Γενικά Είναι ωραία τα καναρίνια για τον ανιψιό μου;

Stevenlist17

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2018
Μηνύματα
67
Πόλη
Σάμος
Για σας παιδιά ήθελα να μάθω άμα είναι ωραία τα καναρίνια για τον ανιψιό μου
 
Για σας παιδιά ήθελα να μάθω άμα είναι ωραία τα καναρίνια για τον ανιψιό μου
Με άλλα λόγια; Εναλλακτικά ρώτησε τον ανηψιό σου να σου πει αν τα βρίσκει ωραία.
 
Ναι λέει ότι του αρέσει αλλά εγώ σιστευω ότι τα κάνουν άνω κάτω
 
Ναι λέει ότι του αρέσει αλλά εγώ σιστευω ότι τα κάνουν άνω κάτω
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι το θεμα που σε απασχολεί. Θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής;
Θες να παρεις καναρίνια;
Θελεις να παρεις για τον ανηψιό σου;
Ποια ειναι η ηλικία του ανιψιού;
 
Θέλω να τα πάρω για τον ανιψιό που είναι 11 χρόνων και αγαπάει τα ζώα αλλά μου είπε η αδελφή να σας ρωτήσω μήπως είναι ακατάστατα
 
Ναι, ειναι ακατάστατα και βρωμιάρικα πουλιά που γεμίζουν όλον τον τόπο σπόρια και αν τα εχεις μέσα στο σπίτι μυρίζουν και λιγάκι.
Επίσης, αν και συνηθίζεται, ειναι καλό να αποφεύγουμε να παίρνουμε δώρα ζώα ή πουλιά σε μικρά παιδιά, διότι τα παιδιά συχνα δεν ειναι συνειδητοποιημένα στις επιλογές τους, και σύντομα παύουν να φροντίζουν το ζωάκι συντροφιάς.
Αν τώρα η αδερφή σου δεχθεί να το φροντίζει η ίδια, συζήτησέ το παλι μαζί της.
 
Δηλαδή που μπορώ να τα εχω
Πρώτα απο όλα: εσυ θα το εχεις, το παιδι θα το εχει; Μένεις με την αδερφή σου; Το καλύτερο πάντως που εχεις να κανεις ειναι ρωτήσεις την αδερφή σου. Ίσως σε κάποιο μπαλκόνι προφυλαγμένα απο τον αέρα, τη βροχή και τα αρπακτικά; Θέλει προστασία για τα αρπακτικά. Αλλιώς στο τρώει εν ριπή οφθαλμού.
Καλύτερα πάντως να αφήσετε το παιδι να μεγαλωσει κι όταν θα εχει γίνει υπεύθυνο, πάρε του τοτε ενα καναρινακι.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις την αδερφή σου κάποια πράγματα.
1) Αν αντέχει την φασαρία ή το κελάηδισμα (ανάλογα πως ακούγεται στα αυτιά της)
2) Αν θα έχει καθημερινά 5-10 λεπτά ώστε να βάζει τροφή και να καθαρίζει τα καναρίνια
3) Αν το θέλει και η ίδια και όχι να της φορτωθεί ένα καναρίνι.
4) Αν τα δεχτούνε όλα τα παραπάνω και μια μέρα αλλάξουν άποψη. Εσύ θα είσαι σε θέση να κρατήσεις το καναρίνι;

Λέω για εσένα από την άποψη ότι αφού εσύ θα θέλεις να το κάνεις το δώρο, αν για κάποιο λόγο περάσει σε δεύτερη μοίρα να μπορεί να επιστρέψει σε εσένα και όχι να ψάχνεται για άτομο που ίσως το δεχτεί.
 
Όχι εγώ θα το πάρω ότι και να γίνει αλλά πρώτα θέλω να μάθω κάποια πράγματα για τα καναρινια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όχι εγώ θα το πάρω ότι και να γίνει αλλά πρώτα θέλω να μάθω κάποια πράγματα για τα καναρινια
Για να καταλάβω εσυ θα πάρεις τα πουλάκια για τον ανιψιό η θα τα πάρεις για δικά σου;
Κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις για να πάρεις ανάλογες απαντήσεις!
 
Όχι εγώ θα το πάρω ότι και να γίνει αλλά πρώτα θέλω να μάθω κάποια πράγματα για τα καναρινια
Στο φόρουμ υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα για τα καναρίνια. Διάβασε και κάνε ερωτήσεις επί των άρθρων μετά αν δεν καταλάβεις κάτι.
 
Περιεργη ερωτηση φιλε μου, και δεν καταλαβαινω τι απαντηση περιμενης να παρης απο εδω κ με πιο κριτηριο βαση των απαντησεων μας θα βγαλης τα συμπερασματα σου.
 
Όχι εγώ θα το πάρω ότι και να γίνει αλλά πρώτα θέλω να μάθω κάποια πράγματα για τα καναρινια

1. Δεν μυρίζουν άσχημα, όπως ισχυρίζονται μερικοί. Θέλουν μόνο τακτικό καθάρισμα.
2. Πετάνε φλούδια από σποράκια εύκολα έξω από το κλουβί (αν τα έχεις μέσα να πάρεις ειδική σακούλα για τον πάτο του κλουβιού)
3. Αύγουστο με Οκτώβριο μαδάνε πολύ... Θα μαζεύεις πούπουλα απ' όλο το σπίτι
4. Είναι δέσμευση αν θες να λείψεις από το σπίτι για πάνω από 5 ημέρες. Πρέπει να βρεις άτομο να τα φροντίζει
5. Να διαβάσεις όσο περισσότερο μπορείς...
6. Δεν θα το μετανιώσεις αν είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος
 
Άμα πάρω εγώ καναρίνι και ξεχάσουμε τον ανιψιό μου γιατί ρώτησα την αδελφή και δε το θέλει πόσες φορές χρειάζεται καθάρισμα σε τι μέρος πρέπει να το έχω για να μην κάνει το σπίτι ακατάστατο όμως να μην το φάνε τα γιερακια
 
Άμα πάρω εγώ καναρίνι και ξεχάσουμε τον ανιψιό μου γιατί ρώτησα την αδελφή και δε το θέλει πόσες φορές χρειάζεται καθάρισμα σε τι μέρος πρέπει να το έχω για να μην κάνει το σπίτι ακατάστατο όμως να μην το φάνε τα γιερακια
Λοιπον φίλε αν πάρεις ένα καναρίνι θα πρέπει να το εζεις σε έναν από ευρύχωρο κλουβί! Θέλει καθαρισμό τακτικά ο πάτος του κλουβιού και τα σκεύη κάθε φορά που θα βάζεις νέα τροφή! Επίσης μπορείς ν το έχεις σε ένα χώρο του σπιτιού εκτός από κουζίνα και μακριά από καλοριφέρ αλλά να έχεις φως δηλ παράθυρο. Όχι τεχνητά αλλιώς μπορείς να το έχεις έξω και να κανείς κάποιες μικρό κατασκευές για προστασία από κρύο και αρπακτικά
 
Για σας παιδιά ήθελα να μάθω άμα είναι ωραία τα καναρίνια για τον ανιψιό μου
τα καναρινια ειναι πολλυ ωραια αλλα εγω για τον ανιψιο μου ενα παπαγαλακι θα επαιρνα αφου προτα του εξειγουσα τις ευθηνες του επισης τα παπαγαλακια μπορεις να τα βγαζεις και εξω απο το κλουβι και να παιζεις μαζι τους
 
Back
Top