Γενικά Ειναι αρσενικο ή θηλυκο το καναρινι μου;

alexan2dros

Banned
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
252
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας! Πηρα ενα καναρινι.. μ το εδωσαν για θηλυκο.. Ουτε εκεινος ηξερε καλα καλα.. Το πηγα σε ενα pet shop το ειδε μου λεει ειναι αρσενικο.. μετα την/τον ακουσε να τιτιβιζει λεει μπορει να ειναι και θηλυκια να την παω σε 15 μερες να την ξανα δει.. Πως θα καταλαβω; Εχω μια ΛΑΙΔΗ η εναν ΑΛΗΤΗ?
 
ΝΑΙ το κοιταξα... μου φαινεται οτι εχει ενα μικρο πουλακι.. αλλα μηπως οταν πειρωνει φαινεται καπωσ ετσι; γιατι στη τελευταια φωτο δε φαινεται καθαρα...
 
Γιατι δεν ανεβαζεις φωτογραφιες να το δουμε και να σου πουμε τι ειναι σιγουρα;
 
ισως βγαλω αυριο.. Τωρα δεν το ξυπναω το μωρο! Κατι αλλο καποιες φορες τιτιβιζει διαφορετικα παει ας πουμε να κελαηδισει αλλα απεχει πολυ,
 
Το οτι τιτιβιζει δεν παιζει και σημαντικο ρολο γιατι μπορει να κελαιδησει κιολας αλλα να ειναι θηλυκο εγω ειχα θηλυκια που κελαιδαγε σαν αρσενικο, για αυτο το θεμα φταιει η τεστοστερονη που παραγει το πουλι.Αμα σαν θηλυκο παραγει περισσοτερο τεστοστερονη τοτε κελαιδα σαν αρσενικο αλλα ειναι θηλυκο.
 
καλη φαση... αυριο λοιπον θα προσπαθησω να βγαλω photo.. ειχε ενα εξωγκομα σε εκεινο το σημειο.. μικρο βεβαια αλλα ειχε.. Τωρα θα φανει... Παντος δεν ηταν σαν την 2η photo ειχε ενα μικρο εξωγκομα...
 
Ποσο ειναι το καναρινι που αγορασες;(ηλικια)... Ποτε το πηρες; Αν ειναι αρσενικο θα χρειαστει (ισως) λιγος χρονος προσαρμογης...
Οτι και να ειναι παντως..υπαρχει δυνατοτητα διορθωτικης κινησης.. (παιρνεις ακομη ενα αντιθετου φυλου)!
 
εχω ενα αρσενικο ειδη και πηρα υποτηθετε θυληκο.. Τωρα αν μου βγει και αυτο ανδρας... μ ειπε ο τυπος π το πηρα οτι ειναι το πολυ ενος ετους.. μπορει σε λιγο να βραλω φωτο...
 
ΜΠΑ προσπαθησα να βγαλω photo αλλα δεν καταφερα.. εκει που φυσαω παταω να βγαλει αλλα κουραζομαι και σταματω την ωρα π τραβαει..
 
σημερα σαν να το ακουσα να ψιλοκελαηδαει... αλλα ακομα οχι κατι το σιγουρο... αυτο το πουλι ποια ειναι γριφος...
 
σημερα σαν να το ακουσα να ψιλοκελαηδαει.. Οχι κατι το σιγουρο,..
αυτο το πουλι ποια ειναι ενας μεγαλος γριφος...
 
ρε παιδια δεν ξερω ποια.. Το πηγα σε ενα αλλο πετσοπ και μου ειπε οτι ειναι αρσενικο γιατι η φυση του ειναι ψηλα... Να το πιστεψω; δεν κελαηδαει ακομα.. 10 μερες περιπου το εχω... Δαχτυλιδη δεν εχει για να ξερω την ηλικια του... Το μονο που κανει ειναι να τιτιβιζει πιο πολυ καπως συνεχωμενα σαν αρσενικο οχι ομως να κελαηδαει...
 
Μην βιαζεσαι το καθε πουλι θελει τον δικο του χρονο προσαρμογης. Υπομονη.
 
Βάλε στα δάκτυλά σου λίγο νεράκι και μούσκεψε την περιοχή.
Επειτα παραμέρησε τα πούπουλα και βγάλε μερικές φωτό
ώστε να έχουμε σαφή εικόνα. 😉
 
ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ...
Πηγα λοιπον να δω σιγουρα τι ειναι το καναρινι... Και τελικα ειναι...
ΑΡΣΕΝΙΚΟ
οποτε τωρα πρεπει να παρω 2 θηλυκα...
 
αρχιζει και κοβει εφημεριδα απο κατω.. μια φορα και το αρσενικο μου το εκανε αλλα ηταν πολυ πυρωμενο... αυτο δεν κελαηδει καθολου... Εντωμεταξυ το ειδαν και εχθες και μ ειπαν παλι οτι δειχνει αρσενικο...
 
να το πυρωσω να δω αν αρχισει να κελαηδαει;το εχω 3 βδομαδες και δεν κελαηδαει. Ξεκινησα σημερα με κατι συμπληρωματα.. και απο αυριο καθε μερα αυγο.. σε ποσες μερες πυρωνει;
 
Καλέ μου Αλέξανδρε σε παρακαλώ πολύ... Κάνε υπομονή και ασε το πουλάκι να ηρεμήσει... Εχω την αίσθηση πως αναφέρεσαι σε ενα μηχάνημα που θα το κάνεις τουρμπο με την χρήση πυρωτικών☹ Ειναι μια ζωντανή ψυχούλα που από ότι φαινεται την έχεις στρεσσάρει πάρα πολύ με το να το πιάνεις καθε τρεις και λίγο και να το ψαχουλεύεις.🙄 Είπαμε ηρέμησε και κανε υπομονή, υπομονή, υπομονή. Οταν ερθει η ωρα του θα κελαηδήσει. Τι θα κερδίσεις να το πυρωσεις γρηγορότερα;
 
Back
Top