Γενικά Ειδος καναρινιου που έχω στην φωτογραφία

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια για το τι ειδος (ονομασια) είναι το καναρινάκι που έχω στην φωτογραφία. Ευχαριστώ!
 
καμια ποιο μεγαλη φωτογραφια δεν μπορεις να βαλεις γιατι ειναι λιγο μικρη και δυσκολο να πουμε με βεβαιοτητα
 

Συνημμένα

  • φωτογραφία-3.webp
    φωτογραφία-3.webp
    11,6 KB · Προβολές: 159
  • φωτογραφία-5.JPG
    φωτογραφία-5.JPG
    23,1 KB · Προβολές: 95
Καλησπερα δεν νομιζω να ειναι ρατσας παντως για 100% αχατης κοκκινου μωσαικου δεν μου κανει με τοσο ασπρο πανω του θα σου πουνε οι αλλοι, αυτου που θελω να τονισω εγω ειναι να αποφευγεις αυτα τα χρωματιστα που εχει στην αυγοθηκη μιας που δεν κανουν καλο στο καναρινακι αφου αποτελουνται απο κορεσμανα λιπαρα ιχνη σκονης αυγου και ζαχαρης. Το αυγο μπορεις να του το κοβεις στην μεση να μπορει να το φαει και το υπολοιπο μισο την αλλη μερα.
 
Είναι ένα καναρινάκι που δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε κάποια κατηγορία, Κοινό.
-Η εμφάνισή του δείχνει οτι κάποιος απο τους γονείς ήταν ΑΧΑΤΗΣ ΜΩΣΑΙΚΟΥ πτερώματος.
Αλλά ο άλλος ήταν ένα λιποχρωμικό ή κάποιο παρδαλό καναρίνι που "χάλασε" την καθαρότητα της ποικιλίας.

Υ. Γ Δεν υπάρχει αχάτης με λευκή ουρά.
 
Είναι αχάτης κόκκινο μωσαϊκού και... κάτι άλλο.

(Μάκη πρόλαβες).
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Καλησπερα δεν νομιζω να ειναι ρατσας παντως για 100% αχατης κοκκινου μωσαικου δεν μου κανει με τοσο ασπρο πανω του θα σου πουνε οι αλλοι, αυτου που θελω να τονισω εγω ειναι να αποφευγεις αυτα τα χρωματιστα που εχει στην αυγοθηκη μιας που δεν κανουν καλο στο καναρινακι αφου αποτελουνται απο κορεσμανα λιπαρα ιχνη σκονης αυγου και ζαχαρης. Το αυγο μπορεις να του το κοβεις στην μεση να μπορει να το φαει και το υπολοιπο μισο την αλλη μερα.
Ευχαριστώ, να την αφαιρεσω αυτή την βιταμινη δλδ; Εναλλακτικά τι να του βάλω;
 
To αυγουλακι που του εχεις ειναι μια χαρα! Μπορεις να φτιαξεις και μια σπιτικη αυγοτροφη να του δινεις, η πιο ευκολη ειναι νιφαδες βρωμης με αυγο βραστο στο μπλεντες μαζι με βοτανα πχ βασιλικο ριγανι θυμαρι τσουκνιδα ταραξακο.
 
To αυγουλακι που του εχεις ειναι μια χαρα! Μπορεις να φτιαξεις και μια σπιτικη αυγοτροφη να του δινεις, η πιο ευκολη ειναι νιφαδες βρωμης με αυγο βραστο στο μπλεντες μαζι με βοτανα πχ βασιλικο ριγανι θυμαρι τσουκνιδα ταραξακο.
Τελεία, τα βότανα που θα βάλω να είναι ξέρα η χλωρά;
 
Ξερα στην αυγοτροφη αλλα μπορεις να δινεις και συχνα χλωρα! Τους κανουν καλο αυτα οπως και τα περισοτερα πρασινα!
 
Καλημέρα, την αυγοτροφη που τους εφτιαξα δεν την ακουμπισαν και έβαλα παλι αυγουλακι, αφαιρεσα την ''βιταμίνη''. (Μιλο-αχλαδακι-καροτο-μπροκολο τα τσακίσουν).
 
Back
Top