Αναπαραγωγή Ειναι απλο καναρινι; Μπορει να ζευγαρωσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NIKOLAKHS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NIKOLAKHS

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2008
Μηνύματα
252
Πόλη
Μεταμόρφωση
Καλησπερα... Εχω το καναρινι της παρακατω φωτογραφιας και αναρωτιομουν αν ειναι ενα απλο καναρινι και αν μπορει να ζευγαρωσει;

Ευχαριστω για τις απαντησεις
 

Συνημμένα

  • DSC00784.webp
    DSC00784.webp
    47,1 KB · Προβολές: 292
  • DSC00785.webp
    DSC00785.webp
    48,4 KB · Προβολές: 271
  • DSC00787.webp
    DSC00787.webp
    45,3 KB · Προβολές: 240
Το καναρινάκι σου είναι οντως ενα κοινο καναρινάκι και αν ειναι απολυτα υγιες δεν βρισκω τον λόγο να μην ζευγαρώσει, την ανοιξη πλέον και αφου εχεις φροντισει να βρεις ενα θηλυκο και να κανεις την κατάλληλη διατροφικη προετοιμασία σε μια ζευγαρώστρα.:)

Να μου επιτρέψεις να κανω μερικα καλοπροαίρετα σχόλια: Το κλουβι σου ειναι καταλληλοτερο για παπαγαλους παρα για καναρινι. Βγάλε την κουνια απο το κλουβι και μην χρησιμοποιείς την μπανιερα σαν ταιστρα, ασε που ειναι πολυ κοντά στην πατηθρα και θα την γεμισει κοτσουλιές.
 
Δεν ηξερα αν μπορει να ζευγαρωσει γιατι ειναι ασπρο και φοβηθηκα μηπως ειναι καμια διασταυρωση απο αυτες που βγαζουν στειρα πουλια... Εχει ηδη θηλυκια και απο προετοιμασια θα σκισει... Ξερω ηδη αρκετα για το ζευγαρωμα και ευελπιστω να κανω την θεωρια πραξη...

Ξερω για το κλουβι αλλα αφου ειναι ανετο εκει μεσα δεν βρησκω τον λογο να το βγαλω. Για την κουνια ομως δεν καταλαβα. Γιατι να την βγαλω;Η μπανιερα θα φυγει...



Ααα και σε ευχαριστω πολυ...
 
Δεν βλεπω το μεγεθος ολοκληρου του κλουβιου. Αν ειναι πολυ μεγαλο, η κουνια μπορεί και να μεινει. Αν ομως το κλουβι είναι απο μικρό μέχρι μέτριο καλυτερα να βγει η κουνια γιατι πιάνει σημαντικο ζωτικό χωρο και δεν επιτρεπει στο πουλι να πετάει για να γυμναζεται και να ειναι σε καλη κατασταση ο μεταβολισμός του.

Ελπίζω η θηλυκια να μην ειναι στο ιδιο κλουβι! Μηπως θα ηταν καλυτερα να βαλεις και μια φωτογραφια της θηλυκιάς σου ωστε να σε βοηθησουν οι γνωστες σχετικά με το επιτυχημενο ζευγάρωμα των χρωματων των καναρινιων σου.:)
 
Καταλαβα τα της φωλιας... Νομιζω οτι μπορω να την αφησω... Ειναι ανετα εκει μεσα...

Η θηλυκια ειναι σε διαφορετικο κλουβι... Θα συνατνησει ο ενας τον αλλο την περιοδο του ζευγαρωματος ακολουθωντας την γνωστη διαδικασια...
Εχω μια σκουροχρωμη θηλυκια, μια κοκκινη και μια κιτρινη... Θα ελεγα να βαλω ενα κιτρινο αρσενικο που εχω με την κοκκινη,τον λευκο με την κιτρινη και την σκουρα η με ενα ακομα κιτρινο που εχω η με ενα κοκκινο το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει το φυλο του...
 
Back
Top