Αναπαραγωγή Εγκατάλειψη αυγών

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Γεια σας εχω ενα ζευγαρακι κοινων καναρινιων οχι καποια ρατσα και εχει κανει 5 αυγουλακια και ενω πηγαιναν ολα καλα κλωσσουσε και ο αρσενικος την ταιζε εχει 2 μερες τα παρατησε τα αυγα στη τυχη τους.. Τωρα σκεφτομαι απο βδομάδα να τα παρω τα αυγα και να χωρισω τα πουλιά παλι για λιγο.. Τι λετε εσεις;
 
Στράτο, έχεις κάνει ωοσκόπηση να υποθέσω;
Πόσες ημέρες τα κλωσσούσε η κανάρα, μετρώντας από το τρίτο αυγό;
Και, αφού τα παράτησε, μήπως παρατήρησες αν ζευγαρώνουν τα πουλιά εκ' νέου;
Κατά το διάστημα που κλώσσαγε, έδινες αυγό ή αυγοτροφή;
Τέλος, ψείρες δεν φαντάζομαι να είδες στη φωλιά;
Συμμερίζομαι την ανησυχία σου που τα άφησε
 
Σημερα ειναι η 12η..
Επομένως τα άφησε τη 10η ημέρα από τη γέννηση του 3ου αυγού, και... Πότε κάθησε μόνιμα στη φωλιά;
Φαντάζομαι δεν τα πέταξες τα αυγουλάκια ακόμα, έτσι δεν είναι;
Ωοσκόπηση έκανες;
 
Αν ηταν κενα θα καταλαβαινα τη συμπεριφορά αυτη αλλα τωρα δεν ξερω

Και κενά να ήταν θα εξακολουθούσε να κάθεται. Κάποιος λόγος υπάρχει για αυτή τη συμπεριφορά.
 
Καλημέρα σας το τεστ εγινε για ψειρες κ. α και ολα καλα(δεν βρηκα κατι).. Τωρα;
Σίγουρα κάτι ενόχλησε την κανάρα για να συμπεριφερθεί έτσι.
Έγινε κάποια αλλαγή στην θέση του κλουβιού ή στον χώρο γενικότερα που βρίσκεται το κλουβί;
 
Προσωπικά θα περίμενα δυο μετρούσες ακόμα και μετά θα άνοιγα τα αυγά να δω σε τι φάση σταμάτησε η ανάπτυξη των εμβρύων. Δεν ξέρω φυσικά αν έχει νόημα αυτή η αναμονή.
Ίσως λοιπόν κάτι την ενόχλησε, θα τολμήσω να πω, μήπως και κάτι συμβαίνει με την υγεία της και δεν άντεχε άλλο να βρίσκεται μέσα στη φωλιά. Στην πορεία πάντως θα προσπαθούσα να μην ξαναγεννήσει μέσα στον επόμενο μήνα, δύσκολο, το ξέρω, ώστε να δω ότι εξακολουθεί καλά.
 
Οχι οχι δεν τα ενοχλησα καθολου ουτε αλλαξα θεση στο κλουβι αυτο ειναι που με σκαει!
Μήπως προστέθηκε κάποιο αντικείμενο στον χώρο;
 
Οχι τίποτα αλλαξε στο χωρο.. Και εγω αυτο σκεφτηκα (ianos) 2 μέρες ετσι όπως ειναι υπομονή ακομα και μετα χωρισμα για κανα μηνα και φυσικα παρακολούθηση.. Σας ευχαριστώ όλους
 
Διατροφή πολυ καλη και αυγοτροφη..

Καλησπέρα. Στην επόμενη προσπάθεια κατά την διάρκεια της επώασης, μην δώσεις καθόλου αυγό ή αυγοτροφή. Ούτως ή άλλως μόλις βγάλουν μικρά θα τρώνε αυγά για ένα μήνα. Δεν θα πάθουν τίποτα αν για 14 ημέρες που διαρκεί η επώαση δεν φάνε αυγό. Και επειδή μπορούμε να κάνουμε μόνο εικασίες, μήπως ήρθε σε οίστρο πιο γρήγορα από το κανονικό και ετοιμαζόταν για δεύτερη ωοτοκία, γι αυτό και παράτησε την πρώτη φωλιά;
 
Back
Top