Γενικά Εθεάθησαν 3 cuban finch στην Κοζάνη

Εγγραφή
6 Οκτ 2023
Μηνύματα
426
Πόλη
Κοζάνη
Καλημέρα σε όλους! Πριν 20 λεπτά προσγειώθηκαν στο μπαλκόνι μας τρία περίεργα πτηνά. περίεργα πτηνά. Δεν έμοιαζαν με κοινά πουλιά. Μετά από αναζήτηση στο forum βρήκα ότι ονομάζονται cuban finch. Ζουν ελεύθερα; Αν τα έχασε κάποιος είναι στην περιοχή Αγίας Παρασκευής στην Κοζάνη. Εγώ τι πρέπει να κάνω; Να αποπειραθώ να τα πιάσω; Τους έβαλα λίγη τροφή μπατζι μήπως και έρθουν ξανά. Τι άλλο να κάνω;
 
Κωνσταντίνε, έβγαλες φωτογραφίες;
Δεν νομίζω ότι πρόκειται για Cuban finches, καθώς το συγκεκριμένο είδος δεν ευδοκιμεί στην Ελλάδα.
Επίσης και τα τρία λίγο δύσκολο να είναι μαζί και να έχουν φύγει από κάποιο κλουβί.
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για Καλόγερους ή Γαλαζοπαπαδίτσες.
 
Καλημέρα σε όλους! Πριν 20 λεπτά προσγειώθηκαν στο μπαλκόνι μας τρία περίεργα πτηνά. περίεργα πτηνά. Δεν έμοιαζαν με κοινά πουλιά. Μετά από αναζήτηση στο forum βρήκα ότι ονομάζονται cuban finch. Ζουν ελεύθερα; Αν τα έχασε κάποιος είναι στην περιοχή Αγίας Παρασκευής στην Κοζάνη. Εγώ τι πρέπει να κάνω; Να αποπειραθώ να τα πιάσω; Τους έβαλα λίγη τροφή μπατζι μήπως και έρθουν ξανά. Τι άλλο να κάνω;
Συμφωνω με τον Βαιο. Πως σου προεκυψε οτι ηταν cuban finches και το ανεφερες? Τα δυο ειδη που ανεφερε ο βαιος μοιαζουν κατα καποιο τροπο με τα cuban . Μηπως εναλλακτικα ηταν καπως ετσι?

 

Συνημμένα

  • 00334_Yellow Wagtail_Paul Hillion.webp
    00334_Yellow Wagtail_Paul Hillion.webp
    23,8 KB · Προβολές: 3
Δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες. Προσπάθησα να τα πιάσω αλλά τρόμαξαν και έφυγαν. Τα κοίταξα αυτά τα είδη αλλά είναι σίγουρα αυτά τα κουβανέζικα. Κοίταξα και πολλές ράτσες αγριοπούλια στο διαδύκτιο και μετά σκέφτηκα μήπως ήταν παραδείσιο. Και ναι ήταν. Εξάλλου φορούσαν δαχτυλίδι. Τώρα δεν ξαναήρθαν. Να γράψω τίποτα στο χάθηκαν βρέθηκαν; Έχει γράψει κανείς ότι έχει τέτοια πουλιά στην Κοζάνη για να στείλω μήνυμα;
 
Back
Top