Γενικά Ειδα ενα παπαγαλο καταπρασινο διπλα μου, στο δεντρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
Παιδια καλησπερα σμρ το πρωι ειδα ενα παπαγαλο καταπρασινο διπλα μου στο δεντρο... ηταν στο μεγεθος του μακαο αλλα δεν προλαβα να βγαλω φωτο ξερει κανεις τι ειναι;
 
Πρώτα πες μας σε ποια περιοχή τον είδες γιατί σε πολλά μέρη πλέον της Αθήνας κι όχι μόνο μπορείς να δεις άγριους πλέον παπαγάλους να πετούν, να φωλιάζουν, να γεννούν ελεύθεροι στη φύση.
Παιδια καλησπερα σμρ το πρωι ειδα ενα παπαγαλο καταπρασινο διπλα μου στο δεντρο...
Είναι το είδος των παπαγάλων που περιγράφεις.
Υπάρχουν μάλιστα αρκετές συζητήσεις στην παρέα μας όπως μπορείς κι εσύ να διαβάσεις
 
Εδώ στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις, υπάρχουν πολλά ringnecks, όμως δεν έχουν μέγεθος μακάω είναι αυτά
https://community.petbirds.gr/attachments/ringneck_-jpg.35946/
Διάβασε εδώ.
Αυτοί είναι άγριοι, σε σμήνη ελεύθερα, δεν είναι οικόσιτοι.
Τώρα αν νομίζεις πως ήταν κάποιο άλλο είδος, ρίξε μια ματιά στους παπαγάλους, μήπως τον αναγνωρίσεις και πες μας.
 
Περιοχη μοσχατο ηταν και ηταν σαν αυτο στη φωτο αλλα μεγαλος
 
Δλδ, εκτός απο κουακερ και ρινγκνεκ κυκλοφορούν και άγριοι αλεξανδρινοί παπαγάλοι στην Αθήνα; Νόμιζα οτι μονο αυτά τα δυο είδη είχαν απελευθερωθεί λόγω προβλήματος στον εκτελωνισμό.
 
Οι πληθυσμοί είναι πολύ μεγάλοι και υπάρχουν σχεδόν σε ολόκληρη τη χώρα εδώ και χρόνια. Είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να βρει κανείς πώς ξεκίνησε πραγματικά. Αυτό με τον εκτελωνισμό, έχει γίνει αστικός μύθος πλέον. :)
 
Παντος εγω ειπα να σας κανω θεμα μπας και εχει φυγει απο κανεναν και θα πρεπει να το βοηθησω και να ανεβασω φωτο να βρει τον ιδιοκτητη του αλλα αφου ειναι ετσι ολα καλα...
Θα ηταν κριμα να χαθει ενα τετοιο πτηνο και να παθει και τπτ...
 
Έχω δει και εγώ αρκετούς, απλά δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο λόγω μεγέθους!
Τις κάνειςpetbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και δεν ανεβαίνουν; Πάντως εναλλακτικά μπορείς να τις ανεβάσεις και στα media
 
Τις κάνειςpetbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και δεν ανεβαίνουν; Πάντως εναλλακτικά μπορείς να τις ανεβάσεις και στα media
Δεν προσπάθησα να την κάνω resize, αλλά δεν πειράζει δεν είναι και τόσο καλές φωτογραφίες γιατί δεν ήταν τόσο ευδιάκριτος ο παπαγάλος όταν το έβγαλα.
Υ. Γ. Το πιο ωραίο είναι όταν πετάνε από πάνω σου βγάζοντας κάτι πολύ ψηλές κραυγές!
 
Εδώ γύρω από το σπίτι μου, έχουν συγκεκριμένο ωράριο πρωί και απόγευμα, κάπου πάνε και επιστρέφουν στο ρέμα το απόγευμα και κάνουν στάση στις ακακίες και ανταλλάσσουν φωνές με τους δικούς μου :)
 
Εγώ συνολικά δεν έχω δει πολλούς, αν μιλάμε για το ίδιο είδος, έχω ακούσει ότι και μέσα στην Θεσσαλονίκη έχει πολλούς. Αυτοί που έχω παρατηρήσει νομίζω πως είναι Psittacula krameri.
 
Αυτοί που έχω παρατηρήσει νομίζω πως είναι Psittacula krameri.
Ναι ringnecked parakeet στην καθομιλουμένη :)
Υπάρχει μία ομάδα στο facebook που την έχει άτομο που είναι και μέλος μας και αναρτώνται φωτογραφίες άγριων παπαγάλων στην Ελλάδα.
Και τώρα είδα πως έχει χαθεί ένας regent parakeet από την Καλλιθέα. Που τον είδες είπαμε @Nikfree ;
13912490_288698258153999_7210091181868224247_n.jpg

Δες τις δημοσιεύσεις της 4/8/2016, μήπως μπορείς να βοηθήσεις με πληροφορίες αν είναι αυτός.
 
Μπορεί να είναι αυτός; Ο χαμένος; Αν είναι να δώσεις στίγμα του σ' αυτούς που τον ψάχνουν. Γιατί Μοσχάτο-Καλλιθέα δίπλα είναι.
Που ειναι η αναρτηση; Αυτη; Να μιλησω αν και δεν τον εχω ξαναδει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top