Ασθένειες Ειναι άρρωστη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης m@kis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

m@kis

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2010
Μηνύματα
65
Πόλη
Αθήνα
Μια από τις καναρες μου ειναι σε περίοδο αναπαραγωγής, κλωσσαει. Την έχω πετύχει 2 φορές μια μεσα και μια έξω από την φωλιά να κλείνει τα μάτια λες και πονάει. Εκτός από αυτό δεν την βλέπω να βγαίνει από την φωλιά. Αντε να την έχω δει 3 φορές σε διάστημα 4 ημερών και φοβάμαι μήπως δεν ενεργείται.. Έβαλα πολυβιταμινες στη ποτιστρα.. Ο αρσενικός πάλι δείχνει να ειναι καλα δεν φαίνεται να έχει κάτι. Έχει κάτι;
 
Αυγά έχει κάνει η κανάρα; Αν ναι πόσα; Τι διατροφή τους παρέχεις; Προετοιμασία έχεις κάνει; Τα έχεις μέσα ή έξω;
 
ναι έχει 3 αυγά 20-21 και 23/3 τα έκανε διατροφή σπόρους χύμα, μόλις τελειώσουν θα πάρω συσκευασμενους, κυγοτροφη,ρίγανη δυόσμο σουσάμι σουπιοκοκκαλο κάθε μέρα αλλαγή νερού, αυγό και χόρτα 2 φορές την εβδομάδα (μαρούλι ). Προετοιμασία ναι έκανα 3 εβδομάδες αλλά τα είδα πυρωμένα και τα έβαλα μαζί. μένουν μόνιμα έξω προστατευμενα από το κρύο και τα αρπακτικά..
 
Σήμερα πώς είναι το πουλάκι; Μήπως έκανε κι άλλο αυγο;
 
Οχι έμεινε στα τρία! Δεν την είδα να κάνει τπτ τέτοιο πάλι αλλα όταν βγήκε καθόταν και δεν έκανε τπτ μετά από ένα λεπτό πήγε να φαει και πάλι μεσα. Όλη αυτήν την ωρα ο αρσενικός ήταν μεσα στην φωλιά
 
Άρα όλα πάνε καλά! Δώστης λίγο τσόφλι αυγού σε περίπτωση που θέλει να κάνει κι άλλο αυγο. Γιατί με τη δυστοκια πότε δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει!
 
Πήγα να τα ελέγξω για βράδυ και είδα τον αρσενικό να κοιμάται πάνω στο θηλυκό μεσα στην φωλιά! Οχι δίπλα, πάνω. Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει τπτ το θηλυκό ή ειναι φυσιολογικό;
 
Όχι είναι καλά. Συμβαίνει.
 
Back
Top