Ασθένειες Εδώ και 2-3 μέρες το κοκατίλ μου χάνει φτερά

Ανδριανή

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2018
Μηνύματα
147
Πόλη
Φολέγανδρος
Καλημέρα Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλους. Όπως έγραψα εδώ και 2-3 μέρες χάνουμε φτερά. Μικρά μεσεα και δεν ξέρω τι φταίει για πτερορια δεν ξέρω αν είναι εποχή.όρεξη για φαγητό έχει θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ.
 
Μήπως ο παπαγάλος βρίσκεται σε χώρο με πολλές ώρες φωτισμό και σχετικά ανεβασμένη θερμοκρασία;
Θερμοκρασία έχω 16 17 βαθμούς τώρα για παράθυρο τον έχω στην τραπεζαρία απέναντι από παράθυρο δύο μήνες τον έβλαψε τώρα;
 
Αν έχει μόνο το φως της ημέρας δεν πιστεύω πως θα έμπαινε αυτό τον καιρό σε πτερόρροια.
Εγώ μιλώ για τεχνητό φωτισμό (φώτα κλπ) μου μπορεί να αυξήσουν το σύνολο των ωρών "ημερήσιου" φωτισμού σε πάνω από 14 - 15 ώρες.
Κι αυτό από μόνο του και εντελώς απροσδόκητα μπορεί να βάλει κάποιο πτηνό σε πτερόρροια.
 
τα πουλια που εχουμε σε εσωτερικο χωρο πολλες φορες περνανε τη πτερορροια τους και σε αλλα διαστηματα απο το συνηθες!Η θερμοκρασια και ο φωτισμος σιγουρα παιζουν ρολο!
 
Αν έχει μόνο το φως της ημέρας δεν πιστεύω πως θα έμπαινε αυτό τον καιρό σε πτερόρροια.
Εγώ μιλώ για τεχνητό φωτισμό (φώτα κλπ) μου μπορεί να αυξήσουν το σύνολο των ωρών "ημερήσιου" φωτισμού σε πάνω από 14 - 15 ώρες.
Κι αυτό από μόνο του και εντελώς απροσδόκητα μπορεί να βάλει κάποιο πτηνό σε πτερόρροια.
Φως ανάβω το βράδυ δεν ξέρω τι φταίει.
 
τα πουλια που εχουμε σε εσωτερικο χωρο πολλες φορες περνανε τη πτερορροια τους και σε αλλα διαστηματα απο το συνηθες!Η θερμοκρασια και ο φωτισμος σιγουρα παιζουν ρολο!
πιστεύεις ότι είναι φυσιολογικό;
 
Καθόμαστε περίπου μέχρι της 10
Άρα έχει φως και είναι ξύπνιο το πουλάκι από τις 7 το πρωί περίπου μέχρι τις 10 το βράδυ, συνολο 14-15 ώρες
Το φως "ημέρας" (έστω και τεχνιτό) που έχετε δημιουργήσει είναι εποχής καλοκαιριου καιμαζί με την υγρασία και τη πιο χαμηλη θερμοκρασία που θα επικρατεί στο χώρο... Πιθανόν έχετε δημιουργήσει συνθήκες τέλος καλοκαιριου όπου και τα πουλάκια αλλάζουν το φτέρωμα τους. Μείωσε το χρόνο που είναι εκτεθειμένο στο φώς και βάζε το πουλάκι για ύπνο πιο νωρίς...χαμήλωνε τα φώτα και σκέπαζε το κλουβί του με ένα σκούρο χοντρο πανί ώστε να σκοτεινίαζει και να μπορεί να κοιμάται.
 
Καλησπέρα συνεχίζετε η πτώση των φτερών προχθές έφυγε ένα μεγάλο φτερό της ουράς. Τα φτερά που πέφτουν είναι μυτερά δεν είναι δαγκωμενα ούτε σπασμένα, από τον λαιμό και πάνω έχει πολλά μπιμπικακια.Αυτό δεν είναι πτερορροια;
 
Αχ τέλεια οπότε χαλαρώνω τώρα γιατί το παρακολουθώ όλο το διάστημα από κοντά και νόμιζα ότι είναι κάτι άλλο. Σ ευχαριστώ πολύ!
Δεν κάνει τίποτα! Να είσαι καλά! 🙂
Να φροντίσεις η διατροφή του να είναι πλούσια σε πρωτεΐνη και να του προσφέρεις τακτικά λουτρό, για να ανακουφίζεται από την φαγούρα που του προκαλεί η δημιουργία των νέων φτερών. Καλή συνέχεια!
 
Back
Top