Γενικά Εδώ και λίγες μέρες έγινα "μαμά" ενός μικρού κοτσυφιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ritaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ritaki

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Λαγονήσι
Καλησπέρα σε όλες και όλους σας... χαίρομαι που ήρθα στην όμορφη παρέα σας! Είμαι η Ρίτα... και είμαι καλά! :D
Εδώ και λίγες μέρες έγινα "μαμά" ενός μικρού κοτσυφιού (κοριτσάκι απ' ότι κατάλαβα μιας και το έψαξα πολύ στο νέτ)... Το φουκαριάρικο ήταν το μόνο που έζησε από την γένα μιας κοτσυφίνας σε έναν από τους θάμνους της αυλής μας. Τα φυλάξαμε και τα ζεστάναμε τις χιονισμένες και κρύες νύχτες πρίν από λίγο καιρό αλλά μετά έπεσαν από την φωλιά -παρόλη την κατασκευή που κάναμε- και μόνο το 1 σώθηκε. ☹ Μιας και έχουμε λοιπόν 4 σκυλιά στον κήπο, για να μην το φάνε, το πήραμε μέσα... και τώρα το έχουμε σε ένα ευρύχωρο κλουβάκι και το ταίζουμε! Του έχω διαμορφώσει ένα δωμάτιο του σπιτιού σαv κήπο. Για να το αφήνω ελεύθερο να μάθει να πετάει, διότι θέλω να το ελευθερώσω μόλις μεγαλώσει και δυναμώσει.
Εύχομαι να μπορέσει να βρεί την οικογένειά του μιας είναι κι αυτή ακόμα στον κήπο μας, αλλά το εγκατέληψαν πια... κι ας το βγάζω έξω. ☹
Αυτό αναγνωρίζει εμένα για μαμά του, έχει γίνει απίστευτα ήμερο... Θέλει χάδια, πηδάει πάνω στο χέρι μου, μου "μιλάει" κλπ κλπ.
Έχω διαβάσει και στο forum σας κάποια πράγματα... Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι που δεν ξέρω για την προσαρμογή του στο φυσικό του περιβάλλον και για το τί τροφές πρέπει να το ταίζω, ενημερώστε με, γιατί είμαι νέα μανούλα και... Δεν ξέρω! Το ταίζω, σκουλικάκια που ψάχνω στον κήπο, σαλιγκάρια, έντομα, κισσόμηλα, σταφίδες (μουλιασμένες), αυγό πολτοποιημένο στο μπλέντερ με γάλα μαζί με μουλιασμένο παξιμάδι, μπανάνα, μήλο... και τέλος πάντων ότι με φωτίσει ο καλός Θεούλης! Μόλις χθές αγόρασα μια τροφή σε σκόνη που μου είπαν οτι με λίγο νερό γίνεται σαν πάστα... Την τρώνε μάινες και έχει μέσα (απ' ότι διακρίνω) και σκουλικάκια.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, για οποιαδήποτε πληροφορία θα σας είμαι ειλικρινά υπόχρεη!
Συγνώμη για το υπερμεγέθες πόστ... Καλώς σας βρήκα!
 
στην παρεα μας ριτα..η φροντιδα σου αυτη προς το πουλακι εδειξε ποσο υπευθυνο, στοργικο,τρυφερο ατομο εισαι.συγχαρητηρια μεσα απο την καρδια μου.σπανιζουνε τετοια ατομα(γενικα μιλω). Ισως το καημενο σε βλεπει καλυτερα και απο την πραγματικη του μανα μιας και το υπερφροντιζεις! Ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα
 
καλως ορισες ριτακι... Μακαρι ολοι οι ανθρωποι ηταν τοσο ευαισθητοι οσο εσυ!
 
Γεια σου Ριτακι και καλως ορισες! Ειναι πολυ τυχερο το μωρο κοτσυφι! :D

Νομιζω πως οσα του δινεις ειναι παρα πολυ καλα! το γαλα μονο θα σε συμβουλευα να σταματησεις γιατι δεν ειναι στη φυση των πουλιων και αυτο ειναι μωρο αρα πιο ευαισθητο... Ολα τα αλλα ακουγονται υπεροχα!

Μπραβο σου και παλι!

και η τροφη για μαινες πρεπει να ειναι καταλληλη αφου και τα κοτσυφια είναι και σαρκοφαγα σωστα;
 
Ριτα, καλως ηρθες και συγχαρητηρια για την κινηση σου αυτη! Συνεχιζε να ταιζει ςμαινοτροφη! Ευχιμαι ολα ν απανε καλά και παλι μπραβο σου
 
Έχω διαβάσει τα πάντα στο forum η αλήθεια είναι... :D
Ελπίζω κι εύχομαι να μπορέσω να το μεγαλώσω να το δυναμώσω και να το ελευθερώσω... και φυσικά να μπορεί να προσαρμοστεί στο φυσικό του περιβάλλον. Κάτι που φοβάμαι οτι πολύ δύσκολα θα επιτευχθεί διότι η μικρούλα κοτσυφοπούλα δεν φοβάται τίποτα!
 
Ειναι πολυ καλο που θελεις να το ελευθερωσεις και Μπραβο σου! Αλλα επειδη εχει μεγαλωσει με ανθρωπινα χερια και απο οτι εχω διαβασει τα πουλια δυσκολα επανεντασσονται στη φυση διοτι η διαδικασια ευρεσης τροφης ειναι κατι που διδασκονται απο τους γονεις τους δλδ τι να τρωνε και τι να αποφευγουν οπως και οι φυσικοι τους εχθροι...

Αν το βλεπεις και δεν εχει ελπιδες να τα βγαλει περα μονο του καλυτερα να το κρατησεις και να του δινεις και την ευκαρια να βγανει να πεταει...
 
Καλως ηρθες Ριτακι κ μπραβο σου για οτι εκανες για το κοτσυφακι! Εχω να σου πω οτι δυσκολα θα ανεξαρτητοποιηθει απο εσενα, καλο ειναι να το προσαρμοσεις, αν μπορεσεις φυσικα, με αργα βηματα στην φυση, να το αφηνεις ελευθερο κ να παρατηρεις τισ αντιδρασεις του. Το πιο σιγουρο ειναι οτι θα βρει τον δρομο του ακολουθοντας ενα ελευθερο κοτσυφι, επισης να ξερεις οτι τα κοτσυφια τρεφονται περισσοτερο με σκουλικια. Καλη επιτυχια!
 
Συγχαρητηρια για την καλη σου πραξη! Οσον αφορα τη διατροφη του τρεφονται με συκα, σταφυλια, μουρα κ. Α. Επισης τρεφονται με σκουληκια, κρεατα οπως ο κυμας και το κρεας απο καρδια.Φιλος εχει 2 κοτσιφια και τα σιτηζει με τα παραπανω! Αν το εχεις και σε ευρυχωρο κλουβι ακομα καλητερα! Καλως ηρθες στην παρεα μας!
 
Καλως ηρθες, εκανες μια γενναια πραξη με ευαισθησία και αγαπη, μπραβο εισαι καλο παραδειγμα για πολλους. Μην το αφησεις τωρα πια γιατι πλεον δυσκολα θα επιβιωση και απο το να γινει τροφη καλυτερα να το φροντισεις εσυ
 
Και απο εμένα καλός ήρθες στο φόρουμ μπράβος σου για αυτό που κάνεις είναι πολύ
γλυκό και πολύ ωραίο. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
 
γεια σου Ριτα. καλως ηρθες στην παρεα μας. μπραβο που προσπαθεις να σωσεις το πουλακι. Δυστυχως δεν ξερω τιποτα για εκτροφη κοτσυφιων. και παλι καλως ηρθες απο μενα!
 
Χαίρομαι αφάνταστα που είσαι μέλος στην υπέροχη παρέα μας! Να εισαι καλά και να προσέχεις το κοτσυφάκι σου! 🙂
 
Παιδιά σας υπέρευχαριστώ για την θερμή υποδοχή, πραγματικά!
Αισθάνομαι πολύ καλύτερα ανάμεσα σε "γνώστες" στα θέματα των μικρών φτερωτών φίλων μας!
Και ναι, τώρα έχω κι εγώ έναν τέτοιο φίλο (φίλη μάλλον, μιας και είναι κοριτσάκι), Πρισίλλα την λέω, γιατί στις 13/2 που γεννήθηκε... ήταν της Πρισίλλας. 😛
Εκτός λοιπόν από τις 17 γάτες και τους 6 σκύλους, έχουμε συντροφιά μας τώρα και την Πρισίλλα (ή Σίλλα για συντομία:D).
Άντε να δούμε τι θα κάνουμε...
 
Back
Top