Ασθένειες Εδώ και 2 μέρες ο παπαγάλος μου βγάζει την γλώσσα έξω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kleos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kleos

PB Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
480
Πόλη
Αθήνα
Συγνώμη που ρωτάω πολλά απλά όπως έχω ξαναπει εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με τα πτηνά, μαθαίνω όλο και περισσότερα και από εδώ μόνο μπορώ να πάρω τις σωστότερες πληροφορίες για να παρέχω τις κατάλληλες συνθήκες στον παπαγάλο μου. Λοιπόν, εδώ και 2-3 μέρες ο κονιουρος μου βγάζει συχνά την γλώσσα του έξω σε πλαϊνή στάση από το ράμφος του δηλαδή η δεξιά ή αριστερά. Πρέπει να ανησυχώ; Διάβασα από έναν Αμερικανό κτηνίατρο σε Αμερικανικο φόρουμ πως η του έχει μείνει λίγη τροφή κάτω από τη γλώσσα η υπάρχει θέμα με το αναπνευστικό του σύστημα. Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά με αυτό που περιγράφω η έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο με τον παπαγάλο του; Μήπως χρειαστεί πτηνιατρο; Επίσης έχει γίνει πιο απόμακρος τελευταία αν και δε νομίζω να έχει κάποια σχέση με αυτό που περιγράφω αλλά το αναφέρω για καλό και για κακό...
 
@Φοίβος δε νομίζω να μπορέσω να το τραβήξω επειδή την βγάζει ξαφνικά και για όχι τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα πιθανότατα να μην προλάβω
 
του έχει μείνει λίγη τροφή κάτω από τη γλώσσα

την βγάζει ξαφνικά και για όχι τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα
@Kleos
Πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
Λογικά είναι αυτό που αναφέρεις σχετικά με την τροφή.
Η κίνηση της γλώσσας δεξιά και αριστερά είναι κάτι που παρατηρώ και στους δικούς μου παπαγάλους.
Μόνο αν γίνεται συνέχεια και για μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να σε προβληματίσει
 
@Vada βασικά δεν την μετακινεί ακριβώς όταν τη βγάζει δεξιά ή αριστερά, αλλά την κρατάει όλη την γλώσσα έξω σταθερή για κάποια δευτερόλεπτα χωρίς να την μετακινεί. Παίζει να λέμε και το ίδιο πράγμα απλά περιγράφω λεπτομερώς για να γίνω όσο πιο κατανοητός και να πάρω όσο το δυνατόν πιο σαφές απαντήσεις. Παραξενεύτηκα όταν τον είδα προχθές να το κάνει για πρώτη φορά, να δούμε ίσως δεν είναι τίποτα και το κόψει απο μόνος του.
 
Καλημέρα παιδιά το έψαξα το θέμα καλύτερα και το βγάλσιμο της γλώσσας οφείλεται η σε αναπνευστικό η σε βακτήρια η είναι ορμονικό, αλλά επειδή τελευταία ο δικός μου έχει πολύ την τάση να ασχολείται με το στόμα μου μεσα-εξω ενώ πριν όχι τόσο, υποθέτω πως είναι ορμονικό, στην αναπαραγωγική τους περίοδο διάβασα γίνεται σαν παλινδρόμηση της τροφής και για αυτό μάλλον προσπαθεί να με "θρέψει" επειδή και καλά με θεωρεί κάτι σαν ταίρι του. Επίσης διάβασα πως οι κονιουροι μπαίνουν σε αναπαραγωγική περίοδο ενός έτους, αλλά ο δικός μου είναι 8 μηνών. Άρα κάποια μπορεί να μπαίνουν και πιο νωρίς έτσι;
 
@Kleos έβαγλες τόσα συμπεράσματα απο το βγάλσιμο της γλώσσας? 😄 Το πως μπορεί να συνδέεται η γλώσσα με τα ορμονικά αδυνατώ να το καταλάβω. Το πιθανότερο είναι απλά να παίζει, το κάνουν πολλά πουλιά χωρίς να σημαίνει απολύτως τίποτα.
 
@Φοίβος δε ξέρω τι να σας πω αναφέρω ότι διάβασα από κάποιους Αμερικανούς κτηνιάτρους σε κάποια Αμερικανικά σάιτ. Συγκεκριμένα λέγανε πως κοντά στο ένα έτος οι αρσενικοί κονιουροι κάνουν παλινδρόμηση της τροφής και θρέφουν το ταίρι τους, όταν όμως δεν υπάρχει παπαγάλος για ταίρι το κάνουν με τον ιδιοκτήτη τους και συνδεσα το γεγονός ότι τελευταία ασχολείται μόνο με το στόμα μου μεσα-εξω ενώ πριν όχι και ίσως θέλει να μου μεταφέρει τροφή; Δε ξέρω, μέχρι και πολλοί χρήστες λέγανε το ίδιο. Το βγάλσιμο της γλώσσας ούτε αυτό το έκανε και από όσο διάβασα έχει να κάνει με την παλινδρόμηση.
 
Back
Top