Γενικά Ειναι αρσενικο ή θηλυκο αυτο το πιγκουινακι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
το συγκεκριμενο πιγκουινακι σας φαινεται για αρσενικο ή θηλυκο; (μου το πουλησαν ως κοριτσι, και το βλεπω να εχει ταιριαξει με τον αρσενικο μου, απλα θελω να σιγουρευτω)

20140520_190812(2).webp
 
Είναι πολύ δύσκολο να διακρίνει κάποιος το φύλο σ' αυτά τα πουλάκια. Έχουν πολύ μικρές διαφορές στο ράμφος. Εν τω μεταξύ η φωτογραφία δεν είναι αναλυτική. Εσύ συγκριτικά τα δυο τους πως τα βλέπεις; Έχουν διαφορές;
 
το "θηλυκο" εχει λιγο πιο επιπεδο ραμφος, μικροτερο σε μηκος και λιγο πιο ανοιχτο χρωμα στο δακτυλιο του ματιου ο οποιος ειναι και λιγο λιγοτερο φουσκωμενος.Απο κατω το γεννητικο τησ οργανο ηταν πιο κοντα στην ουρα και σε καθετη θεση
αυτα
 
Αν δεν είσαι σίγουρη για το φύλο του με βάση την εξωτερική εμφάνιση, πιάσ' το και δες τα γεννητικά του όργανα. Αν είναι επίπεδο είναι θηλυκό, αν έχει ένα ψευδό-πέος είναι αρσενικό.
Αν δεν σου κάνει κόπο, ανέβασε μας περισσότερες και πιο καθαρές φωτογραφίες, εστιάζοντας κυρίως στον δακτύλιο του ματιού και στην βάση το ράμφους.
 
αμβροσιε, το γεννητικο του οργανο ειναι επιπεδο. Μου ειναι δυσκολο να βγαλω κοντικες φωτο απο ραμφος και δακτυλιο γιατι συνεχεια πεταει δεν καθεται ποτε σε ενα μερος να το βγαλω φωτο.Φτιαχνει φωλια ομως, αυτο ειναι ενα σημαδι;
 
Το οτι το γεννητικο του οργανο ειναι επιπεδο, δηλωνει οτι ειναι θηλυκο. Απο οτι ξερω στα πιγκουινακια φωλια χτιζουν και τα δυο φυλα. Συνεργαζονται και χτιζουν μια προχειρη κακοφτιαγμενη φωλια. Πολυ φοβαμαι παντως πως τελικα εχεις δυο θηλυκα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
λες;δεν το ειχα σκεφτει αυτο γιατι πριν ειχα ζευγαρι που μου το δωσε εκτροφεας και μου ειπε πως περισυ ξαναζευγαρωσε και βγηκαν μαλιστα ολα τα πουλακια. Με τη θηλυκια που τον ειχα ομως ουτε πλησιαζαν τη φωλια, και με το που τον εβαλα με την αλλη αρχισαν να χτιζουν φωλια να καθονται μεσα και τα λοιπα. Επισης φιλιουνται και ταιζονται! Ειναι δυνατον να ειναι και τα δυο θηλυκα;
 
Λεσβίες :).…. Σύγκρινε τα γεννητικά τους οργανα.. Αν είναι τα ιδια τοτε είναι του ιδιου φύλου..

Ακόμη το κελάηδισμα τους λογικά πρεπει να είναι διαφορετικό.. Φαντάζομαι δηλαδή :).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
πρωτη φορα το ακουω αυτο για πουλια 😀
θα πιασω τον αρσενικο να τον δω μετα, τωρα ειναι η αλλη στη φωλια κ δεν θελω να τα ανησυχισω:/
 
Η Αριάδνη εχει ενα καναρο gay μην αγχωνεσαι 😀. Είμαστε προχωρημένες μαμάδες
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
και μενα το προηγουμενο καναρινι μου τωρα που το λες κατι τετοιο πρεπει να ταν, σε οσους ειδικους τον ειχαμε παει να τον δουν λεγανε οτι ειναι αγοραρος αλλα ουτε τσιου δεν μας εκανε ποτε κ οποτε τον βαζαμε με θηλυκο αυτος ντρεποταν κ κρυβοταν στη γωνια του κλουβιου 😀
ελπιζω να μην παθω παλι τα ιδια και με τα πιγκουινακια😛
 
😀 έχουν και αυτά τις επιλογές τους απο τι φαίνεται!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τα αρσενικά πουλιά έχουν πιο μεγάλο, πιο φαρδύ και πιο κόκκινο ράμφος από τα θηλυκά. Ειδικά αν πουλιά είναι ενήλικα και μπαίνουν στη περίοδο αναπαραγωγής μπορείτε να βλέπετε στα αρσενικά μια έντονη καμπύλη που κάνει το ράμφος στη βάση του (αν το βλέπετε στο προφίλ). Στα αρσενικά που είναι έτοιμα για αναπαραγωγή και μπαίνουν στη περίοδο ζευγαρώματος η βάση του ράμφος φαίνεται πολύ πρησμένη. Τα θηλυκά δεν παρουσιάζουν. "> GouldianFinch.gr - Jav Finch, Μεταλλάξεις
 
Back
Top