Ασθένειες Είχατε πρόβλημα με Escherichia coli σε καναρίνια και πως το αντιμετώπισατε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alanon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alanon

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2021
Μηνύματα
74
Πόλη
Κερατσίνι
Καλησπερα.Μετα απο εξεταση κουτσουλιας ο γιατρος μου προτεινε για 5 μερες BAYTRIL 0.5 1ml σε 100 ml νερο μαζι με AVIOMYCIN 7 σταγονες σε 100 ml νερο.Θα ηθελα να ρωτησω αν ειχε καποιος παρομοιο προβλημα με coli και πως το αντιμετοπισε γιατι φιλος εκτροφεας μου ειπε οτι η συγκεκριμενη αγωγη ειναι πολυ δυνατη και με φοβησε.
 
Πήρα από εκτροφέα δύο θηλυκά και ένα αρσενικό.Τα έβαλα σε ξεχωριστά κλουβιά εξ αρχής. Παρατήρησα την τέταρτη μέρα τον αρσενικό να φουσκώνει αλλά είχε αρκετή διάθεση.Φανταστηκα ότι θα είναι από το στρες.Μετα από δύο μέρες έχει πέσει η διάθεση του, τρώει κανονικά όμως.Σε επικοινωνία σήμερα με τον άνθρωπο που τα πήρα μου είπε ότι και σε ένα από τα δικά του παρατήρησε τα ίδια συμπτώματα και έστειλε τις κουτσουλιές για εξέταση.Τα αποτέλεσμα βγήκαν σήμερα και έτσι μου πρότεινε να κάνω και εγώ την αγωγή που έγραψα παραπάνω.
 
Στο περίπου διάγνωση δηλαδή, πιο πολύ προληπτικά θέλεις να δώσεις μπας και. Δε θα σταθώ σε αυτό, πολλοί το κάνουν έτσι κι αλλιώς.

Το πιο λογικό είναι ο γιατρός να είπε (ελπίζω δλδ) αβιομισιν και αν δε δει βελτίωση να δοκιμάσει baytril στη συνέχεια.
 
Από την αρχή λέει και τα δύο.Στον αρσενικό τα ξεκίνησα.Στα θηλυκά θα περιμένω γιατί φαίνονται μια χαρά.Η ερώτηση μου είναι η εξής.Ειναι τόσο δυνατή αντιβίωση που μπορεί να είναι χει κάποια επίπτωση στο πουλί?
 

Συνημμένα

  • IMG_20211115_203420.webp
    IMG_20211115_203420.webp
    10 KB · Προβολές: 24
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η ερώτηση μου είναι η εξής.Ειναι τόσο δυνατή αντιβίωση που μπορεί να είναι χει κάποια επίπτωση στο πουλί?
Είναι δυνατή αντιβίωση, ναι. Όταν μιλάμε όμως για ασθένεια, πολλές φορές η εξέλιξή της βάζει τις επιπτώσεις του φαρμάκου σε δεύτερη μοίρα.. Βέβαια, δευτερεύουσας σημασίας είναι και η δική μας (των μη γιατρών) άποψη, από τη στιγμή που έχει αναλάβει γιατρός τη θεραπεία των πουλιών.
 
Από την αρχή λέει και τα δύο.Στον αρσενικό τα ξεκίνησα.Στα θηλυκά θα περιμένω γιατί φαίνονται μια χαρά.Η ερώτηση μου είναι η εξής.Ειναι τόσο δυνατή αντιβίωση που μπορεί να είναι χει κάποια επίπτωση στο πουλί?

Όπως είπε και ο Σταύρος, από τη στιγμή που το έχει αναλάβει ειδικός, είναι κάπως άβολο ακόμα και για άτομα που έχουν γνωση/άποψη επί του συγκεκριμένου θέματος να μπουν σε διαδικασία αμφισβήτησης μιας διάγνωσης ή θεραπείας.
Το λάθος και το σωστό είναι συνήθως σχετικά ούτως ή άλλως.

Αυτό που σίγουρα δεν είναι εντελώς σωστό είναι ότι η διάγνωση αφορούσε άλλο πουλάκι και όχι το δικό σου ώστε να μπεις στη διαδικασία αυτή. Μπορεί όντως να είναι αυτό το αίτιο, μπορεί όμως και όχι. Η θεραπεία που του κάνεις είναι προληπτική.

Τέλος, το ότι είναι "δυνατός" ο συνδυασμος των δύο φαρμάκων δε σημαίνει αυτόματα ότι θα πάθει και κάτι το πουλάκι. Μην ανησυχείς.
 
Αυτό που σίγουρα δεν είναι εντελώς σωστό είναι ότι η διάγνωση αφορούσε άλλο πουλάκι και όχι το δικό σου ώστε να μπεις στη διαδικασία αυτή
Ένα είναι αυτό και ένα άλλο θέμα είναι ότι οι γνώμες άλλων ατόμων πέραν του γιατρού δεν βοηθούν πρακτικά. Δηλαδή, τι κι αν κάποιος μη γιατρός έχει άλλη άποψη από αυτή του γιατρού; Θα διέκοπτε κάποιος μία θεραπεία που του έδωσε ο γιατρός γι' αυτό τον λόγο; Δεν έχει νόημα αυτό, απλά φορτώνει τον φροντιστή με περισσότερο άγχος.

Ελπιζω να πάνε όλα καλά
Και εμείς. Να μας ενημερώνεις αν θέλεις για τις εξελίξεις.
 
Τελευταία μέρα αντιβίωσης.Εχει επανέλθει λίγο σε δραστηριότητα.Η δευτερη μέρα θεραπείας ήταν η πιο δυσκολη.Αυριο ξεκινάω πολύβιταμίνη και πρεβιοτικα για τρεις μέρες.Πως τις βλέπετε γιατί δεν έχω μεγάλη εμπειρία.
[automerge]1637311401[/automerge]
Σήμερα
 

Συνημμένα

  • 16373113005056199989627972686297.webp
    16373113005056199989627972686297.webp
    22,6 KB · Προβολές: 9
Μόνο η μία έχει λίγο περίεργο χρώμα αλλά μπορεί έτσι να φαίνεται στη φώτο. Όλη αυτή η υγρασία που φαίνεται στο χαρτί τι είναι; Έπεσε νερό;

Βέβαια το θέμα είναι ότι δεν έχουμε με τι να τις συγκρίνουμε. Αυτό είναι ένα προβλημα όταν δίνουμε προληπτικα κάτι. Δλδ μπορεί και πριν την αντιβίωση πάλι έτσι να ήταν ή μπορεί να ήταν χειρότερες και να έφτιαξαν.
Επισης αν έχεις δει απλα μια μικρή βελτίωση στη διαθεση, ούτε αυτό ξέρουμε σε τι βαθμό να το αποδώσουμε στη θεραπεία.

Δώσε τώρα βιταμίνες και προβιοτικο όπως είχες σκοπό και μετά αν σου φαίνεται προβληματική η συμπεριφορά του ή πήγαινε το σε πτηνιατρο ή στείλε εσύ δείγμα για εξέταση ή ασ'το ήσυχο αλλά να το παρατηρείς μήπως χειροτέρεψε.
Και κανονικά πρέπει να δεις και την κοιλιά του.
 
@patrickios έτσι ήταν όταν το παρατήρησα εγώ .Πριν την θεραπεία.Αλλα δεν είχα βάλει χαρτί,είχα ζεόλιθο.
 

Συνημμένα

  • 1637314878364.webp
    1637314878364.webp
    303,1 KB · Προβολές: 14
Διάρροια δε φαίνεται να είχε, σχηματισμενες είναι. Τωρα πάλι σε μια φαίνεται λίγο κάπως καφεκόκκινο, άλλες είναι κανονικές.αλλα γενικά είναι η μία πάνω στην άλλη και δε φαίνονται καθαρα.

Προσωπικά θα κοιτούσα την κοιλιά του και αν ήταν οκ από διάθεση απλά θα είχα το νου μου.

Αν όμως δεν νιώθεις έτοιμος να το διαχειριστεις πήγαινε το σε πτηνιατρο ή στείλε δειγμα για εξέταση (αναφέροντας τους βέβαια τη θεραπεία που έδωσες).
 
Αλλα δεν είχα βάλει χαρτί,είχα ζεόλιθο
Οι κουτσουλιές πρέπει να ελέγχονται σε λευκή κόλλα Α4 για να μπορεί να εκτιμηθεί πιο σωστά η κατάστασή τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία να ελέγξω την κοιλιά.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι περιμένω έναν φίλο εκτροφέα χρονια και θα πάρω μια πιο σίγουρη απάντηση.Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια.Ιταν έχω νέα θα ενημερώσω.Ελπιζω να πάει καλά.
 
Είναι πολύ καλύτερα ο φίλος μου.Τελειωσαμε την αντιβίωση και είμαστε στην δεύτερη μέρα πολύβιταμίνης με πρεβιοτικα.Πιστευω ότι πήγαν όλα καλά.Τρωει, πετάει,έχει ενέργεια και επιτέλους δεν φουσκώνει καθόλου.Ηρθε και ο φίλος που σας είπα και είδε το κοιλιά του.μια χαρά.Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια
 

Συνημμένα

  • 1637407037463IMG_20211120_124649.webp
    1637407037463IMG_20211120_124649.webp
    97,8 KB · Προβολές: 18
  • 1637407052889IMG_20211120_124709.webp
    1637407052889IMG_20211120_124709.webp
    83,8 KB · Προβολές: 18
  • 1637407055135IMG_20211120_124703.webp
    1637407055135IMG_20211120_124703.webp
    79,6 KB · Προβολές: 18
Back
Top