Γενικά Είναι όντως θηλυκό αχάτης οπάλ κόκκινο μωσαϊκού;

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλησπέρα σας.
Χριστός Ανέστη!
Εκ των προτέρων προς αποφυγή παρεξηγησεων ξεκαθαρίζω ότι δε διαθέτω τις απαραίτητες γνώσεις πάνω σε καναρίνια χρώματος και τις σχετικές μεταλλάξεις. Ούτε είμαι εκτροφεας. Έχω ένα ζευγαράκι στο σαλόνι μου.
Αγόρασα πριν 3 μήνες από έναν εκτροφεα ένα θυληκο για να ζευγαρώσω τον κόκκινο αχατη μωσαϊκό που είχα.
Το θυληκο που πήρα σύμφωνα με αυτόν είναι επίσης κόκκινος αχάτης μωσαϊκό αλλά είναι οπαλ.
(Βρίσκομαι στην Αγγλία και στην περιοχή που είμαι δε μπόρεσα να βρω ΤΊΠΟΤΑ άλλο. Οπότε αγόρασα αυτό το πουλάκι αναγκαστικά)
Σας θυμίζω δεν έχω τις γνώσεις να το πιστοποίησω.
Σας παραθέτω φωτογραφίες του πουλιού για να μου πείτε αν μπορείτε αν συμφωνείτε ότι όντως είναι ένα οπαλ κόκκινο αχάτης μωσαικο.
Ο λόγος είναι ότι πήρα 4 μωρά, το ένα δείχνει οπαλ, το άλλο δείχνει κλασσικό φαινοτυπο αχατη αλλά έχω και δύο μωρά που δεν είναι "τυπικά" για Αχατες. Έτσι νομίζω δηλαδή...
Αυτό είναι το θυληκο

IMG_20200507_201039.jpgIMG_20200507_201047.jpgIMG_20200507_201110.jpgIMG_20200508_075953.jpg
 
Μόνο η τελευταία φωτό δείχνει έναν Αχάτη Οπάλ κόκκινο μωσαϊκό θηλυκό. Οπως βλέπεις κι' εσύ όλες οι άλλες δείχνουν ένα πουλάκι με μπέζ πτέρωμα. Γι' αυτό κανείς δεν μπορεί να πεί μια σοβαρή γνώμη απο φωτό παρα μόνον όταν αυτή είναι χρωματικά σωστή. Θέλω να δώ και τον πατέρα αλλά και τα μικρά αν δεν σου κάνει κόπο. Με εξωτερικό φωτισμό,όχι με φλας.
 
(Βρίσκομαι στην Αγγλία και στην περιοχή που είμαι δε μπόρεσα να βρω ΤΊΠΟΤΑ άλλο. Οπότε αγόρασα αυτό το πουλάκι αναγκαστικά)

Όχι δα...
Έχουμε "υποκατάστημα" και στο Νησί:

20200508_212302.webp



;)
 
@TZANNSPY εγινα μέλος σε αυτό το γκρουπάκι καμια εβδομάδα μετά που αγόρασα το ζευγάρι. Ακολούθησα τον εκτροφέα που μου πούλησε το ζευγάρι και μπήκα εκ των υστέρων σε αυτό το γκρουπάκι.
Ειμαι μέλος εδώ και κανα δίμηνο δηλαδή... 😁
Τωρα προετοιμάζω τις φωτογραφίες για να τις ανεβάσω. Αλλά θέλει δουλειά με το resizing...
[automerge]1589055337[/automerge]
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ
F1-1.webp
F1-2.webp
F1-3.webp

Κύριε Μάκη σας το είχα στείλει πριν κανα δίμηνο σε βίντεο το συγκεκριμένο πουλάκι και μου είχατε πει ότι είναι μεν κόκκινος αχάτης μωσαικό αλλά χαμηλής ποιοτητας και βαθμολογίας με βάση τα στάνταρντ για τα συγκεκριμένα πουλιά.

Η ΜΗΤΕΡΑ

M-1.webp
M-2.webp
M-3.webpM5.webp

Για να μη γίνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ το συγκεκριμένο ποστ θα ανεβάσω τα μωρά στην επόμενη απάντηση μου απο κάτω 😁
[automerge]1589055786[/automerge]
Τα 4 πουλάκια που γεννήθηκαν απο το ζευγάρι

Πουλί 1
Αυτό που φαίνεται μπροστά μπροστά

B3-1.webp
B3-2.webp
B3-3.webp

Πουλί 2

B2-1.webp
B2-2.webp
B2-3.webp

Πουλί 3
Το παρδαλό...
B1-1.webp
B1-2.webp

Πουλί 4
Αυτό που δε κάθεται ποτέ για φωτογραφία... Το σκασμένο...
B4-1.webp

Πίσω αριστερά πάνω στη φωλιά...

B4-2.webp

Το μπροστινό πάνω στο κλαδί...

B4-3.webp

Και μια αναμνηστική οικογενειακή φωτογραφία...

ALL.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα ξανά.
Είδε κανένας τις φωτογραφίες από την θυληκια;
Προσπάθησα όσο μπορούσα να βγάλω καθαρές φωτογραφίες αλλά σε ένα κλουβί με 5 πουλιά δε κάθονται για πολλή ώρα...
 
Back
Top