Ασθένειες Είναι φυσιολογικό το καναρίνι να είναι συνέχεια φουσκωμένο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Πριν περιπου 20 ημερες αγόρασα ενα θηλυκό καναρινι κ φυσικά το εχω σε καραντίνα! Το περίεργο ειναι οτι κάποιες φορες φουσκώνει τα φτερά του απο την πρώτη μετά που το πήρα. Κάθεται στο ξυλάκι του φουσκώνει, ειναι στην ταιςτρα κ τρώει φουσκώνει, ειναι φυσιολογικό αυτο;
 
Μέσα στο σπιτι το εχω, ενώ τα υπόλοιπα στο μπαλκόνι, ξέρω οτι οταν φουσκώνουν κατι δεν παει καλά, αλλα αυτο εδω κ 20 μερες αυτο κάνει βέβαια τρώει πίνει κανονικά κ δεν ειναι αδυνατισμένη
 
Ακηηη

Φωτό κοιλιά από κάτω και κουτσουλιά...

Αντε παλικάρι μου.
 
Αδύνατη είναι... Τι διατροφή της δίνεις; Γιατί οι κουτσουλιές της και τα ουρα της ουσιαστικά είναι κίτρινα, που αυτό μάλλον δείχνει πειραγμένο συκώτι. Αν μπορέσεις να μας δείξεις ακόμα πιο καλά την κοιλιά της, θα μας βοηθούσες πολύ!
 
Όντως είναι αδύνατο το πουλί μήπως άλλαξες διατροφή από αυτή που έδινε στο πέτ σοπ;
 
Αλίκη την αγόρασα πριν απο περίπου 20 μερες, το βάρος ηταν περίπου το ίδιο δίνω συσκευασμένη τροφή της beaphar premium canaries κ αυγοτροφη της orlux φρούτα λαχανικά κ αυγό απο μια φορά την εβδομάδα, βέβαια η συγκεκριμένη το αυγό κ την αυγοτροφη ούτε κάν την άγγιξε δυο φορες που έβαλα! Δεν μπορούσα να βγάλω καλύτερη φωτο όσο κ αν προσπάθησα παρόλο που έβρεξα τα πούπουλα γιατί εχει αρκετά

Όντως είναι αδύνατο το πουλί μήπως άλλαξες διατροφή από αυτή που έδινε στο πέτ σοπ;
Εννοείται πως άλλαξα αλλα πήρα κ μισό κιλό απο αυτή την χύμα που εδεινε ο πετ σοπας κ έβαζα μισή απο αυτή κ μισή απο την δίκη μου για μια βδομάδα
 
Οι κιλοιτσα έχει κανένα μελάνο σημείο;
Φυσιολογική μου φαινεται

Σημερα το πρωί για παράδειγμα οταν ξύπνησα τη είδα να πετάει απο το ενα κλαδάκι στο άλλο κ ηταν ιδιαίτερα κινητική, της βάζω φαγητό κ νερό κ μετά απο κανένα μισάωρο καθόταν παλι φουσκωμένη κ έτρωγε! Οταν έφευγα απο το σπιτι μετά απο καμία ώρα παλι χοροπηδούσε απο δω κ απο κει
 
Λυπάμαι αλλά πρέπει να την δει από κοντά κάποιος που γνωρίζει από ασθένειες άμεσα. Εάν την αφήσεις στην μοίρα της δεν θα έχει πολύ ζωή
 
Λυπάμαι αλλά πρέπει να την δει από κοντά κάποιος που γνωρίζει από ασθένειες άμεσα. Εάν την αφήσεις στην μοίρα της δεν θα έχει πολύ ζωή
Θα την πάω σε μια κτηνίατρο που εχει κάποιες βασικές γνώσεις απο πουλιά καθώς εδω δεν υπάρχει πτηνιατρος. Δυστυχώς σημερα δουλεύω όποτε αύριο! Σ ευχαριστώ πολυ!
 
Μιχάλη που πάει το μυαλό σου;

Τι έχει το πουλί;

Για να λες εσύ να το πάει σε γιατρό...η κατάσταση μπορεί να είναι μη αναστρέψιμη;
 
Μάλλον κολιβακιλλική εντερίτιδα. Ας βάλει και φωτο τα δάχτυλα των ποδιών
 
Επειδή τώρα δεν ειμαι σπιτι τι θα πρέπει να εχουν τα δάχτυλα για να επιβεβαιωθεί αυτή η υπόθεση σου;
 
Κολιβακιλλικη εντεριτιδα; Συμπτώματα κ θεραπεία μπορείς ν την παραθέσεις κάπου αν δεν σου κάνει κόπο ν ενημερωνομαστε κ εμείς οι νεότεροι..
 
Back
Top