Αναπαραγωγή Εβαλα τη φωλια μιας καναρας σε μια αλλη και αυτη τη χαλασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης agnos7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

agnos7

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2009
Μηνύματα
73
Πόλη
Μενίδι
Για σας παιδιά, έχω ένα περίεργο γεγονός. Είχα ένα ζευγάρι στο κλουβί και είχε φτιάξει φωλιά, επιδή όμως η κανάρα έχει ένα πολύ μεγάλο όγκο την έβγαλα. Τη φωλιά αυτή την έβαλα όπως ήταν σε αλλη κανάρα πρωτάρακαι αυτή τη χάλασε. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να ανυσηχώ; 😕
 
Τελειως φυσιολογικη αντιδραση.Χαλασε μια φωλια που δεν ειναι δεν ειναι δικια της. Δωσε της την φωλια σκετη με νεο υλικο και δες αν θα κανει φωλια η οχι.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά,υσήχασα. Να σας πω και κάτι άλλο. Σήμερα είδα στην ουρά της κανάρας μου ένα σπιράκι και το έσπασα και του έβαλα μπεταντίν. Καλά έκανα;
 
Για το σπυρακι δεν γνωριζω τι μπορει να ειναι.υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι και λοιμωξη του οροπυγιου αν το σπυρακι ηταν κατω απο την αμαρα. Μηπως εκει που ειχε το σπυρακι ηταν βρωμικο; Δες αν ξαναβγαλει σπυρακι στην περιοχη.Ας μιλησουν και οι εμπειροτεροι... Παντως εχε το νου σου στην καναρα και ξαναβαλε μπενταντιν
 
Ας ελπίσουμε οτι δεν θα κακοφορμίσει.☹
Εσπασες έναν αδένα(μιάζει με σπυρί).Λέγεται ουροπήγιος αδένας
και είναι γεμάτος λιπαρά στοιχεία.Απο εκεί παίρνει το κάθε πουλάκι
το λίπος, το οποίο ακολούθως απλώνει στα φτερά του για να τα κρατά
αδιάδροχα και όχι μόνον.
 
Σχετικα με το "σπυρί" διάβασε αυτό Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα


Οσο για την φωλιά αν την εδωσες έτοιμη... Καλα έκανε και την χάλασε. 🙂 Η κάθε κανάρα θέλει να φτιάχνει την φωλιά της μόνη της. Πλύνε την φωλιά, δώσε νέο υλικό φωλιας( νημα) και άστην να την φτιάξει μόνη της...Ας ειναι πρωταρα... Θα μιλήσει το ένστικτο μέσα της και θα την φτιαξει μια χαρά όταν νιώσει έτοιμη!
 
Την έκανα πάλι τη βλακεία μου.Αλλη φορά πρώτα θα ρωτάω και μετά θα κάνω κάτι. Πάντως ευχαριστώ για τα αρθρα και τη βοήθεια παιδιά και ας ελπίσουμε ότι θα θεραπευτεί η κούκλα μου και δε θα της μείνει κουσούρι.
 
Παιδιά ευχάριστα νέα. Η κανάρα που της έσπασα το ουροπήγιο, είναι καλά και φτιάχνει και φωλιά. Επίσης ηκανάρα που είχε χαλάσει τη φωλιά, την ξαναφτιάχνει απο την αρχή. Είχατε δίκιο. Ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top