Γενικά Είναι φυσιολογικό το ξεφλούδισμα στο ράμφος του parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntinos76
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntinos76

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2021
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα . Θα ήθελα να ρωτήσω αν το ξεφλούδισμα στο ράμφος του parrotlet είναι φυσιολογικό ή συμβαίνει κάτι.
 

Συνημμένα

  • 20210907_150101.webp
    20210907_150101.webp
    12,5 KB · Προβολές: 9
  • 20210907_150050.webp
    20210907_150050.webp
    19,6 KB · Προβολές: 9
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να βλέπουμε αλλαγές κατά διαστήματα. Θα παρατηρήσεις ότι συχνά θα υπάρχουν φολίδες (ας πούμε) στο ράμφος του όσο ειναι νεαρό, σε φυσιολογικά επίπεδα βέβαια. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Παρεμπιπτόντως το ράμφος του είναι λίγο παραμεγαλωμένο.
 
@Ιωάννης 2021 ευχαριστώ για την απάντηση.Μεγαλο μου φαίνεται και εμένα το ράμφος αλλά επειδή είναι μόνο 7 μηνών το πουλί θεώρησα ότι μάλλον υπερβάλλω . Θέλει κόψιμο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Θέλει ναι. Ίσως λίγο λιμάρισμα καλύτερα από ειδικό. Σουπιοκόκαλο ή πέτρα ασβεστίου υπάρχει στο κλουβί; Αν ναι τα χρησιμοποιεί;
 
Αυτο το ξεφλούδισμα το είχα παρατηρήσει σε ενα ζευγάρι γκουλντιαν που ειχα.με την πτερρορια αλλαζε και στρώμα στο ράμφος
 
Σε πουλάκι 7 μηνών δεν ακουμπάμε κανένα εργαλείο στο ράμφος του. Δεν δείχνει παραμεγαλωμένο και ο τραυματισμός και η βλάβη σε ένα υγιές ράμφος μπορεί να είναι πολύ σοβαρή.
 
Αυτό δεν το γνώριζα. Μια ερώτηση. Αν δυσκολεύεται πχ στο σκαρφάλωμα ή στο να ξεφλουδίζει τους σπόρους ούτε τότε επεμβαίνουμε;
 
Back
Top