Αναπαραγωγή Εγωιστρια θηλυκια

spirtoulis

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
54
Πόλη
Περιστέρι
Καλημερα. Μετα απο 5 μερες που ειχα χωρισμενα τον αρσενικο απο την θηλυκια τα εβαλα μαζι. Το θηλυκο κυνηγαγε το αρσενικο.
Μήπως θέλει αλλαγή η θηλυκια;
 
Καλημέρα Σπιρτούλη!

Γιατί τα έβαλες από τώρα μαζι; Αφενός δεν τηρήθηκε η καραντίνα για το χρονικό διάστημα που έπρεπε και αφετέρου είναι λίγο νωρίς για να ζευγαρωσουν από τώρα. Ασε που ο αρσενικός σου θα σταματήσει το κελάηδημα όσο είναι μαζί με την θηλυκιά.:)

Η εποχή του ζευγαρώματος για ολα τα πουλάκια αρχίζει την Ανοιξη.:) Μεχρι τότε κάνε προετοιμασία με την σωστή διατροφή και η υπομονη σου θα σε ανταμείψει!
 
Τα ξαναχωρισα να μην παιξουν κατς! Οστωσο ο αρσενικος μου εφυγε απο τα χερια και αρχισε να τριγυρναει σε ολο το σπιτι.Ατιμος!
 
κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να κανεις αυτο που σου λεει η τζωρτζινα και να τα προετοιμασεις καταλληλα. Για να πυρωσουν πιο γρηγορα αμα δεν πυρωσαν να τα εχεις διπλα διπλα τα κλουβια τους για να της κελαηδαει ο αρσενικος.
 
κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να κανεις αυτο που σου λεει η τζωρτζινα και να τα προετοιμασεις καταλληλα. Για να πυρωσουν πιο γρηγορα αμα δεν πυρωσαν να τα εχεις διπλα διπλα τα κλουβια τους για να της κελαηδαει ο αρσενικος.

Η Τζωρτζινα δεν ειπε οτι οτι το σωστο ειναι να πυρωσουν τα πουλια και να μπουν στην αναπαραγωγη τωρα αλλα την Ανοιξη που ειναι η φυσιολογικη εποχη ζευγαρωματος. 😉

Εκτος και αν δεν καταλαβα καλα...
 
Σωστά κατάλαβες Ανέστη!

Η διατροφική προετοιμασία δεν αφορά το πύρρωμα, αλλα την σωστή οργανικη κατάσταση που θα πρέπει να βρίσκεται το πουλί για να καταφέρει να φέρει εις πέρας την δύσκολη φαση του ζευγαρώματος. Εξάλλου αυτή η εποχή είναι η φαση της συντήρησης.
 
Back
Top