Γενικά Ειδος παπαγάλου προς αγορα και πληροφορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Καλημέρα παιδιά...

Ενδιαφέρομαι αρκετά σοβαρά για την απόκτηση παπαγάλου.

ο παπαγάλος που θέλω να αποκτήσω, θέλω να έχει την ικανότητα να μπορεί να λέει λεξούλες...Άρα, θέλω να αποκτήσω παπαγάλο που να μαθαίνει εύκολα λέξεις...

(είχα παλαιότερα εναν σενεγαλέζο, ο οποίος δεν έλεγε τίποτα, άκαρπες όσες προσπάθειες είχα κάνει, στην πορεία έμαθα ότι είναι αρκετά δύσκολο να μάθει να λέει λέξεις...)

Τι μου προτείνετε και απο πού;

Σας ευχαριστώ!
 
το μονο που σε ενδιαφέρει ειναι η ομιλια;
τι μεγεθος θελεις να εχει;
ποσο χρονο μπορεις να διαθεσεις;
ποσα χρηματα;(οχι μονο για την αγορα αλλα και για τροφες, παιχνιδια, κλουβι κλπ κλπ)
ο παπαγάλος που φημίζεται για την ομιλια του ειναι ο ζακο ή αλλιως αφρικανικος γκρίζος(African Grey)
αλλα χριάζεται μεγάλη φροντίδα και αρκετό χρόνο, εισαι διατεθημενος να του τα προσφερεις;
 
Χρόνος υπάρχει, χρήματα για κλουβιά-παιχνίδια-φάρμακα-κλπ κλπ, υπάρχουν, το μέγεθος δεν με πειράζει μικρός-μεγάλος...

Για όλες αυτες τις διευκρίνήσεις έγραψα: Ενδιαφέρομαι αρκετά σοβαρά για την απόκτηση παπαγάλου.

Έχω σκεφτεί το θέμα απόκτησης παπαγάλου αρκετά σοβαρά... 😉
 
Χρόνος υπάρχει, χρήματα για κλουβιά-παιχνίδια-φάρμακα-κλπ κλπ, υπάρχουν, το μέγεθος δεν με πειράζει μικρός-μεγάλος...

Για όλες αυτες τις διευκρίνήσεις έγραψα: Ενδιαφέρομαι αρκετά σοβαρά για την απόκτηση παπαγάλου.

Έχω σκεφτεί το θέμα απόκτησης παπαγάλου αρκετά σοβαρά... 😉

Πριν αποφασισεις, θα πρεπει να το σκεφτεις πολυ-πολυ σοβαρα, και να ξερεις τα δικαιωματα του, διαβασε εδω:
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου
Ετσι θα εχεις ενα υγιες πουλι (σωματικα και ψυχικα), ωστε να ζησετε για πολλα χρονια μαζι, καλα και οι δυο!
 
πολυ ωραία :)
μπορει να καταντάω βαρετή γιατι το έχω πει πολλες φορές αλλα η επανάληψη ειναι η μητέρα της μάθησης(ή το αναποδο)😀
ο παπαγάλος θέλει να ασχολείσαι αρκετές ώρες την ημέρα μαζί του για να μιλήσει και μπορει να μη μιλησει και καθόλου, ειναι στην κρίση του πουλιού, πάντως η πλυοψηφία των ζακο μιλάνεκαι αρκετά καλα μαλιστα, ακομα να θυμάσαι(κι αυτο το χω πει πολλες φορες) πως το πουλι ισως να σου στερήσει καποιες ελευθερίες,ή να σε εκνευριζει καμια φορα γιατι θα ζηταει πάντα την προσοχή σου, δεν ειναι γιατι εχει κακο χαρακτήρα, απλα σκέψου πως εσυ εχεις πολλους φιλους να ασχολεισαι μαζι τους και να ασχολουνται μαζι σου ενω εκεινο εχει μονο εσενα και αν νιωσει οτι σε χάνει μπορει να αλλάξουν πολλα στη συμπεριφορά του
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αν αναφέρεσαι για την αγορά, δεν ξέρω να σου πω πόσα, γιατί δεν γνωρίζω πόσο κοστίζουν-ανάλογα το είδος/ηλικία/ κλπ..

Αν αναφέρεσαι για την περιποίηση & γενικά για το καθημερινό/μηνιαίο κόστος, όσα χρειάζονται για να έχει υγεία & ότι άλλο χρειάζεται...
 
το κοστος για την αγορά ενος παπαγάλου μπορει να ειναι απο 15 ευρω μέχρι 15.000, ο ζάκο που σου πρότεινα(αν τελικα αποφασίσεις να παρεις τετοιον) ειναι απο 1.500-1.800 εξημερωμένος :)
 
δες μερικες τιμες απο διαφορα ειδη παπαγαλων.
Parrots Greece - Kyriakos Argirou - Paradise Valley Bird Farm in Rhodes
 
Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας!

Έχω διαβάσει την διακύρηξη δικαιωμάτων των παπαγάλων...

Να σας δώσω κάποιες πληροφορίες:
-Φροντίζω τον καλύτερο μου φίλο καθημερινά (ο σκύλος μου-Γερμανοικό Ποιμενικό -avatar-)
-Φροντίζω τα καναρινάκια μου καθημερινά
- Εχω μεγαλώσει με ζωάκια...

Πιστευετε ότι δεν γνωρίζω τις δυσκολίες ή αν χρειάζεται κόστος, ή αν θα είμαι διατεθιμένος να "σπαταλήσω" χρόνο με τα ζωάκια που έχω ή θα έχω στην κατοχή μου; Ειμαι υπεύθυνος & έτοιμος για τις "θυσίες" / να "πληρώσω" την χαρά για την απόκτηση παπαγάλου, όπως με όλα τα αλλα ζωάκια που έχω... :)

Σας είπα ότι: Ενδιαφέρομαι αρκετά σοβαρά για την απόκτηση παπαγάλου.
 
το σηγκηκριμενο sait που σου εδωσα πιο πανω ειναι στην ροδο(αργυρου)και μπορεις να παραγκηλεις εναν παπαγαλο και να στο φερουν.
 
ευχαριστώ!

Έχει κάνει κάποιος αγορά απο το συγκεκριμένο εκτροφείο;
 
εχω ακουσει απο εδω οτι ειναι πολυ καλο εκτροφeιο και επισης εχει αγορασει ο EFTHIMIS τους δυο cockatoo και ειχε μηνει ευχαριστημενος.
 
Nα προσθέσω σε όσα πολύ όμορφα ανέπτυξε πιό πάνω η Βασιάννα και τα άλλα παιδιά, σχετικά με African Grey, ότι χρειάζεται εκτός από μεγάλο κλουβί, αρκετό χώρο δικό του, όταν είναι έξω. Έχει ανάγκη να είναι ελεύθερο για να πετά και να ασκείται, αυτό έχει σαν επακόλουθο την ανάγκη να βρίσκεται άνθρωπος συνεχώς - συχνά κοντά του να καθαρίζει. Επίσης έχει ανάγκη από αρκετές φρέσκες τροφές, λαχανικά, φρούτα, που αλλοιώνονται εύκολα. Χρειάζεται χρόνο για μπανάκι. Είναι αρκετά έξυπνα & ευαίσθητα, καταλαβαίνουν αρκετά και ζητούν συνέχεια την προσοχή μας - την ενασχόληση μαζί τους! Και (μερικά από αυτά), συχνή επαφή με πτηνίατρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vabar
Ευχαριστώ!

Με την πρώτη ματιά, μόνο και μόνο για το κόστος αγοράς, είμαι ανάμεσα σε: Psittacula krameri & Myiopsitta monachus..
Και μάλλον προς τον Psittacula krameri... Είαι πανέμορφος, και έχει ικανότητα ομιλίας ανεπτυγμένη...

Υπάρχει καποιο pet shop, που εχει για να τους δώ;

Ο πίνακας είναι απλά σπέσιαλ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΥΓ
Υποθέτω ότι το: Aνεπτυγμένη ικάνότητα είναι κάτι παραπάνω απο το Ναι... Και βέβαια όλα αυτά με τον απαιτούμενο χρόο και προσπάθεια. Μπορεί κάπιος να μου πει την διαφορά των ικανοτήτων ομιλίας;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
υπάρχουν σε πολλα πετ σοπς, ψάξε τους ως ringneck, αυτη ειναι η γνωστότερη ονομασία για psittacula krameri
 
καλα παιδιά, είναι απίστευτοι...

Μπορείτε σας παρακαλώ να με πληροφορήσετε ποια ειναι τα κριτήρια που θα πρέπει να προσέξω κατα την αγορά του;
 
θα κοιτάξεις να εχει δαχτυλιδι, να ειναι κινητικό, να τρώει, να πίνει κανονικάκαι οσο γινεται τη συμπεριφορά του, αν το παρεις απο πετ θα φροντίσεις να εισαι αρκετά μακρυα απο το κλουβι γιατι αν σε δει θα αρχίσει να πετάει απο εδω κ απο εκει σαν τρελο και ειτε ειναι ειτε οχι αρρωστο δε θα το καταλάβεις,θα φροντισεις να το βλεπεις χωρις να σε βλέπει,ή να το βλέπεις και να σε βλέπει αλλα να υπάρχει μια αποσταση... αυτα :)
 
Back
Top