Αναπαραγωγή Εγκαταλείπουν τα περιστέρια τους νεοσσούς τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης birdie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

birdie

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2022
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Δύο νεοσσοί περιστεριών βγήκαν από το αυγό στη βεράντα μου πριν από περίπου 15 μέρες. Ο ένας γονέας έχει να ξαναφανεί πολύ καιρό, παρόλο που καθόταν και τα κλωσούσε. Ο άλλος εξακολουθεί να έρχεται αλλά αρκετά σπάνια μέσα στη μέρα. Πρώτη ερώτηση: είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης από χτες γύρω από το σημείο που είναι τα πουλάκια (το πίσω μέρος μίας γλάστρας) έχουν έρθει άλλα δύο καινούργια περιστέρια, το ένα μάλιστα είναι επιθετικό με τον ένα γονέα που εξακολουθεί και έρχεται. Τα διώχνω, αλλά ξανάρχονται. Δεύτερη ερώτηση: Τι να κάνω; Υπάρχει πιθανότητα κάτω από αυτές τις συνθήκες να διώξει το νέο αυτό επιθετικό περιστέρι τον γονέα που έρχεται και τα ταΐζει τα μικρά του και να μείνουν αυτά χωρίς τροφή και πεθάνουν;
 
@birdie εκτός από τις ερωτήσεις σου, εγώ έχω άλλη. Υπάρχει τρόπος τα μικρά κυρίως, να τα προστατέψεις από αρπακτικά; ειδικά το βράδυ;
 
Ο άλλος εξακολουθεί να έρχεται αλλά αρκετά σπάνια μέσα στη μέρα.
Είναι φυσιολογικό, έρχεται ταΐζει και φεύγει...

το ένα μάλιστα είναι επιθετικό με τον ένα γονέα που εξακολουθεί και έρχεται.
Λογικό και αυτό αφού θέλουν να ζευγαρώσουν και τον βλέπει σαν "εχθρό"

(το πίσω μέρος μίας γλάστρας)
Μήπως να έβγαζες τη γλάστρα από κει μπας και φύγουν?
ταΐζει τα μικρά του
Νομίζω πως σε αυτή τη φάση μπορείς να ταΐσεις και εσύ αλλά περίμενε να μας το πει με σιγουριά κάποιος που ξέρει.
 
@Vasia24 είναι ακόμα πάρα πολύ μικρά, πρίν 3 μέρες άνοιξαν τα μάτια τους, δεν το διακινδυνεύω να παρέμβω, μάλλον χειρότερα θα είναι. Πάντως σήμερα το βραδάκι είδα τον ένα γονέα που ήρθε και τα τάισε και για πρώτη φορά δεν ήταν τα άλλα ενήλικα εκεί γύρω. Έριξα και λίγο σιτάρι και το έφαγε όλο
[automerge]1721074848[/automerge]
@MARY58 εγω θα τα "έκρυβα", να μην είναι δηλαδή κάτω από τον ουρανό και άρα ορατά από νυκτόβια αρπακτικά.. Μήπως αν τα έβαζες σε ένα πλαγιαστό κιβώτιο με την μία πλευρά από το πλάι ανοιχτή και προς τον τοίχο για να μπαίνουν οι γονείς, αλλά να μην τα βλέπουν από πάνω άλλα πουλιά
 
Καλό μεσημέρι , δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν : να ¨ έφυγε ¨ το ένα από το ζευγάρι ή να είναι όμοια και δεν τα ξεχωρίζεις . εφόσον είσαι σίγουρος πως έρχεται μόνο το ένα , τότε το άλλο έφυγε και προσπαθεί το ένα να τα βγάλει πέρα . Σε αυτή την περίπτωση βοηθάς και συ τόσο όσο τα μικρά να μπορούν επαρκώς να εξυπηρετούνται . Μετά θα κάνουν βόλτες και σιγά σιγά θα σε αφήσουν . Αυτό θα συμβεί επειδή θα είναι πλέον αυτάρκη αλλά και λόγω του άλλου ζευγαριού που όταν αρχίσουν να κλωσάνε και τα ενοχλούν τα μικρά , θα γίνουν επιθετικά . όλα αυτά θα τα δεις και τότε θα σκύψεις επάνω σ΄ αυτό που σου είπε η Vasia 24 , δηλαδή μήπως πρέπει να δεις πιο σοβαρά την ... γλάστρα , την παραμονή τους . Εάν έρχονται συνέχεια τότε είσαι σε καλό σημείο και πρι το καταλάβεις θα γίνει πανικός . ένα άλλο που παίζει αλλά δεν ξέρω εάν το ξεχωρίζεις είναι ο άρρεν να βρήκε και δεύτερη σύντροφο , τότε δεν μιλάμε για άλλο ζευγάρι αλλά για ¨επέκταση¨ της οικογένειας . Καλή συνέχεια .
 
@gianniskilkis ΄πολυ διαφωτιστικά όλα αυτά και ευχαριστώ, κάπως έτσι την έχω φανταστεί την ιστορία και με βοηθούν πολύ αυτά που γράφεις. Εχω καταλάβει ότι ο ένας γονέας πράγματι έχει εγκαταλείψει, διότι είχε πολύ χαρακτηριστικό χρώμα και δεν το βλέπω ποτέ πιά. Ο άλλος όντως παλεύει μόνος του, έρχεται αραιά, αλλά τα μικρά φαίνονται γερά -π.χ. ασχολούνται με τα φτερά τους, σήμερα κάθισαν και στο χείλος του πιάτου μέσα στο οποίο βρίσκονται. Δεν μπορώ να πω ότι τον ξεχωρίζω από τα άλλα που έρχονται, πάντως τα μικρά ταϊζονται, έστω και στοιχειωδώς. Όποτε πάντως μέσα στη μέρα βλέπω άλλα να είναι δίπλα (κάθονται ακόμα και μέσα στο πιάτο των μικρών!! Μοιάζει σα να θέλουν τη ...φωλιά!) τα διώχνω και κάνουν ώρα να ξαναρθουν. Τουλάχιστον δεν πειράζουν τα μικρά... Θα τα κυνηγάω όσο μπορώ, δουλειά βρήκα... Δεν κατάλαβα μόνον αυτό που λές "πρέπει να δεις πιο σοβαρά την ... γλάστρα , την παραμονή τους" (να τα βγάλω δηλαδή και να τα πάω πού; Και πώς θα τα βρει τοτε ο γονέας τους;) και επίσης το άλλο "Εάν έρχονται συνέχεια τότε είσαι σε καλό σημείο και πρι το καταλάβεις θα γίνει πανικός" (ποιο δηλαδή είναι το καλό σημείο;). Αν πάντως δω νέα αυγά λέω να τα βγάλω, καλά δεν θα κάνω;
 
καλησπέρα , όσον αφορά τα μικρά όλα θα πάνε μια χαρά . Θα τα βοηθήσεις και συ με λίγη τροφή και όλα καλά . Αυτό που είπα και λες ότι δεν κατάλαβες , είναι ακριβώς αυτό που στην συνέχεια λες και εσύ . Δηλαδή τους αρέσει το σημείο και θα γεμίσεις περιστέρια . Τα περιστέρια πολλαπλασιάζονται ... ασύλληπτα γρήγορα . Σωστά αναφέρεις να τελειώσεις με τις γέννες , όχι όμως να πετάξεις τα αυγά . Θα πάρεις πρώτα ένα δύο πλαστικά από πετσοπ και θα τα αντικαταστήσεις . Έτσι θα κάτσουν για λίγο , θα τα διαχειρίζεσαι ώστε να βοηθήσουν τα μικρά να νοιώθουν ασφάλεια και τέλος δεν θα έχεις άλλες γέννες . Καλή συνέχεια .
 
Παιδιά να σάς ενημερώσω ότι τελικά φαίνεται ότι οι γονείς εγκατέλειψαν τα γιαβράκια διότι ήταν άρρωστα. Τα τάιζα εγω για κάποιες μέρες με ειδική τροφή για νεοσσούς, πρώτα πεθανε το πιο αδύναμο, σχετικά γρήγορα, μετά το γερο και δυνατό που κόλλησε την αρρώστια από το πιο άλλο, που παρουσίασε τα χαρακτηριστικά σπυρια σχεδόν αφότου γεννήθηκε. Για αυτό λοιπόν φαίνεται ότι τα εγκατέλειψαν οι γονείς. Πήγα σε πτηνιάτρους, έμαθα ποιό ήταν το πρόβλημα (ευλογιά), το πάλεψα όσο μπορούσα, δεν τα κατάφερα, δυστυχώς...
 
Back
Top