Γενικά Είναι όντως θηλυκό το κοκατίλ μου;

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλά Χριστούγεννα! Τις τελευταίες μέρες με απασχολεί ένα θέμα. Είναι όντως θηλυκιά η Ζουζού μου;Διάβασα τόσα άρθρα στο ίντερνετ σχετικά με το φύλο των κοκατίλ και το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδευτώ περισσότερο.Αυτό που ήξερα είναι οτι τα αρσενικά έχουν περισσότερο κίτρινο στο κεφάλι και έντονα μάγουλα ενώ τα θυληκά περισσότερο γκρι και πιο θαμπά μάγουλα.Ισχύει κάτι τέτοιο. Μήπως πρέπει να περάσει πτερόρροια πρώτα για να διαμορφωθεί το χρώμα της; Είναι 3 μηνών περίπου, το κεφάλι της είναι κατακίτρινο και τα μάγουλά της πολύ έντονα.
 

Συνημμένα

  • DSCI0038.webp
    DSCI0038.webp
    32,5 KB · Προβολές: 161
  • DSCI0040.webp
    DSCI0040.webp
    33,1 KB · Προβολές: 151
Εγω για θηλυκο το βλεπω αλλα παιζεται γιατι εχει πολυ εντονο κοκκινο. Το πιο σιγουρο ειναι θηλυκο γιατι ειναι περλε.
 
Σόρι για τη χαζή ερώτηση, αλλά περλέ αρσενικά δεν υπάρχουν δηλαδή;
 
Σόρι για τη χαζή ερώτηση, αλλά περλέ αρσενικά δεν υπάρχουν δηλαδή;


Ενηλικα αρσενικα περλε οπως ακριβως ειναι το δικο σου οχι δεν υπαρχουν διοτι αυτος ειναι ενας φυλοσυνδετος χρωματισμος για τα θηλυκα κοακτιλ. Ειναι πιθανον να εχουν καποια στιγματα αλλα οχι σαν το δικο σου. Βεβαια το δικο σου ειναι μονο τριων μηνων πραγμα που σημαινει οτι ο χρωματισμος του μετα την πρωτη δευτερη πτεροροια μπορει να αλλαξει και να γινει pied. Παρολα αυτα και αρσενικο να ειναι ισως διατηρησει καποια αχνα σημαδια περλε στην πλατη του τα οποια μαλλον θα ειναι αρκετα δυσδιακριτα για καποιον που δεν ξερει να το ξεχωρισει.:)
 
Δηλαδή καταλήγουμε οτι κατα πάσα πιθανότητα είναι όντως θυληκό?Α... Και να προσθέσω κάτι που ίσως έχει σημασία. Νομίζω οτι τα αρσενικά έχουν μεγαλύτερη ποικίλία ως προς τι φωνούλες που κάνουν. Η δικιά μου κάνει μόνο ένα κράξιμο, τίποτα άλλο.

Ααα... Και επίσης το έντονο κίτρινο και πορτοκαλί στο κεφάλι της είναι χαρακτηριστικό και των θυληκών;
 
Δηλαδή καταλήγουμε οτι κατα πάσα πιθανότητα είναι όντως θυληκό?Α... Και να προσθέσω κάτι που ίσως έχει σημασία. Νομίζω οτι τα αρσενικά έχουν μεγαλύτερη ποικίλία ως προς τι φωνούλες που κάνουν. Η δικιά μου κάνει μόνο ένα κράξιμο, τίποτα άλλο.

Ααα... Και επίσης το έντονο κίτρινο και πορτοκαλί στο κεφάλι της είναι χαρακτηριστικό και των θυληκών;

Εαν μεινει ετσι μετα την πρωτη-δευτερη πτεροροια τοτε θα ειναι σιγουρα θηλυκο.

Τα εντονα χρωματα στο κεφαλι δεν ειναι γνωρισμα των θηλυκων αλλα αυτο ισχυει κυριως για τα πουλια με φυσικο γκρι χρωματισμο της φυσης. Για τις μεταλλαξεις δεν ειναι ασφαλες κριτηριο.:)
 
Ενηλικα αρσενικα περλε οπως ακριβως ειναι το δικο σου οχι δεν υπαρχουν διοτι αυτος ειναι ενας φυλοσυνδετος χρωματισμος για τα θηλυκα κοακτιλ. Ειναι πιθανον να εχουν καποια στιγματα αλλα οχι σαν το δικο σου.
Anesti exo dei ta arsenika perle pou miazoune arketa sto poulaki tis Dimitras...megala se ilikia... pol omorfa...

Dimitra, to filo tou kockatiel sou tha mathoume meta ti proti pteroria... an einai 3 minon tora einai adinaton na sou poume 100%.

Ego thimame otan pira ton Riki mou (2minon) eitane episis perle oxi omos toso poli... :)

An mporis valle mia fotografia tis uras tou...tha prospatisoume na mantepsoume to filo tou :D
 
Anesti exo dei ta arsenika perle pou miazoune arketa sto poulaki tis Dimitras...megala se ilikia... pol omorfa...

Dimitra, to filo tou kockatiel sou tha mathoume meta ti proti pteroria... an einai 3 minon tora einai adinaton na sou poume 100%.

Ego thimame otan pira ton Riki mou (2minon) eitane episis perle oxi omos toso poli... :)

An mporis valle mia fotografia tis uras tou...tha prospatisoume na mantepsoume to filo tou :D

Πωλινα εγω στο διαδικτυο δεν βρηκα ουτε ενα ενηλικο αρσενικο πουλι που να μοιαζει με αυτο της Δημητρας. Μπορεις να βαλεις φωτο απο αυτο που λες;
:)
 
Anesti, exo dei foto sta ksena forum me arsenika perle...kai se kapoia site me metalakseis...an tha vro tha vallo foto...
...a, gia paradigma ayto (kita ti fotografia kato)...

Sas dixno kai ton Rikaki mou 2 minon...kamia sxesi me ayto to pouli pou exo tora :D
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    34,4 KB · Προβολές: 90
  • valkparkieten.webp
    valkparkieten.webp
    47,5 KB · Προβολές: 98
  • Riki1.webp
    Riki1.webp
    6,8 KB · Προβολές: 76
  • Riki2.webp
    Riki2.webp
    12,6 KB · Προβολές: 75
Anesti, exo dei foto sta ksena forum me arsenika perle...kai se kapoia site me metalakseis...an tha vro tha vallo foto...
...a, gia paradigma ayto (kita ti fotografia kato)...

Sas dixno kai ton Rikaki mou 2 minon...kamia sxesi me ayto to pouli pou exo tora :D

Πωλίνα ο Ρικι ειχε την φυσιολογικη εξελιξη χρωματος αφου ειναι αρσενικο. Αλλα σαν της Δημητρας αρσενικο δεν εχω δει και απ'οτι διαβασα δεν μενουν με τοσο εντονο περλε χρωμα τα αρσενικα.

Aυτο στη φωτο ειναι ενα περλε ζευγαρι, το αρσενικο ειναι αριστερα. Εχει κρατησει καποια ασπρα σημαδια ενω γραφει οτι συνηθως τα αρσενικα τα χανουν ολα (οπως ο δικος σου) με την παροδο του χρονου η τους μενουν καποια ελαχιστα η αχνα.

Αν βρεις αυτο που λες θα ηταν ωραιο να το δουμε!
 

Συνημμένα

  • pearlpair.webp
    pearlpair.webp
    84,1 KB · Προβολές: 80
Prin ekane tin pteroria, den boris na les tipota. Ala o Kokatil tis Dimitras, os fenete einai PARDALO-PERLE-kai malon CINAMON.

Fotografies
1. Arseniko Pardalo-Perle 2 xronon
2. Arseniko Pardalo-Perle 1,5 xronon

3. Arseniko Pardalo-Perle-Cinamon 2 xronon
 

Συνημμένα

  • Nymph-PerlscheckeWild-1,0-001.webp
    Nymph-PerlscheckeWild-1,0-001.webp
    4,6 KB · Προβολές: 58
  • Nymph-PerlscheckeWild-1,0-002.webp
    Nymph-PerlscheckeWild-1,0-002.webp
    6,5 KB · Προβολές: 58
  • Nymph-PerlscheckeZimt-1,0-001.webp
    Nymph-PerlscheckeZimt-1,0-001.webp
    12,3 KB · Προβολές: 58
Καλημερα! Εγω ξερω οτι οσα εχουν κοκκινα μαγουλα ειναι αρσενικα! Το δικο μου π.χ. ειναι θυληκο και δεν εχει κοκκινα μαγουλα, ειναι σκετο ασπρομαυρο! Επιχειρω να σας κατεβασω φωτο!
 
Καλημερα! Εγω ξερω οτι οσα εχουν κοκκινα μαγουλα ειναι αρσενικα! Το δικο μου π.χ. ειναι θυληκο και δεν εχει κοκκινα μαγουλα, ειναι σκετο ασπρομαυρο! Επιχειρω να σας κατεβασω φωτο!


Foto 1. Afto einai PARDALO-PERLE 2 xronon THILIKI. Kai kaname TEST DNA gia na eimaste sigura. Den exei isxei afto me ta magoula sta poulia me afto ta xromata.

Kai to Foto 2. einai ligo ektos thematos, ala isela na sas dikso. Ena apo ta pio oreo Kokatil ( Kata tin gnomi mou ) pou ida mexri tora.
ASPROKEFALO-PARDALO-PERLE thiliki
 

Συνημμένα

  • Nymph-PerlscheckeWild-0,1-001.webp
    Nymph-PerlscheckeWild-0,1-001.webp
    4,8 KB · Προβολές: 68
  • Nymph-PerlscheckeWK-0,1-001.webp
    Nymph-PerlscheckeWK-0,1-001.webp
    5 KB · Προβολές: 193
Θα σας βάλω φωτό το απόγευμα(γιατίσε λίγο φεύγω από το σπίτι) να δείτε την ουρά του. Ο εκτροφέας όταν την πήρα μου είπε οτι είναι cinnamon περλέ.Α! Σε τί ηλικία περνάνε συνήθως την πρώτη πτερόρροια;
 
Ο εκτροφέας όταν την πήρα μου είπε οτι είναι cinnamon περλέ. Α! Σε τί ηλικία περνάνε συνήθως την πρώτη πτερόρροια;

Kai ego to blepo gia CINAMON-PARDALO-PERLE.

Apo 6 eos 8 minon kanoune tin pteroria pou alasoune ta ftera kai pernoune ta xromata tou aniliko.
 
Polina,

ego ksero

1. Kokatil Pardalo-Arxegono
2. Kokatil Pardalo-Perle-Arxegono
3. Kokatil Perle-Arxegono

Omos ksero ta germanika onomata kai to exo metafrasei. Stin germania exoume ta tria xromata.
 

Συνημμένα

  • Nymph-ScheckeWild-1,0-001.webp
    Nymph-ScheckeWild-1,0-001.webp
    7 KB · Προβολές: 58
  • Nymph-PerlscheckeWild-1,0-002-2.webp
    Nymph-PerlscheckeWild-1,0-002-2.webp
    6,5 KB · Προβολές: 65
  • Nymph-Perl-0,1-001.webp
    Nymph-Perl-0,1-001.webp
    13,6 KB · Προβολές: 64
aaaaa, pardalo ennois pied; Tote katalava... :D
Ego nomiza oti Pardalo sta ellinika einai kati allo...
 
Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω ποια ακριβώς είναι τα περλέ και ποια τα pied.
 
Perle = aspro telitses mexri megetos peripou tou nomisma ton 20 lepton

Pardalo = Megalo komatia pou einai aspro

Perle-Pardalo = To pouli exei komatia megalo aspro kai stin plati i sta ftera aspro telitses
 
Back
Top