Φροντίδα Ειναι αναγκαιο το μπανιο για τα lovebird;

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολους ηθελα να κανω μια ερωτηση που εχω, ειμαι κατοχος ενος Lovebird, ηθελα να μαθω στο αν πρεπει να κανει μπανιο η οχι, αν ναι καθε ποτε και πως να το χειριστω εφοσον ακομα το δικο μου εινια αξημερωτο και δεν θα ηθελα να κανω κατι να με φοβηθει και να παει ολη η δουλεια πισω, αν ξερει κανενας θα με βοηθησει

αλλες δυο ερωτησεις επισης για οποιους γνωριζουν
το δαχτυλιδι στο ποδι του γραφει μονο ημερομηνια;
και 2 το μπανιο κανει καπου καλο;

ευχαριστω προκαταβολικα.
 
Το μπανιο ειναι οντως αναγκαιο. Ειναι καλο ακομη και καθε μερα σε ολη τη διαρκεια του ετους. Βοηθαει στην καθαριοτητα τω φτερων και στο να μπορουν τα πουλια να καθαριζουν ευκολοτερα τοφτερωμα τους. Τα πουλια που κανουν μπανιο συχνα αποκτουν πιο λαμπερο φτερωμα. Επισης το μπανιο ηρεμει το δερμα τους κατα την πτερορροια που βγιανουν τα καινουρια φτερα. Δοκιμασε να του βαλεις μια μπανιερα για πουλια και αφησε την λιγη ωρα και θα δεις. 😉

Διαλεξε μια τετοια για να μενει το νερο καθαρο λιγο περισσοτερο και να μην κανουν ολο το δωματιο χαλια. Να την αφηνεις μονο για καμια ωριτσα μεσα στο κλουβι.
 
Θα το θεωρησω και εγω ως "αναγκαιο"το μπανιο, πολλα πουλια ομως δε το δεχονται.
Ο Πωλυ(ζακο) εκτος οτι σε μπανιερα δεν μπαινει με τιποτα αναγκαστικά τον ψεκαζω και κανει σαν παλαβο, φωναζει τοσο δυνατα λες και τον χτυπαω...
 
Είναι όντως αναγκαίο γιατί κρατάει το φτέρωμά τους καθαρό, λαμπερό κ υγειές... Στα κοκατιλάκια μου αρέσει το μπάνιο με το ψεκαστήρι... αλλά δεν τα κάνω μπάνιο κάθε μέρα γιατί φτερουγίζουν μέσα στο κλουβί... Τα κάνω κάθε 5 με 6 μέρες που να τους έχει λείψει κ έτσι αποφεύγουμε τυχών σπασμένα φτερά. 🙂
 
το δαχτυλιδι στο ποδι του γραφει μονο ημερομηνια;

Να απαντήσουμε και σ' αυτή την ερώτηση... :) Το δαχτυλίδι, αν είναι κλειστού τύπου, αναγράφει το έτος γέννησης, την χώρα προέλευσης του πουλιού, τον αύξων αριθμό του και τον κωδικό του εκτροφέα.
 
Back
Top