Γενικά Είναι όντως αρσενικό το καινούριο μου μπάτζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Zac
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Zac

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Πόρτο ράφτη
Καλησπέρα στη παρέα είμαι νέος μέλος εδώ αλλά παρακολουθώ την σελίδα 2-3 Χρόνια τώρα και έχω πάρει άπειρες πληροφορίες για τους παπαγάλους είχα παλιότερα ένα άγριο μπατζι το οποίο το είχα πάρει μεγάλο σε ηλικία από πετ Σίτι και κατάφερα χάρη σε εσάς να το ημερεψω 🙂
Το θέμα σήμερα είναι ότι πήρα ένα μπατζι από πετ σοπ πήγα με την προϋπόθεση να είναι μικρό σε ηλικία και θα προτιμούσα αρσενικό
Αφού λοιπόν τα τσέκαρα κάνα 20λεπτο διάλεξα το πιο μικρό έχει μαύρα μάτια και το χρώμα πάνω από το ράμφος δεν είναι μπλε αλλά μ φάνηκε πως θα γίνει μπλε είναι κάπως σαν μπλεμωβ ( Στις φωτο δεν φαίνεται καλά θα ανεβάσω καλύτερες άλλη φορά) θα ήθελα από κάποιον πιο ειδικό λοιπόν να μ πει αν έχω δίκιο η όχι.
Επίσης ο καταστηματάρχης μ είπε πως είναι πως πήρε το πιο μικρό είναι 3-4 μηνών
Και αλλη μια ερώτηση πόσο χρόνο χρειάζεται περίπου για να συνηθίσει το νέο του σπίτι;
Το παπαγαλάκι ( ταμπι) είναι γενικά πολύ ενεργητικό και δεν με φοβάται παρά πολύ σήμερα το πήρα πριν 3 ώρες και όταν πλησίασα στο κλουβί ( κάνα ενάμιση μέτρο αποστάση από το κλουβί) δεν πανικοβάλλοταν ισα ισα που ερχόταν στα κάγκελα προς το μέρος μου ( αν και μου είπε πως είναι άγριο)
Τιμή 20ευρώ Το πήρα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας !USER_SCOPED_TEMP_DATA_photo1637344467553_6867520449638469976.webpUSER_SCOPED_TEMP_DATA_photo1637347307962_6867532363179274653.webpUSER_SCOPED_TEMP_DATA_photo1637347270817_6867532207378458569.webp
 
Το κλουβί κατα τη γνώμη μ είναι κομπλέ για ένα μπατζι πείτε και εσείς την γνώμη σας
Επίσης αν του φτιάξω κλουβί εγώ ξύλινο θα το καταστρέψει ή όχι; μπορώ να φτιάξω ένα με διαστάσεις 80×70×100
 

Συνημμένα

  • 20211106_133948.webp
    20211106_133948.webp
    435,7 KB · Προβολές: 33
Καλορίζικο! 🙂 Οι φωτογραφίες θα ήταν καλύτερες αν ήταν τραβηγμένες σε φυσικό φως ημέρας. Μοιάζει με αρσενικό κι όντως στην ηλικία περίπου που σου είπε, 3-4 μηνών. Τα ξύλινα κλουβιά δεν είναι η καλύτερη λύση για παπαγάλους αλλά καιδύσκολα στην καθαριότητα. το κλουβί του φαίνεται ικανοποιητικό για ένα πουλάκι, τι διαστάσεις έχει; Τη σκάλα θα την αφαιρούσα καθώς δεν έχω δει ποτέ κανένα πουλί να χρησιμοποιεί σκάλες, πιάνει μόνο χώρο.
 
@Φοίβος Το κλουβί είναι 50×45×60
Ρη σκάλα αν την έβαζα στο πατώμα προς το πορτάκι να τη γαντζωσω θα βοηθούσε μήπως αργότερα όταν με το καλό το ημερεψω να βγαίνει εκτός κλουβιου η και πάλι όχι;
 
Tη σκάλα θα την έβγαζα τελείως εγώ προσωπικά. Δεν έχω βρει ποτέ μου τρόπο να χρησιμοποιήσουν τα πουλιά τις σκάλες διότι απλά δεν τις έχουν καμία ανάγκη καθώς σκαρφαλώνουν με μεγάλη άνεση με το ράμφος και τα πόδια τους. Η σκάλα είναι εφεύρεση για το δικό μας είδος που δυσκολεύεται να σκαρφαλώσει. Επίσης θα άνοιγα τον χώρο απο τις πατήθρες, έχεις βάλει αρκετές ώστε να έχει χώρο ελεύθερο να πεταρίζει απο τη μία στην άλλη. Στα μπάτζι αρέσει πολύ να πετάνε και είναι και η καλύτερη γυμναστική. Αν θέλεις βάλες μας κοντινές φωτογραφίες απο τις πατήθρες να σου προτείνουμε τι να κρατήσεις και τι να αλλάξεις.
 
USER_SCOPED_TEMP_DATA_photo1637484193663_6868106503420124276.webpUSER_SCOPED_TEMP_DATA_photo1637484225290_6868106636071173948.webpοι πατηθρες είναι από πουρνάρι από το βουνό και είναι πολύ καλά πλυμενες και στεγνωμενες στον ήλιο μένω σε ένα πολύ μικρό ορεινό χωριό στη Λευκάδα οπότε του προσφέρω και φρέσκα φρούτα και λαχανικά χωρίς ραντισματα κλπ
τη σκάλα την αφαίρεσα τελείως
 
Καλησπέρα! Επίσης θα σας πρότεινα να αφαιρέσετε το καθρέφτη ακόμα και αν είναι από τα αγαπημένα του, γιατί ο Τάμπι δεν καταλαβαίνει ότι το πουλάκι στο καθρέφτη είναι ο εαυτός του και αυτό μπορεί να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα!😒 Στη θέση του καθρέφτη θα έβαζα κάποιο άλλο παιχνίδι που θα μπορεί να καταστρέψει! :D

προσφέρω και φρέσκα φρούτα και λαχανικά
γενικότερα δίνουμε περισσότερα λαχανικά από φρούτα :)
 
Δίνουμε περισσότερα λαχανικά απότι φρούτα γιατί τα φρούτα έχουν πολλή ζάχαρη, ενώ τα λαχανικά όχι. Καλό θα ήταν τα ξύλα να τα ψήσετε και στον φουρνο, η ηλιακή ακτινοβολια επαρκεί μόνο για τις εξωτερικές στιβάδες, αλλά παράσιτα μπορεί να ζουν και στο εσωτερικό του κορμού.

Προσοχή με τα κορδόνια, έχουν νάυλον το πιο πιθανό και αν τα καταπιεί θα προκαλέσουν φράξη εντέρου. Το ίδιο ισχύει και για το βαμβάκι. Τα χρησιμοποιεί όμως? Μοιάζουν λεπτά και χαλαρά. Κανονική πατήθρα ή κούνια σε ύψος έχει? Τα μικρά πτηνά που αποτελούν θηράματα στην φύση αισθάνονται την μεγαλύτερη ασφάλεια ψηλά, ειδικά όταν είναι ώρα για ύπνο.

Θα συμφωνήσω επίσης με τον @Φοίβος σχετικά με την αναγκη χώρου για πέταγμα ή έστω φτερούγισμα αν σκοπεύετε να το έχετε έξω στο μέλλον. Στα δικά μου αρέσουν οι σκάλες, έχουν πλάκα όταν τις χρησιμοποιούν, αλλά μπορεί να έχει σχέση με το ότι το ένα μπάτζι μου ήταν κλιπαρισμένο μικρο και όντως τις χρειαζ΄ταν, οπότε της έμεινε. Κάτι τελευταίο. Το δοχείο φαγητού είναι τόσο βαθύ όσο φαίνεται στην φωτογραφία? Δεν υπάρχει λόγος να είναι ολόκληρο ποτήρι. Ένα μπάτζι τρώει περίπου δύο κουταλιές γλυκού σπόρους κάθε μερα, και πρέπει να αλλάζουμε την τροφή καθημερινά. Αυτό μόνο δυσκολεύει την μελέτη του πόσο και τι έφαγε, αφού έχει τσόφλια ανάμεικτα με καλούς σπόρους, και τελικά αυτά στον πάτο δεν είναι σαφες αν θα φαγωθούν ή θα σαπίσουν. Ξέρετε τι μέταλλο είναι το δοχείο? Τέλος, εφόσον είναι μικρό ακόμα, χρειάζεται αυγοτροφή για να μεγαλώσει, να χτίσει μυς, οστά κλπ. Βλέπω το στεφάνι της αυγοθήκης αλλά είναι άδειο.

Να το χαίρεστε, είναι πολύ γλυκό και όμορφο! Δυστυχως δεν φαίνεται ο χαλινός για να δούμε φύλο, είναι όμως σαφώς πολύ μικρό γιατί έχει ρίγες μεχρι την μύτη.

Υ.Γ.: Αυτός ο γάντζος τι είναι στην πρώτη φωτογραφία? Εξυπηρετεί κάποιο σκοπό?
 
@Nausicaa Καλησπέρα σ ευχαριστώ για τις συμβουλές
1) Ναι έχει πατηθρα ψηλά και όντως εκεί κοιμάται και τα σχοινιά του αρέσουν πολύ σκαρφαλώνει συνέχεια και δεν είναι λεπτά ίσως φαίνεται από τι φωτο έτσι πάντως δεν έχω δει να τα δαγκώνει αν δω κάποιο να είναι δαγκωμενο θα το αντικαταστήσω ( το βαμβάκι είναι λάθος στη φωτο ήταν πριν μπει το πουλί στο κλουβί το είχα βάλει χωρίς κανένα λόγο 😂 προφανώς το έχω αφαιρεσει)
2) το δοχείο φαγητού είναι όσο μεγάλο φαίνεται αλλά τα τρία τέταρτα είναι σφραγισμένα με ξύλο που έχω βάλει ούτε σπόρος δεν περνάει
Το τρώει όλο το φαγάκι του 🙂
3) του βγάζω κάθε μέρα φρέσκο αυγό από κότες που έχω και του βάζω
4) το γάντζο τον έχω εκεί στο δεξί πορτάκι ( όπως και στο αριστερό έχω βάλει την αυγοθηκη από πάνω) για να μην τις ανοίγει. Ένα μπατζι που είχα παλιότερα είχε μάθει και τις ανοιγε και μπορεί να καθόμουν στο σαλόνι ας πούμε και τσουπ από το πουθενά ερχόταν πάνω μου 😂 η πήγαινε πάνω στο κλουβί σε ένα καναρίνι π είχα.
 
Back
Top