Γενικά Εγινα γιαγια, σήμερα ανακάλυψα ένα νεοσσό lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dinita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dinita

PB Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2008
Μηνύματα
188
Πόλη
Αθήνα
:DΚαλημέρα σε όλους! Είμαι πολύ χαρούμενη, έγινα γιαγιά επιτέλους! :DΣήμερα ανακάλυψα έναν νεοσσό Lovebird! . 😀 Είναι το πρώτο που σκάει από τα 6 αυγά αυτής της "σοδειάς"! Σε προηγούμενη γέννα, με 13 αυγά, ήταν μηδέν το αποτέλεσμα... αυτή τη φορά όμως... Παρά το γεγονός ότι είναι καλοκαίρι, δροσερό όμως, τα κατάφεραν τα ζουζούνια μου!
Είναι ένα ροζ πραγματάκι, που αναπνέει γρήγορα, είναι ένα θαύμα! Εχω τρελαθεί από τη χαρά μου, το ίδιο οι κόρες μου! Περιμένουμε τον μπαμπά να έρθει από τη δουλειά για να το φωτογραφήσουμε και να σας το δείξουμε! Να μας ζήσουν οι νεοσσοί μας!


- Post added at 11:32 AM - Previous post was at 11:31 AM -

Εβρασα αμέσως αυγό και τους το έδωσα σαν βραβείο, χε χε... Είναι τέλειο το μωράκι!
 
Πολυ ωραια νεα Ντινα! :D Καλη συνεχεια και στα υπολοιπα αυγα!
Περιμενετε αλλους νεοσσους;
 
Ντίνα μου να σου ζήσει το "εγγονάκι". Ευχομαι και εις άλλα με υγεία!

Να φροντισετε να μην τα ενοχλειται πολύ, παρά μόνο για τα απολύτως απαραίτητα τωρα στην αρχη, για να εχετε την χαρα να τα δειτε να μεγαλώνουν!
 
Nα σου ζησει Ντινα. Καταλαβαινω την χαρα σου. Οταν βγαινουν μικρα λοβ τρελλενεσαι. Ειναι τοσο μικρα...

Απο τι ειδος ειναι;
 
Καλορίζικο, καλή συνέχεια σε όλα! Μπράβο, περιμένουμε να τα δούμε κι'εμείς!
 
να το χαιρεσαι! Καλη συνεχεια και στα υπολοιπα! Περιμενουμε φωτο!
 
Lypamai poy grafw me tetoious xaraktires alla kollhse o ypologistis... Sas eyxaristw gia tis eyxes sas! Fysika, anetreksa stis xrisimes selides poy yparxoyn sto forum, poy apodeiknyontai polytimes, oso oi paratiriseis olwn sas!
Se liges wres, tha deite to mwraki mas!




Koynaei ta podarakia toy, einai ena thayma!
Yparxoyn alla 5 ayga, gia na doume...
 
Να το χαιρεστε και να το δειτε να στεκεται στο κλαρακι του!

Ξεκινηστε με φωτο του μπαμπα και της μαμας για να μην ενοχλειτε πολυ την φωλια!

Περιμενουμε να τα καμαρωσουμε!
 
Καλημερα Ντίνα! Τι εγινε, βγήκε άλλο πουλάκι σημερα;
 
Ουαου, πολυ καλα νεα, να σας ζησει το μικρο, με το καλο να βγουν και τα αλλα πουλακια :D
 
Καλημέρα! Δεν σας απάντησα νωρίτερα γιατί ήμουν διακοπές. Ευχαριστώ για τις ευχές σας! Το Κουκλάκι, έτσι λέγεται το μωρό μας, είναι πανέμορφο και αναπτύσσεται μία χαρά. Από την παρασκευή 11.9 βγαίνει μονο του από τη φωλιά και τρώει και πίνει πάλι μόνο του, μετά από φροντιστήρια που του έκαναν οι γονείς του! Η φύση είναι απίστευτα σοφή!



Από τα 17 αυγά που έκανε η θηλυκιά, το ένα ήταν το τυχερό! Περιμέναμε καιρό, αλλά ήρθε η χαρά. Με βοήθησαν πολύ οι συμβουλές σας για συμπληρώματα, για αυγό και για ασβέστιο. Αυτό χρειαζόταν τελικά για να γεννηθεί ένα υγιές πουλάκι.



Θα πω στην κόρη μου να με βοηθήσει να ανεβάσουμε φωτογραφίες και βίντεο του μωρού, εκείνη τα καταφέρνει καλύτερα από μένα. Σας ευχαριστώ και πάλι, για τις χρήσιμες συμβουλές!



Μετά τις πυρκαγιές που έπληξαν την Αττική, εμφανίστηκε στο μπαλκόνι μου ένα ταλαιπωρημένο λovebird. Το έπιασα, βρέχοντάς το, ήταν λίγο βάρβαρη η μέθοδος αλλά δεν γινόταν αλλιώς... Το ψεκάσαμε και μπήκε σε διπλανό κλουβί μέχρι να συνέλθει. Τώρα είναι μία χαρά και δείχνει χαρούμενο και υγιές.
 
Να'σαι καλά Ευθύμη! Μήπως γιορτάζεις σήμερα; αν ναι, χρόνια σου πολλά!
 
Να χαιρεσαι το μωρακι αλλα και το νεο Lovebird. Περιμενουμε φωτογραφιες τους!
 
Back
Top