεν είναι φυσιολογικό εγω τι πρέπει να κάνω τώρα :/
Τα μεσα εξω δεν κανουν καλο. Εχει διαφορα θερμοκρασιας η οποια μπορει να το αρρωστησει.. αφηε το μονιμα μεσα και παρακολουθησε τις επομενες ημερες. Δινε του αυγο σφιχτοβρασμενο και χορτα λαχανικα περα απο τους σπορους. Εφοσον χανει φτερακια θα χρειαστει πλουσια διατροφη.
 
Το πρωί το βγάζω Εξω τα βράδια μέσα.
Για αυτό χάνει τα φτερά του. Το μέσα - έξω το στρεσάρει και έχει παθολογική πτερόροια. Μέσα στο σπίτι σε σταθερό σημείο με σταθερή θερμοκρασία, σε ήσυχο χώρο, μα καθαριότητα και καλή διατροφή να ηρεμήσει και να σταματήσει να χάνει φτερά. Μην τα αμελήσεις όσα σου λέμε... Η παθολογική πτερόροια δεν είναι καλό!
 
Back
Top