Αναπαραγωγή Εβαλα αρσενικο και θηλυκο, θα γινει τιποτα;

valantis1

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
647
Πόλη
Λάρισα
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΘΥΛΗΚΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΡΟΖ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΟΥΒΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΟΣΟ ΜΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΒΕΡΑΝΤΑ. ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ? 'Η ΕΚΑΝΑ Μ...Α. ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
1}γραφε με μικρα
2}δεν εκανες λαθος
3}να περιμενις λιγο καιρο γιατι ακομα ο καιρος εινα ιπεριεργος μην βιαζεσαι δηλαδη
4}ναι θα γινει κατι απλα υπομονη
 
πρωτα πρωτα βαλτα μεσα γιατι εξω ο καιρος δεν ειναι πολυ ζεστος για να ζευγαρωσουν
μετα δωσε τους αυγο για να πυρωσουν και βαλτα με το διαχωριστικο για να θελει το ενα το αλλο. Οταν δεις οτι το ζευγαρι φιλιετε απο το διαχωριστικο η το αρσενικο κελαιδα προς την θηλυκια και η θηλυκια ανταποκρινετε ενωσε το ζευγαρι και κανε υπομονη ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους.
 
Καλώς ήρθες Βαλάντη. Τα έχεις μαζί ή με χώρισμα στη ζευγαρώστρα; Αν είναι μαζί πρόσεξε τη συμπεριφορά τους (αν τα πηγαίνουν καλά ή αν μαλλώνουνε). Επίσης υπάρχουν πολλά παλιότερα posts που θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις το ζευγάρωμα των καναρινιών (προετοιμασία πουλιών, στρώσιμο φωλιάς και διάφορα άλλα χρήσιμα θέματα) κάνε ένα κόπο και ρίξε μια ματιά. Φυσικά για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε όλοι να βοηθήσουμε.
 
φιλε βασιλη τα εχω μαζι. σημερα που τα παρατηρουσα δεν μαλωναν αλλα ουτε και φιλιοταν. το ερσενικο το ειδα να ενδιαφερεται για την φωλια και να εχει λιγο νημα στο στομα. Δεν ξερω τη σημενει αυτη η συμπεριφορα.
 
Συνήθως το θηλυκό μαζεύει νήμα. Μπορεί και απλά να έπαιζε. Αν τα έβαλες τώρα πρόσφατα περίμενε και παρατήρα τη συμπεριφορά τους. Κανονικά θέλει προετοιμασία (διατροφική) πριν βάλουμε 2 πουλιά να ζευγαρώσουν. Βιταμίνες, φρούτα, ασβέστιο, αυγοτροφή παίρνουν τα πουλιά; Αν όχι ξεκίνα να χορηγείς φρούτα στην αρχή 2 φορές την εβδομάδα, αυγοτροφή (η βραστό αυγό) άλλη 1 τουλάχιστον, και πολυβιταμινούχο στο νερό άλλη 1 φορά για ξεκίνημα. Θα συνιστούσα να ξεκινήσεις έτσι αν δεν τους δίνεις τίποτα από όλα αυτά για να μην τους αλλάξεις απότομα τη διατροφή τους και σταδιακά (κάθε εβδομάδα) να αυξάνεις τη συχνότητα. Στα δικά μου ζευγάρια δίνω σχεδόν καθημερινά φρούτο (ή αγγούρι, πιπεριά ραδίκι κα.) 1 φορά την εβδομάδα βιταμίνη στο νερό, και 2-3 φορές αυγοτροφή. Ασβέστιο (πέτρα ή σουπιοκόκκαλο) υπάρχει πάντα στο κλουβί καθώς και άμμος για την χώνεψη. Όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Τα πουλιά όταν είναι έτοιμα θα ζευγαρώσουν και θα κάνουν τα πάντα αλλά πρέπει να είναι δυνατός ο οργανισμός τους από πριν γιατί η διαδικασία (αυγά, τάισμα νεοσσών κλπ) είναι εξαντλητική. Πρέπει λοιπόν να τους δώσεις όλα τα απαραίτητα εφόδια για να σου μεγαλώσουν και αυτά με τη σειρά τους τα μικρά τους.
 
μου προτηνεις καποια μαρκα βιταμινης για το νερο; και καθε ποτε θα τη βαζω ή ποτε να αλλαζω το νερο; Ευχαριστω παντος για τις συμβουλες.:D
 
Τη βιταμίνη δεν την αφήνεις πάνω από 24 ώρες στο νερό. Εγώ βάζω το νερό με βιταμίνη νωρίς το πρωί και το αλλάζω το βράδυ με καθαρό πριν κλείσουν τα φώτα. Για μάρκα υπάρχουν διάφορες αλλά δεν ξέρω να σου πω ποια είναι καλύτερη Δες κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-πολυβιταμινών.1969/
 
να κανω μια ασχετη ερωτηση; Πως μπορω να βαλω φωτογραφια στο προφιλ για να φενεται;
 
Μπα δεν τα φοβαμαι τα αρπακτικα εχω φυλακα μια αδεσποτη γατα. Εγω την τα'ι'ζω και αυτη ως ανταλαγμα προστατευει τα καναρινια μου. 😱
 
Μπα δεν τα φοβαμαι τα αρπακτικα εχω φυλακα μια αδεσποτη γατα. Εγω την τα'ι'ζω και αυτη ως ανταλαγμα προστατευει τα καναρινια μου. 😱
Η θεωρία καταρέει. ΓΑΤΑ προσέχει τα καναρίνια σου; Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας:D. Φαντάζομαι οι άλλες γάτες της γειτονιάς ούτε να την δουν δε θα θέλουν τη δικιά σου. Καναρινόφιλη θα τη φωνάζουν.
 
Back
Top