Αναπαραγωγή Ειναι αιμομιξια κι αν ναι, ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
Γεια σας περσυ εβγαλα δυο αρσενικα γκλοστερ αδερφια.Φετος τα ζευγαρωσα με δυο θυληκες που δεν εχουν συγγενεια μεταξυ τους. Τα παιδια που εκαναν φετος του χρονου αμα θα τα ζευγαρωσω μεταξυ τους θα εχω προβλημα αιμομιξιας;Και αν ναι, ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις;
 
ναι θα υπαρχει αιμομιξια
και θα γεννηθουν νεοσσοι με προβληματα οπως
κοντα φτερα και διαφορα αλλα
 
και στα ξαδελφια υπαρχει αιμομιξια;ναι αλλα δεν ειναι τοσο σοβαρη οπως με αδερφια... Πρεπει να χω βαλει ξαδερφια και δεν ειδα καποιο προβλημα
 
Γεια σας περσυ εβγαλα δυο αρσενικα γκλοστερ αδερφια.Φετος τα ζευγαρωσα με δυο θυληκες που δεν εχουν συγγενεια μεταξυ τους. Τα παιδια που εκαναν φετος του χρονου αμα θα τα ζευγαρωσω μεταξυ τους θα εχω προβλημα αιμομιξιας;Και αν ναι, ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις;

Είναι καθαρή αιμομιξία. Εγώ θέλω να ρωτήσω όμως το εξής: Που θα αποσκοπίσει αυτό το inline breeding? Ti πουλιά θέλεις να πάρεις με ζευγάρωμα μεταξύ τους του χρόνου;
 
Είναι περίπου σαν να ζευγαρώνεις μισάδερφα μεταξύ τους. Μπορεί και να μην παρατηρήσεις κάποιο πρόβλημα αλλά μπορεί και να δημιουργηθούν προβλήματα. Όπως αναφέρει και ο Γρηγόρης τέτοια ζευγαρώματα χρησιμοποιούν εκτροφείς που θέλουν να σταθεροποιήσουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και έχουν πλήρη γνώση του γενεολογικού δέντρου των πουλιών που ζευγαρώνουν. Και πάλι πολλές φορές αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα λόγω της αιμομιξίας και θυσιάζονται νεοσσοί στο βωμό της ματαιοδοξίας των ανθρώπων. Γιατί ματαιοδοξία είναι να χρησιμοποιείς συγγενικά πουλιά γνωρίζοντας τους κινδύνους μόνο και μόνο για να βγάλεις όμορφα εκθεσιακά πουλιά. Αλλά τέλος πάντων αυτοί έχουν και ένα λόγο που το κάνουν και τις γνώσεις ώστε να ρισκάρουν όσο το δυνατό λιγότερο. Εσύ Άρη δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο αφού ούτε σε διαγωνισμό θα πας αλλά ούτε έχεις ακολουθήσει κάποιο σχέδιο οργανωμένο για τα ζευγαρώματα των πουλιών ώστε να δημιουργηθεί κάποια δική σου γραμμή. Και για να γίνει κάτι τέτοιο δεν αρκούν 2-3 ζευγάρια, οι εκτροφείς που δουλεύουν με δικές τους γραμμές βασίζονται στην ποσότητα και έχουν από 20 ζευγάρια και πάνω.
 
Eυχαριστω ολους για της απαντησεις σας και βεβαιως δεν θα ρισκαρω να ζευγαρωσω πουλια με πιθανα δυσαρεστα αποτελεσματα εξαλλου το χομπυ μου κανω και αγαπαω πολυ τα καναρινια μου.[Μια σκεψη εκανα μηπως γινοταν]
 
Πολύ καλά κάνεις Άρη. Παρόλα αυτά μπορείς να προσπαθήσεις να βελτιώσεις τα χαρακτηριστικά των πουλιών που θα βγάλεις. Επειδή έχεις gloster, μπορείς να μελετήσεις το πρότυπο της ράτσας και να εντοπίσεις τα σημεία που υπερτερούν ή υστερούν τα δικά σου πουλιά. Αν μπορέσεις να αξιολογήσεις σωστά τα πουλιά σου τότε θα μπορέσεις να διαλέξεις και σωστά ταίρια που θα συμπληρώνουν τα χαρακτηριστικά που λείπουν από τα δικά σου πουλιά. Για παράδειγμα αν έχεις ένα αρσενικό με πολύ ωραίο κεφάλι (κορόνα) αλλά υστερεί σε σώμα θα ψάξεις να βρεις μια θηλυκιά η οποία να έχει σωστό μέγεθος και στάση κλπ. Έτσι και αιμομιξίες χωρίς λόγο δεν θα κάνεις αλλά και το κοπάδι σου θα το αναβαθμίσεις κατά κάποιο τρόπο :)
 
Back
Top