Ασθένειες Εγκεφαλίτιδα καναρινιού

Binko Pijama

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2017
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα καναρίνι Timbrado εδώ και 6 χρόνια και πέρυσι που το είχα πάει προληπτικά στον πτηνίατρο έμαθα ότι το πουλάκι έχει εγκεφαλίτιδα σε αρχικά στάδια.
Από τότε του έκανα ανά περιόδους θεραπεία με ασπιρίνη και Neurobion όπως μου σύστησε ο γιατρός και πήγαινε πολύ καλά.
Προχτές ωστόσο που τον έβγαλα στον ήλιο, όπως κάνω συχνά, είχε ιδιαίτερη ζέστη με αποτέλεσμα στον ίδιο χρόνο που κανονικά το καναρίνι μου το απολαμβάνει, αυτή τη φορά να πάθει σοκ, και να κάτσει στον πάτο του κλουβιού με τον λαιμό ακουμπισμένο στα κάγκελα στη σκιά της ταΐστρας.
Έπαθα σοκ κι εγώ, τον έβαλα μέσα, τον ψέκασα με νερό, ιδιαίτερα στα ποδαράκια του, και του έκανα λίγο αέρα.
Συνήλθε γρήγορα, αλλά από τότε μέχρι σήμερα έχει πάρει τον κατήφορο νευρολογικά.. Δυσκολεύεται πάρα πολύ με την ισορροπία και το πέταγμα.. Παράλληλα προσπαθεί, τρώει και κελαηδάει όσο μπορεί, αλλά δυσκολεύεται. Φοβάμαι ότι έπαθε εγκεφαλικό, αν αυτό γίνεται..
Ο κύριος Δημητριάδης που τον πήγαινα στον Άγιο Δημήτριο ενημερώθηκα ότι συνταξιοδοτήθηκε και δεν ξέρω αν έχει νόημα να τον πάω στο Animal medical center που μου σύστησαν. Προς το παρόν θα ξαναρχίσω τη θεραπεία που ξέρω.
Οι ερωτήσεις μου είναι δύο. Αρχικά γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια διαφορετική θεραπεία για την εγκεφαλίτιδα ή κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για να βοηθήσω το καναρίνι μου?
Επίσης το Neurobion δεν με έχει βολέψει γιατί δεν διαλύεται καλά στο νερό. Γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο σύμπλεγμα βιταμίνης B που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω? Είχα πάρει μία υγρή πολυβιταμίνη από το pet shop αλλά προτιμώ να εστιάσω στην συγκεκριμένη βιταμίνη που χρειάζεται αυτή τη περίοδο.
Θέλω να είναι υδατοδιαλυτή και καλά απορροφήσιμη.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Μυρτώ
 
Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που αναφέρει κανείς τον όρο εγκεφαλίτιδα (φλεγμονή-μόλυνση στον εγκέφαλο-απο τι άραγε;) στο φόρουμ. Μιας κι οι διαγνώσεις αυτές στην Ελλάδα τείνουν να γίνονται "με το μάτι", προσωπικά θα αναρωτιόμουν για την εγκυρότητα της γνωμάτευσης.

Αντίθετα τα εγκεφαλικά επεισόδια δεν είναι άγνωστα στα καναρίνια κι αφήνουν κάποιες φορές νευρολογικά προβλήματα όπως στο δικό σου πουλάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που αναφέρει κανείς τον όρο εγκεφαλίτιδα (φλεγμονή-μόλυνση στον εγκέφαλο-απο τι άραγε;) στο φόρουμ
Είναι όντως πολύ εξειδικευμένη διάγνωση αυτή. Δεν καταλήγεις σε αυτή τη γνωμάτευση απλά με μία κλινική εξέταση και ειδικά σε καναρίνι.

Αρχικά γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια διαφορετική θεραπεία για την εγκεφαλίτιδα ή κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για να βοηθήσω το καναρίνι μου?
Μυρτώ θέλεις να μας πεις σε ποιο γιατρό πήγες και τι εξετάσεις έκανε;
 
Ο κύριος Δημητριάδης που τον πήγαινα στον Άγιο Δημήτριο ενημερώθηκα ότι συνταξιοδοτήθηκε
@Stavros Νομιζω τον αναφερει εδω!

Τι να πω ελπιζω να πανε ολα καλα με το καναρινακι.Απευθυνσου σε καποιο αλλο γιατρο περα απο το Animal medical center.Μπορεις να δεις την λιστα εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Ελπιζω να γινει καλυτερα το πουλακι,γερο και δυνατο!
 
Καλησπέρα σε όλους,
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση.
Δυστυχώς το ίδιο βράδυ το καναρινάκι μου πέθανε..
Από αυτό που μου είπατε πιστεύω ότι μπορεί όντως να έπαθε εγκεφαλικό..
Ο γιατρός ήταν ο κύριος Δημητριάδης στον Άγιο Δημήτριο, για τον οποίο είχα δει πολύ καλές κριτικές οπότε εμπιστεύτηκα τη διάγνωσή του.
Η εξέταση έγινε απλά παρατηρώντας τη κινησιολογία του πουλιού για αρκετή ώρα, και ο γιατρός μου είπε ότι φαίνεται υγιέστατος αλλά η ανισορροπία που έχει δεν είναι φυσιολογική, ότι ανοιγοκλείνει τα φτερά του ενώ κάθεται στο κλαράκι γιατί πάει να πέσει και ότι είναι φυσιολογικό να κοιμάται που και που κάτω στο κλουβί αφού κουράζεται από την προσπάθεια. Μου είπε ότι δεν πονάει αλλά νιώθει σαν να τον φυσάει αέρας που πάει να τον ρίξει. Μου είπε επίσης ότι δεν γνωρίζουμε την αιτία, ότι συχνά οφείλεται σε γονιδιακά προβλήματα, και μπορούμε μόνο να τον βοηθήσουμε με λίγη ασπιρίνη και να τονώσουμε το νευρολογικό του σύστημα με σύμπλεγμα βιταμίνης Β.
Η αλήθεια είναι ότι ίσως έπρεπε να το ψάξω περισσότερο..
Πάντως η διάγνωση έγινε πριν από περίπου δύο χρόνια και έκτοτε ήταν πολύ καλύτερα με τη θεραπεία.
Όμως δυστυχώς η ταλαιπωρία που πέρασε με την ζέστη ήταν καθοριστική για το ευαίσθητο νευρολογικό του σύστημα..
Καλή συνέχεια και σας ευχαριστώ για όλα
 
Λυπάμαι Μυρτώ.

Προχτές ωστόσο που τον έβγαλα στον ήλιο, όπως κάνω συχνά, είχε ιδιαίτερη ζέστη
Να ξέρεις για το μέλλον ότι δεν αφήνουμε ποτέ ένα πουλάκι απευθείας στον ήλιο για περισσότερο από κανένα δεκάλεπτο. Πρέπει να υπάρχει μία περιοχή του κλουβιού με σκιά για να διαλέγει που θέλει να πάει ή να το βγάζουμε έξω από το σπίτι σε μέρος που υπάρχει φως από την αντανάκλαση του ήλιου. Εκεί μπορεί να μείνει για πολύ ώρα χωρίς πρόβλημα. Ακόμη και το φως που αντανακλάται από τον ήλιο είναι ωφέλιμο.
 
Back
Top