Φροντίδα Είστε ευχαριστημένοι από τέτοιες ζευγαρώστρες για καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FIRFIR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FIRFIR

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2015
Μηνύματα
157
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος αυτες τις ζευγαρωστρες και αν ειναι ευχαριστημενος. Προς το παρον θα ειναι για ενα καναρινακι με την προοπτικη αργοτερα να παρω και δευτερο. Εχουν συρταρακι και πλεγμα; Ειναι πρακτικες;
 

Συνημμένα

  • 59,5x41x40,5.webp
    59,5x41x40,5.webp
    9,4 KB · Προβολές: 52
  • 76x46x45,5.webp
    76x46x45,5.webp
    7,1 KB · Προβολές: 141
76x46x45-5-jpg.47748

.. Εγώ αυτή θα έπαιρνα στη θέση σου!👍
 
Για ποιο λόγο; Ποιες διάφορες διακρίνεις μεταξύ τους Δημήτρη;
 
Ποιες διάφορες διακρίνεις μεταξύ τους Δημήτρη;
η 2η είναι ποιοτικά καλύτερη και πιο στιβαρή κατασκευή, προσφέρει περισσότερο χώρο στο πουλί ανά δωμάτιο(αρκεί κάποιος να συγκρίνει τις διαστάσεις και των 2, αναγράφονται στις φωτό πιο πάνω..) και στο παρελθόν ήταν η 1η μου επιλογή.. Μακράν μπροστά από πολλές άλλες, σαν της 1ης. 😉👍

μάλιστα, μπορείς(αν τελικά επιλέξεις αυτήν που προτείνω) να πας σε κατ/τα που πωλούν/κατασκευάζουν διάφορα από plexi-glassκαι έχοντας το συρμάτινο χώρισμα μαζί σου, να φτιάξεις και ένα ματ χώρισμα από plexi-glass για.. Τον καιρό που θα πρέπει να ζουν τα πουλιά..χωριστά!
 
... Προς το παρον θα ειναι για ενα καναρινακι με την προοπτικη αργοτερα να παρω και δευτερο. Εχουν συρταρακι και πλεγμα; Ειναι πρακτικες;

Νομίζω πως για να γίνει αφαιρούμενη η σχάρα θέλει μια μικρή πατέντα...
Για ένα δυο καναρίνια νομίζω πως είναι πολύ μεγάλο κλουβί, όχι ότι είναι κακό αυτό αλλά εγώ την σκέφτομαι σαν κλούβα πτήσης είτε μόνη της είτε ενωμένη με μια ακόμα...
Τέλος, βολεύει αν πάρεις πάνω από μια, να πάρεις και το δικό της σταντ που έχει και ροδάκια και να το καλύψεις με πλέγμα ή νάιλον, εξαρτάται από τον χώρο που θα την τοποθετήσεις.
Επίσης νομίζω πως ΔΕΝ μπορείς απλά να την κρεμάσεις σε τοίχο λόγω όγκου/βάρους...
Οι 60αρες και οι 90αρες " κινέζικες" δεν σου αρέσουν/ βολεύουν;
 
νομίζω πως ΔΕΝ μπορείς απλά να την κρεμάσεις σε τοίχο λόγω όγκου/βάρους...
.. Κρεμιέται Σπύρο και πολύ άνετα μάλιστα, μιας και η κατασκευή της το.. Αντέχει το κρέμασμα.👍
όσον αφορά την διαφορά των 15εκ. σε σχέση με τις 60άρες, εννοείται πως όσο περισσότερο χώρο έχει στη διάθεσή του το πουλί.. Τόσο το καλύτερο!


αυτό στο οποίο πρέπει οπωσδήποτε να καταλήξεις, αγαπητή Δέσποινα, πριν από την αγορά, είναι ο χώρος που θα τα τοποθετήσεις και..φρόντισε πλέον να μένουν εκεί..όλο το χρόνο! 🙂👍
αν επιλέξεις εξωτερικό σημείο,τότε προτίμησε Νοτιο ή Νοτιοανατολικό σημείο, να μην επιρρεάζεται το σημείο από ρεύματα αέρα, φροντίζοντας επίσης να πάρεις και όλα τα μέτρα προστασίας από τυχόν αρπακτικά αλλά και τα σκαμπανευάσματα του καιρού.
αν επιλέξεις εσωτερικό σημείο,τότε.. Μακρυά από μπάνιο και κουζίνα και προσπάθησε πάρα πολύ να διατηρείς,όσο είναι εφικτό βέβαια, φωτισμό & θερμοκρασία της εκάστοτε εποχής που διανύουμε, για την καλύτερη δυνατή ευζωία τους.
 
Για ένα δυο καναρίνια νομίζω πως είναι πολύ μεγάλο κλουβί, όχι ότι είναι κακό αυτό αλλά εγώ την σκέφτομαι σαν κλούβα πτήσης είτε μόνη της είτε ενωμένη με μια ακόμα...
Τέλος, βολεύει αν πάρεις πάνω από μια, να πάρεις και το δικό της σταντ που έχει και ροδάκια και να το καλύψεις με πλέγμα ή νάιλον, εξαρτάται από τον χώρο που θα την τοποθετήσεις.
Θα συμφωνήσω με αυτή την άποψη παρόλο που ποτέ δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Θεωρώ πως είναι ιδανική για 4-5 καναρινακια μικρά να περάσουν την πτεροροια τους.

Οι 60αρες και οι 90αρες " κινέζικες" δεν σου αρέσουν/ βολεύουν;
Για αναπαραγωγή θα πρότεινα και εγώ 60αρα κινεζική που έχει περίπου 6 θέσεις για ταιστρες, συρτάρι σχάρα που βγαίνει και καθαρίζεται πανεύκολα. Χωρισμα με καγκαλο και αδιαφανες. Έχει ιδανικό μέγεθος για αναπαραγωγή και μπαίνει η μια πάνω στην άλλη. Περίπου στα 20 ευρώ έχει. Το μόνο της μειονέκτημα οι μεγάλες πόρτες. Οπότε θέλει προσοχή!
 
Back
Top