Αναπαραγωγή Εαν δεν θελω 2 γεννα τι πρεπει να κανω;

IOANNA POTARI

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2015
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα. εαν δεν θελω 2 γεννα τι πρεπει να κάνω; Γιατι η καναρα μου αρχισε να ετοιμάζεται για 2η. Οι νεοσσοι γεννηθηκαν στισ 9/ 4 και ειναι4 και το τελευταιο το ταιζω εγω γιατι βρεθηκε εκτος φωλιας ενα πρωι
 
βάζω λευκό χαρτί διπλωμένο στα τέσσερα αντί για τσόχα

Τι κερδίζεις @ianos; Έχει υψηλό ρίσκο η προσθήκη χαρτιού στην φωλιά.

εαν δεν θελω 2 γεννα τι πρεπει να κάνω; Γιατι η καναρα μου αρχισε να ετοιμάζεται για 2η

Δώσε υλικό να φτιάξει την 2η φωλιά και βάλε χώρισμα. Στο μισό αφήνεις το αρσενικό με τα μικρά και στο αλλο μισό την θηλύκια. Μόλις κάνει όλα τα αυγά τα πετάς βάζεις ψεύτικα και την αφήνεις να κλωσά 5-6 μέρες. Στην συνέχεια αφαιρείς φωλιά και ψεύτικα αυγά και την στέλνεις για μπάνια - διακοπές.
 
Τι κερδίζεις @ianos; Έχει υψηλό ρίσκο η προσθήκη χαρτιού στην φωλιά.
Κώστα, λίγες ημερες αφότου σηκωθεί η θηλυκια απο τη φωλιά, και πάψει να μένει μέσα το βράδυ, πλένω τη φωλιά, βγάζω την τσόχα, βάζω το χαρτί κι επειτα αρχίζω και καθαρίζω παρά πολυ συχνα τη φωλιά, έως τα μικρά να φύγουν απο αυτή. Τότε, αν εινα να προχωρήσει η θηλυκια σε δεύτερη γέννα, βάζω παλι τσόχα και δίνω νημα. Το χαρτί το χρησιμοποιώ, γιατι ειναι απορροφητικό, αντικαθίσταται άμεσα και εχει μηδαμηνό κόστος.
Εννοειται οτι αν δω και η θηλυκιά προχωρά σε δεύτερη γέννα πριν οι νεοσσοί φύγουν απο τη φωλιά, τότε τους βάζω ο ίδιος σε άλλη, νεα φωλιά.
Μέχρι αυτού του σημείου, και για 4 χρονια, με δυο έως τρεις γέννες το χρόνο, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
 
Γιατί δεν το επιστρέφεις στη φωλιά να το ταίσει η μαμά του;
γιατι επεσε απο την φωλια και ειχε χτυπησει την φτερογα του και θεωρησα οτι επρεπε να το περιθαλπσω . Μετα το εβαλα πισω αλλα δεν εβλεπα να προλαβαίνει να τρώει γιατι τα αλλα 3 ειναι πιο μεγαλα
 
Πως καταλαβες οτι ειχε χτυπησει στην φτερουγα; Ειδες αιμα; τοσο μικρα δεν νομιζω να μπορει ευκολα καποιος με μικρη εμπειρια να καταλαβει οτι εχει προβλημα στη φτερουγα. Με ποιον τροπο θα μπορουσες να το περιθαλψεις; Τι εκανες δηλαδη, ποια η παρεμβαση σου ωστε να δικαιολογηθει η απομακρυνση του απο τους φυσικους γονεις. Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα εγω δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα. Τις περισσοτερες φορες η μητερα φυση ξερει παραπανω απο εμας. Και ισως μια τοσο μεγαλη παρεμβαση (να το κρατησεις εκτος φωλιας και να το ταισεις )να μην χρειαζοταν. Φιλικα παντα ολα αυτα
 
Πως καταλαβες οτι ειχε χτυπησει στην φτερουγα; Ειδες αιμα; τοσο μικρα δεν νομιζω να μπορει ευκολα καποιος με μικρη εμπειρια να καταλαβει οτι εχει προβλημα στη φτερουγα. Με ποιον τροπο θα μπορουσες να το περιθαλψεις; Τι εκανες δηλαδη, ποια η παρεμβαση σου ωστε να δικαιολογηθει η απομακρυνση του απο τους φυσικους γονεις. Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα εγω δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα. Τις περισσοτερες φορες η μητερα φυση ξερει παραπανω απο εμας. Και ισως μια τοσο μεγαλη παρεμβαση (να το κρατησεις εκτος φωλιας και να το ταισεις )να μην χρειαζοταν. Φιλικα παντα ολα αυτα
Μερικές φορες όμως η φύση ειναι σκληρή, όπως ίσως και οφείλει να ειναι. Απο την άλλη πλευρά τα συγκεκριμένα πουλιά ειναι στην ευθύνη μας, και πράγματι μπορεί να υπερβάλλουμε στη φροντίδα τους και να εμπλεκόμαστε στην ανατροφή τους και ίσως με ολέθρια αποτελέσματα, αλλά απο την άλλη πλευρά, έχουν σωθεί πολλά πουλακια μετα απο παρέμβασή μας. Ειναι κάπως δύσκολο να βρεις τι ειναι το σωστό την κάθε στιγμή.
 
Πως καταλαβες οτι ειχε χτυπησει στην φτερουγα; Ειδες αιμα; τοσο μικρα δεν νομιζω να μπορει ευκολα καποιος με μικρη εμπειρια να καταλαβει οτι εχει προβλημα στη φτερουγα. Με ποιον τροπο θα μπορουσες να το περιθαλψεις; Τι εκανες δηλαδη, ποια η παρεμβαση σου ωστε να δικαιολογηθει η απομακρυνση του απο τους φυσικους γονεις. Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα εγω δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα. Τις περισσοτερες φορες η μητερα φυση ξερει παραπανω απο εμας. Και ισως μια τοσο μεγαλη παρεμβαση (να το κρατησεις εκτος φωλιας και να το ταισεις )να μην χρειαζοταν. Φιλικα παντα ολα αυτα
καλησπερα. ειχε λιγο αιματακι στη φτερουγα του και έπρεπε να το καθαρισω δε μπορουσα να το αφησω ετσι. Αλλωστε οπως εχω γραψει εχθες το ξαναεβαλα πισω στη φωλια αλλα δεν εβλεπα να το ταιζει κανεις γιατι ειναι το μικροτερο και τα αλλα 3 ειναι πιο μεγαλα και αυτο δε προλαβαινε. Παρολο που το εβαλα μετα μονο του σε αλλη φωλια δε ανοιγε το ραμφος του καθολου οταν πηγαινε ο πατερας να το ταισει. τι να εκανα να το αφηνα να πεθανει απο ασητεια;

Μερικές φορες όμως η φύση ειναι σκληρή, όπως ίσως και οφείλει να ειναι. Απο την άλλη πλευρά τα συγκεκριμένα πουλιά ειναι στην ευθύνη μας, και πράγματι μπορεί να υπερβάλλουμε στη φροντίδα τους και να εμπλεκόμαστε στην ανατροφή τους και ίσως με ολέθρια αποτελέσματα, αλλά απο την άλλη πλευρά, έχουν σωθεί πολλά πουλακια μετα απο παρέμβασή μας. Ειναι κάπως δύσκολο να βρεις τι ειναι το σωστό την κάθε στιγμή.
εγω θεωρω οτι εκανα το σωστο απο την στιγμη που αποφασισα να εχω πουλακια εχω και την υποχρεωσει να τα φροντιζω οπως πρεπει!
 
Back
Top