Ασθένειες Ειναι αρρωστο το μπατζι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Melina K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Melina K

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Νάουσα
Εχει μια βδομάδα που αγόρασα το μπατζι μου απο petshop. Πριν 3 μερες παρατήρησα οτι πανω απο το ράμφος του διπλα απο τις 2 τρυπουλες στη μυτη του είχε βγαλε ενα μικρο ασπρο σημαδακι κ σημερα τα σήμαδακια γίνανε 3. Τι συμβαινει ειναι σύμπτωμα κάποιας αρρώστιας;
 
Γεια σου και να σου ζήσει το παπαγαλάκι σου!
Θα χρειαστεί να μας βάλεις φωτογραφία κοντινή του ράμφους του πουλιού. Μπορεί κάτι να είναι στην αρχή του και να χρειάζεται περιποίηση, μπορεί να μην είναι και τίποτα. Πρέπει να το δούμε.
Για να ανεβάσεις φωτογραφία, διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και αν χρειαστεί κάνε σμίκρυνση της φωτογραφίας σου.
 
Καλησπερα.
Μπορεις με καποιο τροπο να μας ανεβασεις φωτογραφια ωστε να καταλάβουμε τι ακριβως εννοεις;
Αμεσως σκεφτηκα το scaly face αλλα καλυτερα να το δουμε για αρχη.
Ας φωναξουμε και τον ειδικο @Νίκος Υ
 
Ειχα 2 φοτο αλλα η άλλη μ λεει οτι ειναι μεγαλη κ δεν ανεβαίνει :/
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    24,2 KB · Προβολές: 45
Του έδωσες κάτι να φάει μαλακής υφής; Μπορεί να είναι λερωμένο;
Όπως και να έχει, απογευματινή ώρα κατά το σούρουπο, ΄να πλένεις πολύ καλά τα χέρια σου, να βάζεις μια πολύ-πολύ μικρή ποσότητα βαζελίνης και να του περνάς το ράμφος και ιδίως στα σημαδάκια.
Κάνε το δύο -τρεις μέρες και να μας βγάλεις πιο καθαρές φωτογραφίες γιατί είναι πλαϊνές και θολές.
Να προσέχεις να μην μπει αλοιφή στα ρουθούνια και μην του λερώσεις το πτέρωμα.
Η ποσότητα ένα τσικ, γιατί είναι λιπαρό προϊόν.
 
Οχι δυστυχώς δεν τρωει τιποτα αλλο πέρα σπο τη τροφή του κ εκείνο το "καλάμι" που εχει κολλημένος διάφορους σπόρους. Δοκίμασα του έβαλα στο κλουβι λιγο μπανάνα για μισή ωρα την άφησα αλλα ουτε που την κόντεψε. Ουτε κ ψωμι τρωει ουτε τιποτα. Μονο τους σπόρους του τρωει πολυ. Οσο για την αλοιφη λίγο δύσκολο γτ το παπαγαλακι ειναι άγριο κ με τη ζόρι το ψιλό χαϊδεύω στο λαιμό λιγο. Δε νομιζω να κατσει να του βαλω αλοιφη. Παντος θα προσπαθήσω. Μια φίλη μ που εχει μπατζι μ ειπε οτι μπορει απλα να ξεφλουδίζει η μυτη του υπάρχει τέτοια πιθανότητα;
 
εκείνο το "καλάμι" που εχει κολλημένος διάφορους
Αυτό μπορείς να το παραλείπεις, δεν του προσφέρει κάτι, έχει σάκχαρα και επειδή δεν το αγοράζουν συχνά, πολλές φορές τα σπόρια είναι μπαγιάτικα.
Ουτε κ ψωμι τρωει
Ψωμί δεν κάνει να τρώει.
Κάνει όμως χορταρικά.
Οσο για την αλοιφη λίγο δύσκολο γτ το παπαγαλακι ειναι άγριο
Θα το πιάσεις με ένα πετσετάκι και θα το κρατήσεις τυλιγμένο στο χέρι σου για να μην κουνιέται.
Μια φίλη μ που εχει μπατζι μ ειπε οτι μπορει απλα να ξεφλουδίζει η μυτη του υπάρχει τέτοια πιθανότητα;
Αυτό γίνεται συνήθως στις άκρες του ράμφους και όχι σαν διάστικτα σημαδάκια.
Σουπιοκόκκαλο του έχεις στο κλουβί για ασβέστιο; Αυτό είναι απαραίτητο.
Διάβασε επ' ευκαιρία για την σωστή διατροφή https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/ και βγάλε μας καθαρότετες φωτογραφίες.
 
Εγινε θα του το βγαλω εκείνο. Δοκίμασα κ μαρούλι να τ δωσω αλλα δεν ήθελε. Σούπιοκοκαλο εχει ναι με το που το αγόρασα τ παπαγαλακι του πηρα κ τέτοιο το εχω συνεχεια μεσα στο κλουβι του αλλα δε το εχω δει καμια φορα βα τ τρωει. Φοβαμαι η μαλλον λυπάμαι να το πιάσω με πετσέτα μωρε γιατι μια φορα δοκίμασα να το πιασω για να δω τα σήμαδακια σπο κοντα κ άρχισε να τσιτσιβιζει κ να με "δαγκώνει" στα δάχτυλα. Πφφ

Οσο για τις φοτο θα προσπαθήσω αλλα ειναι υπερκινητικό κ δε μένει κ καθολου ακίνητο να τ βγαλω μια καθαρή.
Να κανω μια ερώτηση;
 
λυπάμαι να το πιάσω με πετσέτα
Όταν πρέπει να τα περιποιηθούμε είμαστε υποχρεωμένοι να τα πιάνουμε, παρά να αφήνουμε ασθένειες να προχωρούν.
Πάντως κατ' αρχήν, σίγουρα μπορείς να βγάλεις πιο καθαρή φωτογραφία.
 
Την αλοιφή θα την βάζεις το απόγευμα... Οπότε μην ανησυχείς, δεν νομίζω να σε δαγκώνει. Γιατί εκείνες τις ώρες το πουλάκι πριν τον ύπνο θα'ναι πιο χαλαρό και έτσι θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου και με αργές κινήσεις για να μη τρομάζει...
Οτι και αν είναι εύχομαι να περάσει!
 
Οι LOS BUDGIESTAS σε καλωσορίζουν Μελίνα! Δυστυχώς από αυτή την φωτό δεν φαίνεται καθαρά το πρόβλημα! Θα χρειαστεί πιο καθαρες μήπως και φανεί! Πάντως δεν θεωρώ οτι ειναι κατι ανησυχητικό! Πολλές φορές και στα αρσενικά αλλάζει χρώμα ο χαλινός όπως και στα θηλυκά! Πύρωμα-ξε πύρωμα! Πάντως καλό ειναι να το παρακολουθήσεις...
 
Νίκο να σε ρωτήσω επριδη δε γνωρίζω σχεδόν τιποτα για τα μπατζι πέρα απο αυτα που εχω διαβάσει στο ιντερνετ ο χαλινος αλλαζει μονο μια φορα η κ παραπάνω. Και παίζει ρόλο η ηλικία; Ποτε αλλαζει για πρωτη φορα χάλινο ενα παπαγαλακι; Και ποσο καιρο διαρκεί αυτη η αλλαγή;
Συγνωμη για το βουνό απο τις ερωτησεις μου ☹
 
Ο χαλινός αλλάζει χρώμα κάθε φορά που πυρώνει και ξε πυρώνει το πουλί! Άρα τουλάχιστον 4 φορές το χρόνο! (από δύο)! Πρωτη φορά αλλάζει περίπου στου 7-9 μηνες της ζωή του οταν αρχίσει να ενηλικιώνεται! Τωρα το ποσο καιρό κρατάει, εξαρτάται από πόσο θα μείνει πυρωμένο, ποτε θα ξε πυρώσει και πόσο γρήγορα θα ξανά πυρώσει!
 
Back
Top