Αναπαραγωγή Εβαλα να ζευγαρωσουν δυο ασπρα καναρινια, μηπως δεν επρεπε;

argiroula

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
😡Γεια σας... Εβαλα να ζευγαρωσουν δυο Ασπρα καναρινακια...Αυτα τωρα εχουν κανει 4 αυγα τα οποια σε 4 μερες περιπου θα ειναι πουλακια... Ειμαι ομως πολυ στεναχωρεμενη γιατι μολις εχτες εμαθα οτι δεν επρεπε να βαλω για ζευγαρωμα δυο ΑΣΠΡΑ,Τι να κανω τωρα;
 
Να αφήσεις τα πράγματα όπως έχουν.
Δεν χρειάζεται να επέμβεις και να χαλάσεις το ζευγάρι.

Αν είναι και τα δυο ( κυρίαρχα) θα έχεις ενα 25% απώλειας στα μικρά. Δηλαδή δεν θα τα καταφέρει να μεγαλώσει. Τα υπόλοιπα μικρά όμως θα είναι μια χαρά και θα μεγαλώσουνε.

Υπάρχουν πολλά θέματα στην αναζήτηση για να καταλάβεις το τι γίνετε με τα άσπρα καναρίνια και πώς πρέπει να τα ζευγαρώνεις.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Πριν απ' όλα πρέπει να ξέρεις ΤΙ είδους άσπρα καναρίνια έχεις.
Αυτό θα χρειαστεί και για την συνέχεια. Μόνον το ζευγάρωμα
δυό λευκών καναρινιών που έχουν μια ελαφρά κίτρινη γραμμή
στίς φτερούγιες τους(ΚΥΡΙΑΡΧΑ) έχει πρόβλημα, και πρέπει να το αποφεύγει κανείς.
Ο άλλος τύπος λευκού καναρινιού είναι το ΟΛΟΛΕΥΚΟ ( Υποχωρητικό-υπολειπόμενο).
Το ζευγάρωμα ανάμεσα στα ΟΛΟΛΕΥΚΑ επιτρέπεται, καθώς επείσης και αυτό
ανάμεσα σ' ένα ΟΛΟΛΕΥΚΟ και ένα ΚΥΡΙΑΡΧΟ ( κίτρινη φτερούγα).
Προσοχή. Τα λευκά θέλουν υποστήριξη σε βιτ.Α Ferti-vit (Orlux)
 
Οουφφφφφφφφφφφ Ηρεμισα τωρα... Το εννα εναι ολολευκο και το αλο εχει και κιτρινο.. Σας Ευχαριστω πολυ...
 
ηρεμισε ο αδερφος μου εχει βαλει 1 ζευγαρι λευκα κυριαρχα και του εχουν βγαλει σε 2 γεννες 4 πανεμορφα πουλακια. Τωρα του εχουν κανει 5 αυγα εκ των οποιων τα 3 εχουν σπορο.σου ευχομαι να πανε ολα καλα!
 
ηρεμισε ο αδερφος μου εχει βαλει 1 ζευγαρι λευκα κυριαρχα και του εχουν βγαλει σε 2 γεννες 4 πανεμορφα πουλακια. Τωρα του εχουν κανει 5 αυγα εκ των οποιων τα 3 εχουν σπορο.σου ευχομαι να πανε ολα καλα!

Σημασία έχει να αποκτούμε γνώση και αντίληψη της ευθύνης που έχουμε
όταν στην προσπάθεια μας να αναπαράγουμε υπερβαίνουμε κάποιους
κανόνες. Αν όλοι ξέρουν πιο είναι σωστό και πιο λάθος,υπάρχουν περισσότερες
πιθανότητες να βρούμε κάποια στιγμή τον δρόμο. Ετσι ώστε να θεωρούμε αδιανόητο ένα τέτοιο ζευγάρωμα
που επιφέρει σε κάποιο απο τα νέα μέλη χωρίς αμφιβολία τον θάνατο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
ηρεμισε ο αδερφος μου εχει βαλει 1 ζευγαρι λευκα κυριαρχα και του εχουν βγαλει σε 2 γεννες 4 πανεμορφα πουλακια. Τωρα του εχουν κανει 5 αυγα εκ των οποιων τα 3 εχουν σπορο.σου ευχομαι να πανε ολα καλα!

Αυτό θεωρείται ως συμβουλή προς έναν νεο χομπίστα, εκτροφέα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
υρεμιστρε βρε παιδια, απλως τις ειπα κατι της κοπελας που συνεβη σε καποιον δικο μου να μην ανχωνεται δεν τις εδωσα συμβουλη να ζευγαρωνει λευκα καναρινια. Δεν ειπα οτι ειναι σωστο αυτο και ξερω οτι δεν πρεπει να γινεται. Και ο αδερφος μου που το εκανε δεν το ηξερε οταν εβαλε μαζι το ζευγαρι.
 
Συμφονω οτι πρεπει να προσεχουμε... Ηταν λαθος που δε ρωτισα πριν τα ζευγαροσω... Τωρα κσερω ... Σας Ευχαριστω ολλους...
 
Αραιά, ολόκληρο το έτος. Με κάποιο πρόγραμμα και πολύ συχνότερα σε
περιόδους αναπαραγωγής και πτερόρροιας.
 
Τι εννοεις Μακη; Σε ποια περιοδο αναφερεσαι; Προετοιμασια η γενικα;
Τα λευκά υπολειπόμενα κυρίως δεν μπορούν να μεταβολίσουν καθόλου την βιταμίνη Α από τις τροφές. Για αυτό το λόγο πρέπει να την δίνουμε έτοιμη με κάποιο σκεύασμα. Είναι η ίδια διαδικασία μεταβολισμού που χρησιμοποιεί ο οργανισμός για να δημιουργήσει το λιπόχρωμα από τις καροτίνες ή τη λουτεΐνη την οποία στερούνται πλήρως τα υπολειπόμενα λευκά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Καποιο προγραμμα που υπαρχει; Εγω γενικα ακολουθω της orlux, αλλα καποιο εξειδικευμενο για τα λευκα μπορω να βρω;
 
Κάποιο εξειδικευμένο για λευκά δεν έχω βρει. Όταν είχα εγώ πάντως έβαζα 1 φορά τις 7-10 ημέρες συμπλήρωμα στο νερό. Στην προετοιμασία αν χρησιμοποιείς πολυβιταμίνες σε καλύπτουν και στην βιταμίνη Α οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιώ τακτικά πολυβιταμίνες (δίνω αρκετά φρούτα) έπρεπε να παρέχω αποκλειστικά την Βιταμίνη Α.
 
Ετσι κι αλλιως προετοιμασια με ferti κανω. Πιο πολυ για την υπολοιπη περιοδο μιλαω. Θα ακολουθησω την συνταγη σου λοιπον καθε 7-10 μερες. Σε ευχαριστω.
 
Back
Top