Φροντίδα Εδώ και λίγο καιρό το κοκατίλ τρώει από το χέρι μου

Ανδριανή

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2018
Μηνύματα
147
Πόλη
Φολέγανδρος
Καλημέρα! Μετά από καιρό έχω ευχάριστα νέα. Εδώ Και κάποιο διάστημα τρώει από το χέρι μου μέσα στο κλουβί βέβαια και σήμερα ανέβηκε στο δάχτυλό μου 2-3 φορές για κάποια λεπτά.Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας! Στο πετ σοπ μου είπαν να μην επιχειρήσω να το βγάλω από το κλουβί. Δεν είναι ταισμενο στο χέρι. Πώς θα το καταλάβω ότι είναι έτοιμο για να το βγάλω έξω;
 
Μια χαρα. αρσενικο - θυλη; Εγω της άφηνα το πορτάκι απο το κλουβι ανοιχτο καπου στο 2ο 3ο μηνα ( κλειστα παραθυρα στο σπιτι ενοειται και παρουσια μου ) Και καποια στιγμη βγηκε μονη της
 
Είσαι τυχερός! Εγώ το πήρα τον Οκτώβρη από πετ σοπ χωρίς να ξέρω τίποτα για το πουλάκι το μόνο που μου είπαν ότι ήταν 12 μηνών. Μετά που γράφτηκα εδώ στο φόρουμ και διαβάζω με τις ώρες καταλάβω τα λάθη μου. Τώρα πρέπει να το εξημερωσω το αγρίμι μου μέχρι εκεί που θα με αφήσει να φτάσουμε!😉
 
Εφοσον τρωει απο το χερι σου και ανεβαινει πανω στο δαχτυλο σου πιστευω ειναι θεμα χρονου και να βγει εξω απο το κλουβι κλπ. Επικεντρώσου στο να ανεβαίνει άνετα πάνω στο χερι σου η αν δισταζει ξεκινα κρατωντας μια πατηθρα καθως το προβλημα δεν ειναι να βγει απο το κλουβι αλλα να καταφερεις να το βαλεις ξανα μεσα χωρις να χρησιμοποιησεις βια ( πιασιμο με το ζορι )
 
Δυο μέρες του έβαζα πατηθρα και δεν ερχόταν καθόλου κοντά μόνο όταν την έβγαζα. Σήμερα του έβαλα το δάχτυλο μου και αρχικά ήθελε να έρθει αλλά δίσταζε. Πιστεύω γ αυτο ανέβηκε 2,3 φορές την δεύτερη έβαλε και τα δύο ποδαράκια του όμορφο συναίσθημα! 😍
 
Ναι οντως αρα εισαι σε καλο δρομο. Οταν φτασει στο σημειο με το που βαζεις το χερι σου μπροστα του και ανεβαινει πανω λογικα θα εισαι ετοιμη να τον κανεις βολτα και εκτος κλουβιου.
 
Ναι οντως αρα εισαι σε καλο δρομο. Οταν φτασει στο σημειο με το που βαζεις το χερι σου μπροστα του και ανεβαινει πανω λογικα θα εισαι ετοιμη να τον κανεις βολτα και εκτος κλουβιου.
Το θέλω πάρα πολύ ελπίζω να τα καταφέρω!
 
κανατε μεγαλη προοδο μπραβο σας! Μη βιαστεις για την εξοδο απο το κλουβι θα ελεγα! Να δεις οτι ανεβαινει στο χερι σου σιγα σιγα και επειτα να προσπαθησεις να το βγαλεις!
 
κανατε μεγαλη προοδο μπραβο σας! Μη βιαστεις για την εξοδο απο το κλουβι θα ελεγα! Να δεις οτι ανεβαινει στο χερι σου σιγα σιγα και επειτα να προσπαθησεις να το βγαλεις!
Δεν θα βιαστώ θα κάνω υπομονή θέλω να είμαι σίγουρη όταν θα έρθει η ώρα να βγει έξω αλλά και να μπει μέσα με ηρεμία χωρίς να τρομάξει. Όταν με το καλό βγούμε έξω Μετά Πως μαζεύετε; Με σποράκια η το αφήνω να μπει μόνο του και απλά το παρακολουθώ; Και αν δεν θέλει να ξανά μπει στο κλουβί του και πάει κάπου ψηλά τι κάνω;συγγνώμη για τιε πολλές ερωτήσεις αλλά το έξω με αγχόνη Γιατί δεν το είχα από μωρό και δεν ξέρω τις αντιδράσεις του άμα βγει έξω μην αγριέψει και δεν μαζεύετε 😓😓
 
Για αυτο ειπα να συνηθισει να ανεβαινει στο χερι για να ανεβει κ να το βαλεις στο κλουβι του! Και να μην ερθει λογικα θα κατεβει να παει στο κλουβι του! το να το κυνηγας για να το πιασεις ειναι οτι χειροτερο!
 
Για αυτο ειπα να συνηθισει να ανεβαινει στο χερι για να ανεβει κ να το βαλεις στο κλουβι του! Και να μην ερθει λογικα θα κατεβει να παει στο κλουβι του! το να το κυνηγας για να το πιασεις ειναι οτι χειροτερο!
Οκ ευχαριστώ!
 
Back
Top