Γενικά Ειναι αρσενικο ή θηλυκο το cockatil μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sTavr0z
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sTavr0z

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα φορουμιτες. Μια ερωτησουλα για τον γκουαχιρ μου.
Μπορει κανενας να καταλαβει αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο στα σίγουρα; Ειναι περιπου 4 χρονων αλλα δεν το πηρα νεογεννητο και αν και βγαινει απο το κλουβι του, μπαινει μονος του κλτ στην οψη του δακτυλου μου τρελενεται και θελει να με φαει ολοκληρο. Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει αυτο;
ps(εκανα 2 ερωτησεις..)
 

Συνημμένα

  • m_or_f_cockatil.webp
    m_or_f_cockatil.webp
    4 KB · Προβολές: 41
  • m_or_f_cockatil2.webp
    m_or_f_cockatil2.webp
    12,2 KB · Προβολές: 41
  • m_or_f_cockatil3.webp
    m_or_f_cockatil3.webp
    17,8 KB · Προβολές: 43
δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι στο συγκεκριμενο χρωματισμο μονο με τεστ dna μπορεις να εισαι σιγουρος... Ειναι πανεμορφος παντως!
τα στρογγυλα κλουβια δεν ειναι καθολου καταλυλα για πουλια... Θα σου προτινα να το αλλαξεις...
 
ναι ειμαι στο ψαξιμο ενος πιο μεγαλου ορθογωνιου κλουβιου, αν και να πω την αληθεια μεσα μπαινει μονο για να φαει...
 
Εμένα μου φαίνεται για αρσενικό από την βούλα στο μάγουλο που είναι πόλη έντονο το χρώμα.
Συνφωνώ ότι το στρογγυλό κλουβί πρέπει να το αλλάξεις δεν είναι καταλυλο για πουλιά.
 
Σε αυτο το χρωματισμο-pied- δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το φυλο, εκτος αν του κανεις τεστ dna. Ετσι ειναι και τα δικα μου. Τα μαγουλα ειναι εντονα και στα θηλυκα και στα αρσενικα. Οποτε... Αν γεννησει αυγο ειναι σιγουρα θηλυκο.Αν σφυριζει σκοπους, μιλαει και κελαηδαει συνθετα ειναι πιθανοτατα αρσενικο αν και υπαρχει μικρη πιθανοτητα να κελαηδαει και το θηλυκο! Αν κελαηδαει και χοροπηδα εχοντας τα φτερα του ανασηκωμενα ετσι ωστε οταν το βλεπεις απο μπροστα να σχηματιζεται σαν καρδια τοτε ειναι αρσενικο! Οτι και να ναι παντως ειναι κουκλι! Να το χαιρεσαι!
 
.Αν σφυριζει σκοπους, μιλαει και κελαηδαει συνθετα ειναι πιθανοτατα αρσενικο Αν κελαηδαει και χοροπηδα εχοντας τα φτερα του ανασηκωμενα ετσι ωστε οταν το βλεπεις απο μπροστα να σχηματιζεται σαν καρδια τοτε ειναι αρσενικο!

να σου πω κανει διαφορετικους ηχους και παρα πολυ δυνατα.Ακομη κανει αυτο με την καρδια που λεσ μερικεσ φορες!
Και εγω για αρσενικο τον εχω μαλλον...
 
καλημέρα! Εγω νομιζω οτι ειναι αρσενικο..χωρις να ειμαι σιγουρη...
οσο για το κλουβακι του ειναι καλυτερο μεγαλο και τετραγωνο.
 
Back
Top