Γενικά Είναι όντως θηλυκό budgerigar το παπαγαλάκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tonyfg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tonyfg

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,

Ανακάλυψα την παρέα σας πριν από λίγη ώρα ψάχνωντας να βρω το είδος παπαγάλου που ήρθε, τυχαία μια μέρα πριν φύγω για διακοπές(προσγειώθηκε στον κήπο καθώς πότιζε η μητέρα μου), στην κατοχή μου.Αν διαπίστωσα σώστα είναι ένα θηλυκό Budgerigan, όμως θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη αν μπορείτε. Παραθέτω και μια φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    8,2 KB · Προβολές: 93
Ναι, ακριβως, ειναι ενα θηλυκο μπατζι!
Εχεις κ αλλα πουλια;
 
Καλως ορισες πρωτα απ'ολα...
Σωστα συμπερανες...
Ειναι ενα πανεμορφο θυλικο Budgie...
Mπορειςαν θελεις να του παρεις και εναν αρσενικο και αν ταιριαξουν ισως να δεις και γεννα απο το Σεπτεμβρη και μετα...
 
Mπορειςαν θελεις να του παρεις και εναν αρσενικο και αν ταιριαξουν ισως να δεις και γεννα απο το Σεπτεμβρη και μετα...

Κατα την ταπεινη μου παντα αποψη, θα ηταν πιο συνετο να μην βιαζομαστε να προτεινουμε σε καποιον, ιδιως οταν δεν ξερουμε την εμπειρια του αναφορικα με τα πουλια, φωλια κ γεννα...

Αυτο που θα πρεπε να ενδιαφερει τον φιλο μας καταρχην αν εχει κ αλλα πουλια ειναι να βαλει το καινουριο σε καραντινα Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Αν δεν εχει αλλα πουλια ή σχετικη εμπειρια, τοτε ειναι στο καταλληλο φορουμ κ μπορει να μαθει παρα πολλα για να μπορεσει να φροντισει το παπαγαλακι σωστα! 🙂
 
Στάυρο μη βιάζεσαι πρέπει να καταλάβουμε πρώτα αν ειναι υγειές
 
Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρχάριος και κατά πάσα πιθανότητα έτσι θα έμενα αν δεν ερχόταν εκείνο σε μένα. Για καραντίνα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αφού είναι μόνο του αλλά για στρες λόγω αλλαγή περιβάλλοντος δεν ξέρω, με το που το βρήκαμε φύγαμε διακοπές, ευτυχώς το βλέπω αρκετά ζωηρό.
Ωστόσο παρατήρησα και κάτι άλλο,τις τελευταίες τρεις μέρες τυχαίνει να φιλοξενούμε και ένα άλλο πουλάκι (φαίνεται ντόπιο είδος) και από τότε η παπαγαλίνα πετάει την τροφή ή την βιταμίνη κάτω στο κλουβί-μέσα σε μια μέρα έχει αδειάσει όλη την ταίστρα, αναλόγως τι περιέχει η ταίστρα που βρίσκεται προς το μέρος του άλλου πουλιού. Έχεται ξανασυναντήσει τέτοια συμπεριφορά; Λέτε να είναι κάποιο είδος αντίδρασης, να ζηλεύει πιθανόν;
 
τι πουλακι ειναι το αλλο;τα εχεις στο ιδιο κλουβι;
 
Όχι είναι σε διαφορετικά κλουβία, μας το δώσανε να το φυλάμε για κάποιο διάστημα οπότε μας ήρθε με δικό του κλουβί και τροφές, να και μια φωτογραφία του2.webp
 
Πρωτον ειναι καναρινι και δευτερον τι γλυκα που ειναι;

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 17:11 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 17:09 -

Να το χαιρεσαι το παπαγαλακι!
Η δευτερη φωτογραφια ειναι παπαγαλακι;
Μπερδευτικα 🙄
 
Κατα την ταπεινη μου παντα αποψη, θα ηταν πιο συνετο να μην βιαζομαστε να προτεινουμε σε καποιον, ιδιως οταν δεν ξερουμε την εμπειρια του αναφορικα με τα πουλια, φωλια κ γεννα...

Αυτο που θα πρεπε να ενδιαφερει τον φιλο μας καταρχην αν εχει κ αλλα πουλια ειναι να βαλει το καινουριο σε καραντινα Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Αν δεν εχει αλλα πουλια ή σχετικη εμπειρια, τοτε ειναι στο καταλληλο φορουμ κ μπορει να μαθει παρα πολλα για να μπορεσει να φροντισει το παπαγαλακι σωστα! 🙂

Σορρυ παιδια βιαστηκα...
Απλως ειδα στην κατασταση μονο παπαγαλακι και καταλαβα οτι δεν εχει αλλα...
Σωστα πρωτα πρεπει να μαθει αν ειναι υγιες και μετα ολα τα αλλα...

Σορρυ:)
 
Αν διαπίστωσα σώστα είναι ένα θηλυκό Budgerigan, όμως θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη αν μπορείτε. Ναι και νομιζω σε εποχη αναπαραγωγης :)



ναι και νομιζω σε εποχη αναπαραγωγης :)
 
Back
Top