Αναπαραγωγή Εγγλεζικο budgie χ απλο, θα ειναι στειρα τα πουλακια;

kostelidis

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2009
Μηνύματα
57
παιδια σε μια κλουβα διαστασεν 2,5*2*2 εχω 10 ζευγαρια απλα παπαγαλακια κ δυο ζευγαρια εγγλεζικα. Ο ενας ο εγγλεζος μου ζευγαρωσε με μια θυλικια απλη κ βγαλανε πουλακια.. :D υπαρχει περιπτωση να ειναι στειρα τα πουλακια; η ειναι το ιδιο.. Παντος στο μεγεθος ειναι ποιο κοντα απο τα εγγλεζικα κ πιο μεγαλα απο τα κανονικα... ειναι τωρα σχεδον ενος χρονου κ πιασανε ζευγαρια.. 😉
 
κανονικα θα ειναι τα πουλακια.. Θα μπορουν να ζευγαρωσουν.. Απλα θα ειναι ημιαιμα.. Κατι που προφανως δεν σε πηραζει, απλα μηπως θα ηταν προτιμοταιρο να χωρισεις σε μικροτερους αριθμους ανα κλουβα τα πολια; Για να ελενχεις ποιο μικρο ειναι ποιανου.. Και να αποφευγεις αιμομηξιες;
 
παιδια σε μια κλουβα διαστασεν 2,5*2*2 εχω 10 ζευγαρια απλα παπαγαλακια κ δυο ζευγαρια εγγλεζικα. Ο ενας ο εγγλεζος μου ζευγαρωσε με μια θυλικια απλη κ βγαλανε πουλακια.. :D υπαρχει περιπτωση να ειναι στειρα τα πουλακια; η ειναι το ιδιο.. Παντος στο μεγεθος ειναι ποιο κοντα απο τα εγγλεζικα κ πιο μεγαλα απο τα κανονικα... ειναι τωρα σχεδον ενος χρονου κ πιασανε ζευγαρια.. 😉

Τα πουλιά είτε είναι αγγλικά είτε αυστραλέζικα, δεν τίθεται θέμα στειρότητας, μιας και είναι ακριβώς τα ίδια είδη. Budgie το ένα Budgie και το άλλο, απλά το αγγλικό είναι το εκθεσιακό παπαγάλακι. Εγώ θα ήθελα να σταθώ στην κλούβα και στο ότι έχεις τόσα ζευγάρια μέσα, μετά απο καιρό τα πράγματα στην εκτροφή σου θα γίνουν ανεξέλεγκτα και δεν θα ξέρεις πιο ζευγάρωσε με πιο.

edit: Συγνώμη Άγγελε δεν είδα οτι απάντησες
 
μια χρονια ειχαν φτασει τα 100.. Περσυ 80.. αλλα τα μικρα τα βαζω χωρια κ
ανεκαθεν γνωριζω ποιο ειναι ποιου γονεα
 
Θα συμφωνησω οτι καλυτερα να ξεχωριζεις τα πουλια και να δημιουργεις εσυ τα ζευγαρια. Προσοχη στις αιμομιξιες (γονεις με παιδια, αδερφια μεταξυ τους κτλ) διοτι τα πουλια που θα γεννηθουν αν εκκολαφθουν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχουν γενετικες ασθενειες. 😉
 
Back
Top