Αναπαραγωγή Ειναι ασπορα ή οχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης POTISO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

POTISO

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Ρόδος
Η Καναρα μου εκανε αυτα τα 5 αυγα. Ποιος εμπειρος θα μου πει ποσα ειναι ασπορα; σημειωση κλοσσαει απο το πρωτο αυγο..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Οχι δεν ειναι ασπορα.. Με το καλο οι νεοσσοι.Βεβαια μην τα χτυπας τοσο πολυ τα αυγα γιατι μπορει να τα ραγισεις. Ποση ωρα τα χες βγαλει απο την καναρα;
 
Φιλε μου αποψη μου ειναι πως το Νο 2 και 5 ειναι ασπορα, με καθε επιφυλαξη.

φιλικα θανασης
 
Το 1, το 3 και το 4 ειναι πιασμενα σιγουρα, για το 5 δεν ειμαι σιγουρος αν και γερνω προς το θετικο, αλλα για το 2 δυσκολα...
 
Αυτο το βιντεακι της ωοσκοπησης, το τραβηξα το Σαββατο. σημερα (που λογικα ειναι 13η του πρωτου αυγου), εκανα ενα γρηγορο ελεγχο με το φακο, και ολα τα αυγα ειναι ακριβως το ιδιο με την ωοσκοπηση Σαββατου. 2 ημερες μετα δεν επρεπε να εχουν σκουρινει καπως περισσοτερο(εσωτερικα); Μηπως εχουμε νεκρο εμβρυο;
 
GNOMI mou

1. zufio
2. zufio
3. embryo nekro peripou apo tin 5-6 mera
4. Malon sporiasmeno kai ok
5. zufio

Gia to 3 kai 4 tha perimena tin 15h mera kai meta ta anoiksa.
 
Λογικό. Δεν υπάρχει εμφανής διαφορά για να καταλάβεις κάποια αλλαγή.
Σ' έχει φάει η αγωνία και θα κάνεις καμιά ζημιά στο τέλος.
Κάνε λίγο ακόμα υπομονή και μην ανακατεύεις τα πουλιά.
-Θα σου έλεγα την επόμενη φορά που θα βγάλεις αυγά απο την φωλιά να τα ελέγξεις,
να τα τοποθετήσεις σε κάποιο βαθύ σκεύος με αρκετούς σπόρους και να μη τα αγγίζεις καθόλου με τα χέρια.
 
τελικα δυστηχως, κανενα δεν γεννηθηκε, οποτε μαλλον παγωσαν ή λογω υγρασιας(εξωτερικο κλουβι) κατι δεν πηγε καλα. αυριο θακανω νεκροψια καθως σημερα ειναι 13η του 5ου αυγου και θα εχω καλυτερη εκτιμιση...
οι καιροι εφτιαξαν και τα πραγματα ειναι πιο αισιοδοξα...
 
Back
Top